Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie29 lipca 202420:56

Twarda woda w domu - jak rozpoznać problem?

Twarda woda w domu - jak rozpoznać problem? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Tak dużo mówi się o twardej wodzie – szkodzi instalacjom, powoduje zbędne wydatki, doprowadza do awarii różnych sprzętów mających z nią styczność. Woda o wysokim stopniu twardości występuje na terenie niemal całej Polski, skąd jednak wiadomo, że ten problem dotyczy konkretnego gospodarstwa domowego? Jak rozpoznać, że z kranów płynie twarda woda?

Wysoki stopień twardości wody może dotyczyć tak samo własnych ujęć, jak i wody pochodzącej z wodociągu. Normy dotyczące tego parametru są dość rozległe, bo wynoszą od 60 mg do nawet 500 mg CaCO3/l. To w praktyce oznacza, że zakłady mogą dostarczać wodę o naprawdę zróżnicowanym stopniu twardości do gospodarstw domowych. W jednej miejscowości mieszkańcy będą mogli się cieszyć wodą miękką, w innej mogą mieć wodę o najwyższej dopuszczalnej twardości, a z takiej dość ciężko korzystać w życiu codziennym.

Ekspert pisze: "Chociaż, charakterystyczny dla całego obszaru Polski, wysoki stopień twardości wody nie stanowi zagrożenia dla ludzkiego zdrowia, redukcja tego parametru bywa konieczna zarówno w zastosowaniach przemysłowych, jak i w zwykłych gospodarstwach domowych.". Źródło: https://www.filtry-do-wody.info/blog/jak-usunac-twardosc-wody/

Twarda woda to prawdziwy kłopot?

Choć o twardej wodzie i jej występowaniu w gospodarstwach domowych mówi się już od wielu lat, to nadal trwa spór o to, czy jej obecność w kranach jest wadą, czy zaletą? Z jednej strony przywoływane są argumenty związane ze zdrowiem. W końcu stopień twardości wody jest ściśle związany z ilością jonów wapnia i magnezu zawartych w wodzie, a to przecież ważne minerały.

W wielu treściach dostępnych w Internecie można znaleźć stwierdzenia, że twarda woda jest zdrowsza od miękkiej. Z drugiej należy brać pod uwagę, że cenne dla organizmu składniki są najlepiej przyswajane z pokarmem i właśnie tam jest ich najwięcej.

Ponadto woda jest wykorzystywana nie tylko do zaspokojenia pragnienia i w innych celach spożywczych, ale przede wszystkim na cele gospodarcze, a w tym przypadku jej stosowanie powoduje więcej strat niż korzyści.

Warto wiedzieć: "Wody bardzo miękkie są szkodliwe dla organizmu, ponieważ wypłukują z organizmu sole wapnia i inne, co powoduje problemy z układem kostnym, zaburzenia pracy mięśni, w tym mięśnia sercowego". Źródło: https://www.gov.pl/web/wsse-rzeszow/wskazniki-fizykochemiczne

Oznaki twardej wody w domu

Okazuje się, że jeśli problem faktycznie występuje w danym miejscu, jego obecność można bez problemu rozpoznać. Wcale nie trzeba przy tym przeprowadzać analizy wody bądź specjalistycznych testów. Wystarczy rozejrzeć się po domu i obserwować. Oznaki obecności twardej wody są widoczne i odczuwalne już na pierwszy rzut oka.

Kamień na dnie czajnika

To, czy mamy twardą wodę najłatwiej jest zaobserwować, zaglądając do wnętrza czajnika. Problem jest najlepiej widoczny, jeśli ten użytkowany jest już od jakiegoś czasu. Jeśli dno lub grzałka, a także ścianki czajnika pokryte są warstwą jasnego osadu, to zdecydowanie można mówić o występowaniu twardej wody w domu.

Podobne zjawisko można zauważyć również w innych sprzętach kuchennych, które w swoim działaniu wykorzystują wodę. Wielbiciele kawy z pewnością dostrzegą osad wewnątrz zbiorników na wodę swoich ekspresów, natomiast zwolennicy zdrowego odżywiania mogą spodziewać się nalotu na elementach podgrzewających wodę choćby w parowarze.

Warto dodać, że im dłużej będziemy zwlekać z usuwaniem takiego nalotu, tym warstwa kamienia będzie robiła się większa i trudniejsza do usunięcia.

Drobinki osadu w wodzie

Kolejnym obiektem, w którym można dostrzec problem występowania wysokiego stopnia twardości jest sama woda. Wystarczy przegotować wodę i nalać ją do przezroczystej szklanki, a następnie skierować w stronę światła i zaobserwować, co się w niej znajduje. Jeśli wewnątrz będzie widać drobne, jasne cząsteczki, czyli fragmenty kamiennego osadu, oznacza to, że kłopot faktycznie nas dotyczy.

Drobinki osadu mogą występować też w daniach i napojach przygotowywanych na bazie twardej wody. Ponadto po odstaniu i wystudzeniu, na powierzchni kaw i herbat mogą powstawać naloty przypominające oleiste plamy. To także świadczy o tym, że woda z całą pewnością nie należy do najbardziej miękkich.

Specjaliści alarmują: "Twarda woda ma ogromny wpływ na instalacje hydrauliczne oraz kocioł grzewczy. Sami producenci kotłów rekomendują zakładanie zmiękczaczy wody jeszcze przed jego rozruchem, by chronić go już od pierwszych dni". Źródło: https://deccoria.pl/artykuly/publikacje-sponsorowane/budowa-domu-bez-zmiekczacza-wody-czy-to-ma-sens-5-18765

Osady podczas prasowania

Problem występowania twardej wody można zauważyć także podczas prasowania. Jeśli uzupełniamy zbiornik żelazka wodą prosto z kranu, to najprawdopodobniej drobinki kamienia pojawią się na prasowanych ubraniach. To kłopotliwe zwłaszcza przy ciemniejszych tkaninach.

Kamień w kuchni i łazience

To, czy korzystamy z twardej wody najlepiej da się zaobserwować w kuchni i łazience. Zwłaszcza w pobliżu miejsc poboru wody.

Osad po twardej wodzie jest ogromnym problemem, który można dostrzec natychmiast na chromowanych bateriach oraz ściankach kabiny prysznicowej, ale również na kafelkach (zwłaszcza, jeśli te są w ciemniejszym kolorze), w zlewie, wannie, a nawet toalecie.

Choć kamień jest dość kruchy, to jednak trudny do usunięcia. Z całą pewnością nie sprawdzą się tu delikatne środki czyszczące. Specjalistyczne preparaty do walki z osadem są silne, mają dość duszący zapach i mogą podrażniać skórę.

Dodatkowo detergenty mogą przyczynić się do uszkodzenia warstwy ochronnej obecnej na ceramice łazienkowej. Jeśli nie będzie obecna, osad zacznie gromadzić się jeszcze szybciej i stanie się znacznie trudniejszy do usunięcia.

Zacieki i smugi na naczyniach

Twarda woda może dać się we znaki również podczas zmywania. Przez nią naczynia nigdy nie będą wyglądały na idealnie wyczyszczone. Wszystko przez to, że ogranicza działanie płynów do zmywania. Na talerzach, sztućcach, a zwłaszcza szklanych naczyniach mogą pojawiać się smugi. Użytkownicy twardej wody często obserwują, że kieliszki i szklanki z czasem stają się matowe.

Prane tkaniny, które nie zaskakują miękkością

Choć niektórzy nie są tego do końca świadomi i przyczyny często upatrują w wyborze nieodpowiedniego płynu do płukania lub proszku do prania, to twarda woda ma wpływ również na jakość prania i wygląd tkanin. Można powiedzieć, że im wyższy stopień twardości, tym gorsze efekty. Podobnie jak w przypadku płynu do mycia naczyń i tutaj znacznemu obniżeniu ulega skuteczność środków czystości.

Prane ubrania mogą więc nie mieć wystarczająco intensywnego zapachu, a w dodatku mogą być bardzo nieprzyjemne w dotyku.

Duże zużycie środków przy małych efektach

Jeśli używasz dużej ilości środków do sprzątania, na przykład płynu do mycia podłóg, a one nie chcą się pienić w wodzie i należy ich użyć naprawdę dużo, by przyniosły efekty, to najprawdopodobniej jesteś ofiarą wody o wysokim stopniu twardości.

Przy stosowaniu twardej wody zużycie detergentów jest znacznie większe niż przy miękkiej, w której się dobrze rozpuszczają i odpowiednio działają. Szacuje się, że różnica w zapotrzebowaniu i zużyciu może wynosić nawet 60%. Podobnie jest z kosmetykami, takimi jak żel pod prysznic, szampon do włosów czy płyn do kąpieli.

Kiepski stan włosów i skóry

Występowanie twardej wody da się zaobserwować na własnej skórze i to dosłownie. Jeśli po kąpieli odczuwasz nieprzyjemne swędzenie bądź napięcie, w dodatku skóra nie jest przyjemna w dotyku i cały czas wydaje się być przesuszona, przyczyny należy upatrywać właśnie w jakości wody.

Twarda woda może przyczyniać się do powstawania niedoskonałości i innych zmian dermatologicznych na ciele. Podobnie jest z włosami. Mogą być przesuszone, matowe, nie układać się, mimo stosowania dobrej jakości kosmetyków. Warto zwrócić na to uwagę.

Upewnij się, że woda faktycznie jest twarda

Jeśli zaobserwowaliście przynajmniej część z opisanych oznak występowania twardej wody, warto potwierdzić swoje przypuszczenia, a przy okazji przekonać się, z jakim dokładnie stopniem mamy do czynienia.

Można to zrobić przeprowadzając badania wody pod kątem twardości. Do tego celu posłuży nam kropelkowy tester twardości wody dostępny w internecie i w stacjonarnych sklepach budowlanych.

Dodatkowe informacje: "Istnieją różne skale twardości wody – niemiecka, francuska, angielska. Obecnie coraz częściej spotykany jest również zapis w formie mg CaCO3/l lub mval/l, a poszczególne jednostki twardości wody można przeliczać stosując prosty kalkulator twardości wody". Źródło: https://www.filtry-do-wody.info/blog/twarda-woda-co-warto-wiedziec/

Czas się pozbyć twardej wody!

Choć sposobów na walkę ze skutkami występowania twardej wody jest wiele, to jednak najlepsze rezultaty przynosi walka z samą przyczyną, czyli nadmiarem jonów wapnia i magnezu w wodzie. Niezastąpioną metodą w tym przypadku jest zmiękczanie wody. Doskonałe efekty w redukcji wysokiego stopnia twardości wody jest w stanie zapewnić centralny zmiękczacz wody.

Przeczytaj: "Zmiękczacze wody to automatyczne i bezobsługowe urządzenia, które usuwają problem twardej wody w domu. Zmiękczacze wody montuje się w kotłowni na zimnej wodzie". Źródło: https://www.filtry-do-wody.info/sklep/zmiekczacze-wody/

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności10 stycznia 202507:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W ciągu nadchodzącego weekendu nie zabraknie ciekawych wydarzeń w regionie. Sprawdź, co będzie się działo, i gdzie warto się wybrać.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport10 stycznia 202507:00

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Piłkarze halowi, siatkarki i siatkarze, koszykarki oraz piłkarki ręczne. Właśnie ci sportowcy dostarczą swym kibicom wielu emocji podczas nadchodzącego weekendu. Sprawdź, z kim zagra drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Sport11 stycznia 202516:05

Junior Futsal Cup. Zmagania skrzatów w hali OSiR Racibórz [FOTO]

Junior Futsal Cup. Zmagania skrzatów w hali OSiR Racibórz [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Sobota była pełna sportowych emocji i piłkarskich zmagań najmłodszych zawodników. W turnieju, zorganizowanym przez Fundację Junior Trening, udział wzięły dzieci z rocznika 2018 i młodszych, reprezentujące aż 12 drużyn z regionu. Wydarzenie zgromadziło licznych kibiców, rodziny i przyjaciół młodych piłkarzy, którzy gorąco wspierali swoje drużyny przez cały dzień.

opr. (greh), fot. Jan Ptak
Reklama
Sport12 stycznia 202500:14

Raciborzanie wrócili z dalekiej podróży i pozbawili gości nadziei [FOTO]

Raciborzanie wrócili z dalekiej podróży i pozbawili gości nadziei [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Hala OSiR przy Łąkowej w Raciborzu stała się areną prawdziwego siatkarskiego widowiska! W emocjonującym meczu pełnym zwrotów akcji gospodarze pokonali. Spotkanie dostarczyło kibicom niezapomnianych wrażeń, a zespół Marcina Polowczyka pokazał niezłomny charakter i wolę walki.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Strony Partnerskie11 stycznia 202515:01

Akcesoria do sauny warte uwagi

Akcesoria do sauny warte uwagi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 10.01.2025
9 stycznia 202521:58

Nasz Racibórz 10.01.2025

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.