Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie29 września 202420:37

Jakie korzyści może przynieść hirudoterapia w leczeniu trądziku pospolitego?

Jakie korzyści może przynieść hirudoterapia w leczeniu trądziku pospolitego? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Trądzik pospolity to przewlekła, niezakaźna choroba obejmująca mieszki włosowe i ujścia gruczołów łojowych. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych, które dotyka głównie nastolatków, ale może również występować u dorosłych. Trądzik pospolity charakteryzuje się zarówno niezapalnymi, jak i zapalnymi zmianami skórnymi. Istnieje wiele metod leczenia tej choroby, a jedną z bardziej skutecznych jest hirudoterapia. Dlaczego warto rozważyć stosowanie pijawek w terapii trądziku? Odpowiadamy!

Trądzik pospolity – co to jest?

Trądzik pospolity (acne vulgaris) jest jedną z najczęstszych chorób skórnych. Ma charakter przewlekły i nie jest chorobą zakaźną. Jego przyczyną jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych, co prowadzi do powstawania zmian skórnych. Często nazywa się go trądzikiem młodzieńczym, ponieważ przeważnie dotyczy nastolatków w okresie dojrzewania. Jednak coraz częściej problem ten dotyka również osób dorosłych – obserwuje się wzrost zachorowań w grupie wiekowej od 20 do 40 lat.

Jak hirudoterapia wpływa na chore zatoki?

Jakie są przyczyny trądziku pospolitego?

Trudno jest określić jedną, konkretną przyczynę pojawienia się trądziku, ponieważ jego etiologia jest złożona i zależy od wielu czynników. Do najczęstszych przyczyn trądziku pospolitego należą m.in.:

● czynniki genetyczne,

● przerost gruczołów łojowych i nadprodukcja sebum,

● zmiany hormonalne związane z okresem dojrzewania,

● nadmierne rogowacenie ujść przewodów jednostek włosowo-łojowych,

● proces tworzenia się zaskórników,

● wpływ bakterii i drożdżaków,

● stosowanie niektórych kosmetyków,

● przyjmowanie określonych leków.

Jakie są objawy trądziku pospolitego?

Najbardziej charakterystycznym objawem, który może sugerować wystąpienie trądziku pospolitego, są zaskórniki w skórze, które dzielą się na dwa typy: otwarte, charakteryzujące się drożnymi ujściami gruczołów łojowych, oraz zamknięte, gdzie ujścia te są niedrożne. Zaskórniki otwarte, potocznie zwane wągrami, mają ciemną barwę, natomiast zamknięte wyglądają jak drobne, wypukłe punkty o lekko żółtawym odcieniu. Wśród objawów trądziku pospolitego można wyróżnić zmiany niezapalne, takie jak mikrozaskórniki przekształcające się w zaskórniki zamknięte, zmiany zapalne, obejmujące grudki, guzki, krosty, cysty i nacieki zapalne, a także zmiany pozapalne, w tym przebarwienia, blizny zanikowe, blizny przerosłe i bliznowce. W niektórych przypadkach mogą pojawić się także objawy ogólne, takie jak podwyższona temperatura ciała. Trądzik ma przewlekły przebieg, a zmiany skórne mogą wyglądać nieco lepiej w okresie letnim. Zmiany trądzikowe lokalizują się głównie na twarzy, choć u niektórych osób mogą występować również na ramionach, dekolcie i plecach, czyli w miejscach o największej liczbie gruczołów łojowych.

Jak rozpoznać trądzik pospolity?

W diagnostyce zmian trądzikowych lekarz opiera się na badaniu podmiotowym i przedmiotowym, skupiając się głównie na rodzaju i lokalizacji zmian skórnych. U osób w wieku dojrzewania dodatkowo uwzględnia wzrost i masę ciała oraz dynamikę rozwoju. Kluczowe jest ustalenie bezpośredniej przyczyny trądziku, co często wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań laboratoryjnych. Wśród najczęściej zlecanych badań znajdują się m.in. morfologia krwi z rozmazem, poziom glukozy we krwi, lipogram, badanie cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL i HDL, a także triglicerydów, oraz oznaczenie określonych hormonów. Dobór konkretnych badań zależy od decyzji dermatologa, który bierze pod uwagę stan zdrowia pacjenta.

Jak leczyć trądzik pospolity?

Leczenie trądziku pospolitego jest procesem długotrwałym i wymagającym, a jego efekty nie zawsze są w pełni satysfakcjonujące – często pozostają widoczne na skórze przebarwienia pozapalne oraz blizny. W przypadku łagodnych postaci trądziku stosuje się głównie leczenie miejscowe oraz odpowiednią pielęgnację skóry, natomiast przy cięższych formach konieczne jest wdrożenie terapii specjalistycznej i ogólnej. W ramach leczenia miejscowego wykorzystuje się antybiotyki, takie jak klindamycyna, erytromycyna czy tetracyklina, a także kwas azelainowy i retinoidy. W bardziej zaawansowanych przypadkach pacjentom podaje się antybiotyki, zwłaszcza z grupy tetracyklin, oraz leki antyandrogenne.

Pijawki na trądzik pospolity

Hirudoterapia, czyli leczenie przy pomocy pijawek, jest skuteczną metodą walki z trądzikiem, co potwierdzają badania naukowe. Naukowiec S. S. Deshmukh przeprowadził eksperyment z udziałem 80 osób cierpiących na trądzik, dzieląc je na cztery grupy po 20 osób, z których każda otrzymała inne podejście terapeutyczne. W pierwszej grupie zastosowano wyłącznie hirudoterapię, w drugiej połączono terapię pijawkową z doustnymi i miejscowymi środkami przeciwtrądzikowymi, w trzeciej do leczenia wykorzystano zarówno pijawki, jak i antybiotyki, natomiast w czwartej grupie stosowano nowoczesne techniki leczenia, w tym antybiotyki. Okazało się, że hirudoterapia sama w sobie była najskuteczniejsza i najszybsza – zmniejszała ból i tkliwość oraz usuwała zaczerwienienie skóry. W przypadku pacjentów leczonych wyłącznie antybiotykami, przywrócenie naturalnego koloru skóry zajęło dwukrotnie więcej czasu. Badanie wykazało także, że hirudoterapia ma pozytywny wpływ na blizny potrądzikowe, a najlepsze rezultaty osiągnięto, łącząc ją z doustnymi i miejscowymi środkami przeciwtrądzikowymi.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport11 stycznia 202516:05

Junior Futsal Cup. Zmagania skrzatów w hali OSiR Racibórz [FOTO]

Junior Futsal Cup. Zmagania skrzatów w hali OSiR Racibórz [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Sobota była pełna sportowych emocji i piłkarskich zmagań najmłodszych zawodników. W turnieju, zorganizowanym przez Fundację Junior Trening, udział wzięły dzieci z rocznika 2018 i młodszych, reprezentujące aż 12 drużyn z regionu. Wydarzenie zgromadziło licznych kibiców, rodziny i przyjaciół młodych piłkarzy, którzy gorąco wspierali swoje drużyny przez cały dzień.

opr. (greh), fot. Jan Ptak
Reklama
Sport12 stycznia 202500:14

Raciborzanie wrócili z dalekiej podróży i pozbawili gości nadziei [FOTO]

Raciborzanie wrócili z dalekiej podróży i pozbawili gości nadziei [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Hala OSiR przy Łąkowej w Raciborzu stała się areną prawdziwego siatkarskiego widowiska! W emocjonującym meczu pełnym zwrotów akcji gospodarze pokonali. Spotkanie dostarczyło kibicom niezapomnianych wrażeń, a zespół Marcina Polowczyka pokazał niezłomny charakter i wolę walki.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 10.01.2025
9 stycznia 202521:58

Nasz Racibórz 10.01.2025

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.