Czym jest most tymczasowy i gdzie można wykorzystać takie konstrukcje?
W dzisiejszych czasach na terenie infrastruktury miejskiej i pozamiejskiej coraz częściej wykorzystywane są stabilne konstrukcje mostów tymczasowych. To świetne rozwiązanie z technologicznego punktu widzenia. Tymczasowy most można stosunkowo szybko złożyć i rozłożyć – dzięki temu sprawdza się podczas prac remontowych w przestrzeni publicznej.
W praktyce to konstrukcje, które najczęściej występują w wersji modułowej. Stabilne, lekkie mosty tymczasowe to świetne rozwiązanie jako zastępstwo dla stałych konstrukcji np. nad zbiornikami wodnymi. Na praktyczne wykorzystywanie takich konstrukcji mogą zdecydować się deweloperzy, instytucje publiczne, a także właściciele biznesów budowlanych.
W jakich sytuacjach przydatne są mosty tymczasowe?
Mosty tymczasowe są niezwykle przydatne w sytuacjach, gdy na placu budowy trzeba zapewnić ciągłość ruchu podczas trwania prac, szczególnie w miejscach, gdzie konieczna jest rozbiórka i przebudowa stałej infrastruktury drogowej.
Stosując mosty tymczasowe można szybko i bezpiecznie przenieść ruch pieszy lub kołowy w obszarach o utrudnionym dostępie. Kluczowe sytuacje, w których można wykorzystać mosty tymczasowe to:
● naprawa lub przebudowa istniejących mostów i dróg,
● budowa nowych dróg lub mostów, gdzie tymczasowy most zapewnia komunikację,
● sytuacje awaryjne, takie jak klęski żywiołowe, które niszczą stałe mosty,
● organizacja dużych imprez masowych, wymagających zwiększonej przepustowości komunikacyjnej.
Tego typu konstrukcje pozwalają na zachowanie płynności ruchu pojazdów lub pieszych bez ryzyka występowania sytuacji niebezpiecznych.
Rodzaje mostów tymczasowych – jakie są stosowane w zastępstwie dla stałych konstrukcji?
Innowacyjne mosty tymczasowe to rozwiązania, które występują w trzech podstawowych wersjach:
1. Modułowej (panelowej) – to lekkie, innowacyjne konstrukcje dające szerokie możliwości rozbudowy. Można je swobodnie stosować wszędzie tam,
gdzie prowadzone są prace remontowe np. na wiaduktach.
2. Zwodzonej – taka konstrukcja ma charakter ruchomy i sprawdzi się podczas prowadzenia prac remontowych nad zbiornikami wodnymi.
3. Belkowej – rozwiązania belkowe sprawdzą się w ruchu drogowym, gdzie celem jest np. przekierowanie ruchu pieszych na inną drogę, poza teren niebezpieczny, gdzie realizowany jest remont.
Alternatywne opcje to mosty blachownicowe, które opierają się na stalowych dźwigarach. Są lekkie, mają prostą konstrukcję i można je wznieść w stosunkowo krótkim czasie.
Na co zwrócić uwagę, wybierając gotowe mosty tymczasowe?
Zanim zdecydujesz się na inwestycję w konstrukcję mostu tymczasowego, koniecznie weź pod uwagę kilka parametrów technicznych:
● długość jednego modułu,
● szerokość nawierzchni drogi,
● rodzaj zastosowanej warstwy wierzchniej np. powierzchnia antypoślizgowa,
● wysokość podkładu z podparciem,
● typ bariery bocznej,
● waga poszczególnych elementów mostu.
Na podstawie tych informacji będziesz w stanie wybrać typ mostu tymczasowego dostosowany do potrzeb sytuacji w infrastrukturze publicznej.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.