Skanowanie laserowe: Najlepsze rozwiązania dla precyzyjnych pomiarów
Zaawansowaną technologią pomiarową, która rozwija się bardzo dynamicznie, jest skanowanie laserowe. Dzięki niemu analizowanie przestrzeni oraz dokumentowanie nabiera całkiem nowego jakościowo i skuteczniejszego wymiaru.
Największą korzyścią, jaką daje skanowanie laserowe, jest bardzo wysoka precyzja, a także wszechstronność wykorzystania takich narzędzi. Jest ono nieocenione w najróżniejszych branżach i firmach. Wykorzystuje się je w budownictwie, ochronie środowiska, ale także w archeologii.
Szerokie zastosowanie, jakie daje skanowanie laserowe i jego rodzaje
Technologia, którą jest skanowanie laserowe, polega na rejestrowaniu milionów punktów analizowanej przestrzeni. Jest to realizowane przy użyciu wiązki lasera, co właśnie daje możliwość bardzo rzetelnego i szczegółowego odwzorowania geometrii obiektów oraz powierzchni. Kluczowa jest tu wysoka dokładność. Dzięki temu powstaje chmura punktów, czyli podstawowe dane, które są wykorzystywane do generowania modeli 3D, map, a także dokumentacji inwentaryzacyjnej.
W skanowaniu laserowym wyróżniamy także kilka rodzajów tego typu technologii, czyli:
• Skaning naziemny, dzięki któremu można wykonywać niezwykle precyzyjne pomiary infrastruktury, terenów oraz budynków.
• Skaning mobilny - szczególnie jest nieoceniony w sytuacji, gdy niezbędne jest mapowanie w ruchu. Doskonałym przykładem są analizy dróg lub obszarów zurbanizowanych.
• Skaning lotniczy z kolei jest bardzo praktycznym i często wykorzystywanym rozwiązaniem, jeżeli należy wykonać dokładne pomiary bardzo dużych obszarów. Jest to świetne rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy analizie poddawane są zasoby naturalne z dużej wysokości.
Wszystkie powyżej wskazane rodzaje skanowania mają zastosowanie unikalne. Jednocześnie poprzez fakt wykorzystywania ich do różnych celów, są to narzędzia uniwersalne.
Jakie branże i firmy wykorzystują skaning laserowy?
Skaning laserowy dzięki dynamicznemu rozwojowi stosowany jest w wielu branżach. Na dużą skalę jest wykorzystywany do inwentaryzacji, projektowania i modelowania BIM w architekturze i budownictwie. Dzięki niemu możliwa jest wizualizacja całych budynków i tworzenie geometrycznych modeli. To znacznie ułatwia kontrolę realizacji zadań i same prace projektowe.
Z kolei w obszarze ochrony środowiska dzięki tej technologii skuteczniejsze jest monitorowanie zasobów naturalnych, ochrona dziedzictwa kulturowego, a także analiza terenów zielonych. W opracowywaniu map topograficznych idealnie sprawdza się lotniczy skaning laserowy. Natomiast mobilny skaning laserowy daje możliwość błyskawicznego odwzorowania infrastruktury miejskiej i drogowej.
Technologia ta wykorzystywana jest także w przemyśle. Skanowanie laserowe wykorzystuje się do dokładnego pomiaru obiektów produkcyjnych, ale także w archeologii, gdy trzeba wykonać dokumentację miejsc, które są trudno dostępne. Skanowanie laserowe budynków przy pomocy skanera zintegrowanego to dzisiaj częste zjawisko.
Zalety wykorzystania skanerów laserowych
Największym atrybutem tej technologii jest dokładność i precyzyjne pomiary 3D. Szczegółowe dane uzyskuje się w bardzo krótkim czasie, a to przekłada się na szybkość wykonania całego projektu, jak również całej inwestycji.
Poza tym odwzorowywanie obiektów w kolorach lub odcieniach szarości sprawia, że laser scanning analizuje nie tylko powierzchnię konkretnych obiektów, ale także pobliskie otoczenie. Szczegółowe dane niezbędne do modelowania i przygotowania dokumentacji, dostarcza chmura punktów. To przekłada się na oszczędność kosztów i czasu.
Atutem tej technologii jest także wykorzystanie jej w procesach w obszarze kontroli jakości, a także w sprawdzaniu zgodności projektów z realizacją. Zastosowanie technologii razem z aparatami fotograficznymi daje możliwość uzyskania wizualizacji i modeli niezwykle fotorealistycznych.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.