Różne systemy zabezpieczeń i alarmów w przemyśle
Dbałość o kwestie bezpieczeństwa w zakładzie przemysłowym jest podstawowym obowiązkiem zarządzających firmą. Wynika to nie tylko z przepisów prawa, ale z odpowiedzialności za sprzęt oraz zdrowie i życie pracowników. Z tego powodu do wyboru jest wiele rozwiązań, które zapewniają skuteczną ochronę przed uszkodzeniem urządzeń, a jeśli dojdzie do awarii lub pojawi się zagrożenie, to zasygnalizują niebezpieczeństwo. Zastosowanie takich opcji ma kluczowe znaczenie dla odpowiedniego funkcjonowania całego zakładu.
Dostęp tylko dla uprawnionych
W większości firm istnieją pomieszczenia, do których wstęp powinny mieć wyłącznie osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Są to przede wszystkim serwerownie, centra danych czy hale przemysłowe, w których obsługą urządzeń, maszyn i większych instalacji zajmują się tylko specjaliści o określonych kwalifikacjach. Jest to ważne z wielu powodów, przede wszystkim dlatego, że osoby niepowołane mogłyby doprowadzić do nieprawidłowego działania systemów. System kontroli dostępu do takich pomieszczeń to ważne rozwiązanie, które funkcjonuje w wielu firmach. Stosowane jest zresztą nie tylko w przypadku pomieszczeń o charakterze krytycznym, ale też w odniesieniu do wejścia głównego. Karty, klucze dostępu, a nawet odczyt linii papilarnych — to metody zapewniające dostęp wyłącznie osobom, które mają do tego prawo.
Właściwe działanie instalacji — należy zadbać o bezpieczeństwo i bieżącą kontrolę
Funkcjonowanie maszyn, zarówno w wersji autonomicznej, jak i w większych zestawach, jest uzależnione od wielu czynników, takich jak prawidłowe parametry prądu, odpowiednie komponenty czy elementy zabezpieczające. Ważne jest także stałe monitorowanie stanu instalacji elektrycznej oraz urządzeń. Właściwe zabezpieczenie aplikacji to podstawa skutecznej ochrony przed uszkodzeniem lub błędami w działaniu. Na szczęście możliwości w tym zakresie nie brakuje, podobnie jak w przypadku rozwiązań kontrolnych. W wielu sytuacjach istotne jest działanie w określonych środowiskach, czyli na przykład w odpowiedniej temperaturze. Z tego powodu wykorzystuje się czujniki pozwalające na stałe monitorowanie panujących warunków. Sprawiają one, że praca silnika, ale też systemów grzewczych bądź chłodniczych, jest zgodna z wymaganiami. Idealnym rozwiązaniem jest czujnik temperatury z wyświetlaczem, który umożliwia kontrolę i reakcję w razie wystąpienia odchyleń. W tym przypadku urządzenie prezentuje dane, pozwalając na ich odczyt i działanie. Warto jednak pamiętać, że są również dostępne rozwiązania alarmowe, które w różnorodny sposób sygnalizują zagrożenie.
Sygnalizacja świetlna, a może dźwiękowa?
Wystąpienie nieprawidłowości w instalacji bądź awaria sprzętu wymaga szybkiej reakcji – tak ważne jest więc prawidłowe sygnalizowanie tego rodzaju zdarzeń. Także w tym przypadku można zastosować rozmaite elementy, dopasowane do określonych oczekiwań. Różne sposoby alarmowania wynikają między innymi z rozmaitych zagrożeń, które pojawiają się w wielu miejscach. Jeśli idzie na przykład o parametry prądu, to zbyt duże wartości mogą być oznaczane migającymi bądź ciągłymi światłami. Jeśli pojawią się czerwone diody na wyłączniku, to oznacza, że konieczna jest szybka reakcja, ponieważ w instalacji płynie zbyt duży prąd.
To oczywiście nie są jedyne możliwości w tym obszarze. Za alarm odpowiedzialna jest także kolumna sygnalizacyjna. Bardzo często spotyka się takie elementy na przykład w pobliżu maszyn produkcyjnych. Mogą one emitować sygnał akustyczny, ale też świetlny, dzięki czemu problemy są momentalnie odnotowane. Nie ma wątpliwości, że zastosowanie tego typu elementu to gwarancja spokojnej pracy i szybkiej reakcji w razie zagrożenia usterką lub pojawienia się problemów w trakcie funkcjonowania instalacji przemysłowej o różnorodnym przeznaczeniu.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.