Ściany pełne sztuki: artystyczne malowanie ścian sposobem na ożywienie przestrzeni
Czy czasy, kiedy dzieła sztuki zamknięte były w ściśle strzeżonych budynkach mamy już za sobą? Nie do końca, ale artystyczne malowanie ścian sprawia, że piękne grafiki możesz podziwiać nie tylko w muzeach. Znajdziesz je również na ulicach największych polskich miast. Są inspirowane krajobrazami, mają formę 3D i przedstawiają sceny z filmów.
Na czym polega artystyczne malowanie ścian?
Unikalne, estetycznie wykonane i pomysłowe – takie są grafiki, które na stałe wpisały się w miejski krajobraz. Ten efekt to zasługa sposobu ich tworzenia, czyli artystycznego malowania ścian obejmującego różne techniki i style, których wspólnym mianownikiem jest kreatywność. W większości przypadków obrazy miejskie pokrywają duże powierzchnie, dzięki czemu są widoczne nawet z daleka. Jeśli chodzi o tematykę, jej różnorodność jest równie imponująca, jak skala. Oryginalne wzory, abstrakcyjne i realne postacie, sceny historyczne, grafiki nawiązujące do książek i filmów: to tylko kilka przykładów.
Grafiki ścienne mogą zdobić wnętrza instytucji i biura
Wielkoformatowe grafiki w Warszawie zdobią stolicę na wiele sposobów
W Warszawie artystycznym malowaniem ścian zajmują się twórcy z Good Looking Studio. Od 16 lat przygotowują oni wielkopowierzchniowe grafiki outdoorowe, które dekorują budynki w różnych częściach stolicy. Artyści Ci mają za sobą realizację ponad 1000 tego typu projektów, które różnią się tematyką, a wspólnymi cechami są duży format i dopracowane detale. Efektowne obrazy umieszczane są na ścianach sklepów, kin, muzeów i teatrów. Możesz zobaczyć je także na mostach, wiaduktach i przystankach, a nawet na silosach.
Oryginalna grafika w stylu fantasy to przykład artystycznego malowania ścian
Sceny z filmów, ptaki, las – artystyczne malowanie ścian w różnych odsłonach
Jak już wspominaliśmy, murale mogą przedstawiać różnorodne motywy. Tymi, które można spotkać najczęściej, są kadry filmowe. Z jednej strony wyróżnia je przekaz artystyczny, z drugiej – mogą pełnić funkcję reklamową. Ściany budynków w Warszawie i innych polskich miastach pokrywają również obrazy przedstawiające zwierzęta, geometryczne wzory i rozmaite krajobrazy – zarówno miejskie, jak i sielskie: zatłoczone ulice, zielone lasy i piękne plaże.
Murale w wersji 3D
Kolejny rodzaj prac coraz częściej pojawiających się w miejskim krajobrazie to trójwymiarowe grafiki. Artystyczne malowanie ścian 3D wymaga jeszcze większej precyzji niż przygotowanie klasycznych malunków na budynkach. By stworzyć interaktywne dzieła, artyści używają między innymi diod elektroluminescencyjnych, które pozwalają uzyskać dynamiczne obrazy. W odróżnieniu od zwykłych murali najczęściej malowanych na stałe, wersje digital wyświetlają zmieniające się animacje i inne efekty wizualne. W tym przypadku kluczową rolę odgrywa dynamika.
Kiedy miejska przestrzeń nabiera barw
Jakie są zalety artystycznego malowania ścian? To prace, które wchodzą w interakcje z otoczeniem – dzięki nim przestrzeń nabiera barw, zyskuje na oryginalności i staje się atrakcyjniejsza. Za sprawą dopracowanych wielkoformatowych obrazów stare budynki otrzymują nowe życie, co jest szczególnie istotne w zaniedbanych i zapomnianych dzielnicach miast. Takie elementy architektury zyskują na wartości, a miejsca ozdobione muralami stają się popularne wśród mieszkańców i turystów. To nie wszystko: murale sprawiają, że szare ulice wyglądają efektowniej, promują nie tylko produkty, ale też rozmaite wydarzenia, a często zachęcają również do refleksji.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.