Well-being – co to takiego? Jakie czynniki decydują o naszym dobrostanie?
Well-being to stan, do którego wszyscy podświadomie dążymy. Każdy człowiek chce być zdrowy, atrakcyjny oraz spełniony: prywatnie i zawodowo. Droga do osiągnięcia dobrostanu bywa trudna i wyboista. Satysfakcję z życia można osiągnąć łatwiej, wiedząc, co się na nią składa. Jakie czynniki decydują o dobrostanie człowieka?
Co to jest well-being i dlaczego do niego dążymy?
Pojęcie well-being można najprościej przetłumaczyć na język polski jako dobrostan, czyli subiektywny stan poczucia szczęścia, pomyślności i zadowolenia z życia. Wellbeing to coś więcej niż tylko bycie zdrowym, to uczucie spełnienia, wypracowania wewnętrznego spokoju, samorealizacji oraz harmonii.
Osiągnięcie dobrostanu jest możliwe tylko wtedy, kiedy jego składniki będą funkcjonować w sposób harmonijny i komplementarny. Zdrowie psychiczne i fizyczne, kariera, duchowość to kilka elementów well-being, które oddziałują na siebie, są ze sobą ściśle powiązane i nie mogą istnieć bez siebie nawzajem.
Chcesz dowiedzieć się więcej o well-being? Odwiedź stronę ewolucjamyslenia.pl i sprawdź, jak poprawić jakość swojego życia.
Well-being – jakie czynniki wpływają na osiągnięcie szczęścia?
Najważniejsze czynniki decydujące o możliwości osiągnięcia well-being to zdrowie fizyczne i psychiczne. To, w jakim stanie jest nasze ciało i psychika ma bezpośredni wpływ na możliwość spełniania się zawodowo i prywatnie. Będąc chorym, zaniedbanym czy przygnębionym, człowiek nie ma siły, ani ochoty, by rozwijać się fizycznie i mentalnie.
Sen, zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i higiena psychiczna są niezbędne do tego, by człowiek mógł realizować się na innych płaszczyznach. Zdrowie fizyczne i psychiczne są podstawą piramidy dobrostanu.
Relacje i kariera
Człowiek potrzebuje do szczęścia innych ludzi. Najważniejsza jest jakość kontaktów z najbliższymi. Wsparcie od rodziny i przyjaciół daje poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia. Poczucie szczęścia i bycia lepszym daje także pomaganie innym, angażowanie się w funkcjonowanie wspólnot oraz uczestniczenie w akcjach charytatywnych. Działalność społeczna jest dla wielu osób fundamentem ich spełnienia.
Człowiek czerpie przyjemność i satysfakcję również z wykonywanej pracy. Dla ogromnej grupy osób powodzenie w życiu zawodowym jest kluczem do szczęścia i wskaźnikiem ich wartości. Należy jednak uważać, by praca nie zajmowała całego czasu i nie dominowała życia prywatnego. Pracoholizm jest destrukcyjny dla zdrowia psychicznego, fizycznego oraz pozostałych obszarów życia.
Emocje i duchowość
Panowanie nad emocjami jest sztuką, którą szlifuje się przez lata. Umiejętność zarządzania nimi jest oznaką dojrzałości. W codziennym funkcjonowaniu kluczowa wydaje się zdolność do stawiania granic, bycia asertywnym oraz zdrowego rozładowywania negatywnych emocji.
Na well-being składa się także sfera duchowa. Duchowość jest istotnym elementem życia, który może manifestować się na wiele różnych sposobów. Wyraża się poprzez religijność, a także skupia się na poszukiwaniu sensu życia, refleksji nad egzystencją, rozważaniach nad sprawami niematerialnymi czy praktykowaniu afirmacji.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.