Jakie elementy samochodu można poddać tuningowi?
Choć nowe samochody są dostępne zarówno w wersjach sportowych, jak i luksusowych czy terenowych, wielu użytkowników postanawia wprowadzić swoje modyfikacje. Takie zmiany są możliwe w różnym stopniu w zakresie zgodnym z przepisami prawa. Jednak na co konkretnie pozwalają te przepisy? Jakie elementy samochodu są najczęściej legalnie poddawane tuningowi? Sprawdzamy!
Auta po tuningu zwykle wyróżniają się z tłumu, a dodatkowo mają lepsze osiągi. W zależności od tego, czego oczekuje właściciel pojazdu, wymienić można elementy układu wydechowego, kierowniczego, zawieszenia, a nawet ingerować w silnik. Warto jednak wiedzieć, jakie modyfikacje są zgodne z prawem i które z nich są najpopularniejsze. O tym przeczytasz w poniższym artykule!
Auta po tuningu – co je wyróżnia?
Jest kilka sposobów na wejście w posiadanie tuningowanego pojazdu. Jednym z nich jest zakup samochodu po tuningu. Ogłoszenia takich ciekawych egzemplarzy można znaleźć na portalu https://autapotuningu.pl/. Inną metodą jest zlecenie tuningu zewnętrznej firmie z doświadczeniem i niebanalnym portfolio. Jeszcze jedna możliwość to samodzielny tuning – jeśli wystarczająco dobrze znasz się na mechanice i czujesz się na siłach, by zrobić to samodzielnie.
Choć ostatnie rozwiązanie, czyli tuning na własną rękę, może być ogromnie satysfakcjonujące, trzeba wiedzieć, na ile można sobie pozwolić. Wbrew pozorom przepisy pozwalają na dość sporo modyfikacji. Dzięki nim Twój pojazd może zyskać zupełnie nowy wygląd, brzmienie układu wydechowego, ale także osiągi. Zdecydowanie będzie się wyróżniał na tle innych samochodów.
Najczęściej tuningowane elementy samochodu
Tuning możemy podzielić na dwie kategorie. Jedną z nich jest tuning optyczny, czyli wszelkie modyfikacje dotyczące wyglądu pojazdu. Takie zmiany wizualne w głównej mierze odpowiadają za pełne podziwu spojrzenia przechodniów oraz innych kierowców, pozwalając właścicielowi wyrazić swój styl i zyskać unikatowy samochód.
Druga kategoria to tuning mechaniczny. Obejmuje on wszelkie modyfikacje dotyczące poprawy osiągów lub parametrów technicznych pojazdu. Okazuje się, że w aucie legalnie można wymienić sporo elementów fabrycznie zamontowanych przez producenta, np. kierownicę, fotele czy pasy bezpieczeństwa możemy zamienić na te stosowane w pojazdach wyścigowych lub rajdowych.
Do najczęściej tuningowanych elementów samochodu możemy zaliczyć:
● przyciemniane szyby;
● wymienione reflektory;
● obniżone zawieszenie;
● chiptuning, czyli tuning elektroniczny sterownika silnika;
● szersze i niższe opony;
● głośniejszy wydech.
Powyższe modyfikacje są dozwolone prawnie jedynie w stopniu dokładnie określonym przez przepisy. Na przykład opony nie mogą wystawać poza obrys samochodu, a szyby przednie muszą przepuszczać minimum 70% światła. Jeśli samochód zostanie poddany tuningowi w niewłaściwy sposób, jego właściciel będzie narażony na wysokie kary pieniężne, a nawet odebranie dowodu rejestracyjnego. Warto więc dokładnie sprawdzać dopuszczalne normy!
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.