Jak działają pompy łopatkowe?
Przemyślana konstrukcja, wysoka wydajność i szerokie zastosowanie – to najważniejsze zalety pomp łopatkowych. Urządzenia te używane są między innymi w przemyśle, systemach pneumatycznych i hydraulicznych. Jaka jest zasada działania pompy łopatkowej? Wyjaśniamy, w jaki sposób transportuje ona wybrane medium.
Czym są pompy łopatkowe?
Pompy łopatkowe, które zamówisz na stronie internetowej: https://www.dostudni.pl/pompy-lopatkowe,c93.html, w sklepie online Dostudni.pl, inaczej określa się jako pompy wirnikowe łopatkowe. Należą one do urządzeń wyporowych wykorzystujących wirnik wyposażony w łopatki do transportowania wybranego medium. Ten podczas pracy obraca się, co powoduje zmianę objętości komory roboczej. Dzięki temu medium przemieszcza się na zewnątrz pompy. Modele łopatkowe najczęściej wykorzystywane są do transportu gazów, paliw, olejów, rozpuszczalników oraz innych cieczy.
Pompa łopatkowa – zasada działania
Na jakiej zasadzie działają pompy łopatkowe? Mówiąc najprościej, ich praca opiera się na zasysaniu i tłoczeniu określonej cieczy lub gazu. Budowę oraz działanie tych urządzeń można opisać w następujący sposób:
- Wirnik – kluczowy komponent pompy łopatkowej.
- Łopatki – jak sama nazwa wskazuje, pompa tego rodzaju wyposażona jest w łopatki. Te osadzone są na wirniku i poruszają się wzdłuż jego promienia za sprawą siły odśrodkowej bądź sprężyny.
- Zasysanie, tłoczenie i transport medium na zewnątrz pompy łopatkowej – obracanie się wirnika powoduje zmianę objętości pomiędzy obudową a łopatkami. W jaki sposób? W obszarze ssania objętość zwiększa się, a co za tym idzie – medium zostaje zassane do pompy. Z kolei w miejscu tłoczenia maleje, wypychając ciecz bądź gaz na zewnątrz urządzenia.
Co istotne, w niektórych pompach łopatki są wzbogacone o dodatkowe sprężyny. Taka konstrukcja poprawia efektywność działania całego systemu.
Najważniejsze zalety pomp łopatkowych
Pompy łopatkowe dostępne w asortymencie sklepu Dostudni.pl są uniwersalne i mogą współpracować z różnego rodzaju gazami oraz czystymi i samosmarującymi cieczami. To jednak tylko jedna z ich zalet. Inne walory tych urządzeń to:
- Wysoka sprawność – mimo dość niskiej prędkości obrotowej pompy łopatkowe pracują sprawnie. Dzięki temu zużywają też stosunkowo niewiele energii.
- Cicha praca – przemyślana budowa pomp łopatkowych przekłada się na ich ciche działanie.
- Trwałość – kolejną zaletą pompy łopatkowej jest długa żywotność, która wynika z zastosowania komponentów odpornych na zużycie.
- Łatwa konserwacja – prosta budowa sprawia, że pompy łopatkowe nie wymagają zaawansowanych prac konserwacyjnych. Natomiast w przypadku ewentualnego uszkodzenia poszczególne komponenty można sprawnie wymienić na nowe.
- Stała wydajność – zmieniające się warunki pracy nie wpływają negatywnie na efektywność pompy łopatkowej. To zasługa specjalnej konstrukcji łopatek zapewniających urządzeniu stałą wydajność.
Jak działają pompy łopatkowe? Podsumowanie
Znasz już zasadę działania pompy łopatkowej. Sprowadza się ona do zmiany objętości komór roboczych, która wynika z pracy obracającego się wirnika. Umieszczone na nim łopatki przesuwają się po prowadnicach, zmieniając swoją pozycję w stosunku do obudowy urządzenia. Po lekturze tego poradnika wiesz również, dlaczego warto zdecydować się na zakup pompy łopatkowej: cechuje ją wszechstronne zastosowanie, cicha praca i wysoka wydajność. Praktyczne urządzenia tego typu w wielu wariantach do wyboru znajdziesz na stronie Dostudni.pl.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.