Książki dla dzieci, czyli jak wychować świadomego czytelnika
Zamiłowanie do słowa pisanego i nawyk sięgania po książki kształtują się już w dzieciństwie. Badania czytelnictwa dowodzą, że wśród pasjonatów literatury – w życiu dorosłym chętnie odwiedzających księgarnie czy biblioteki – dominują osoby, którym rodzice i opiekunowie często podsuwali interesujące lektury. Stąd jeśli zamierzasz wychować świadomego czytelnika, zadbaj, aby w Twoim domu na co dzień gościły książki dla dzieci i młodzieży.
Obrazkowe książki dla dwulatków i dzieci młodszych
Najmłodszych należy oswajać z książką już od pierwszych miesięcy życia. Dlatego na wczesnym etapie rozwoju dziecka warto postawić na publikacje, które zwracają uwagę kolorowymi ilustracjami, ciekawą formą i zróżnicowaną teksturą papieru. Doskonale sprawdzą się na przykład wydawnictwa sensoryczne, oferujące najmłodszym nie tylko atrakcyjne obrazki, ale i bodźce słuchowe, na przykład z wbudowaną pozytywką. Interesującą propozycją są także książki dla dzieci z ruchomymi okienkami, malowankami, wyklejankami czy wycinankami. Zabawa nimi to znakomity trening kreatywności, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz motorycznej sprawności maluszka.
Klasyka i współczesna literatura dziecięca – wsparcie rozwoju malca
Na późniejszym etapie rozwoju swojej pociechy możesz sięgnąć po książki dla dzieci, w których dominuje tekst. Doskonale sprawdzi się zarówno klasyka literatury dziecięcej i młodzieżowej, jak i tytuły współczesnych autorów piszących dla najmłodszych. Wśród klasyki polskiej i światowej prozy oraz poezji nie powinno zabraknąć chociażby ponadczasowych baśni Andersena i braci Grimm, wierszyków Tuwima czy twórczości Brzechwy. Ich lektura znakomicie wzbogaca wyobraźnię najmłodszych i wspiera ich rozwój emocjonalny, Pamiętaj też, że dla młodego czytelnika ważna jest nie tylko interesująca fabuła książek, ale również ich warstwa obrazkowa. Koniecznie postaw więc na edycje pięknie ilustrowane.
Książki edukacyjne – nauka poprzez zabawę
Próbując zainteresować kilkulatka czy nastolatka literaturą, nie zapominaj, że równie ważne jest, aby proponować mu książki edukacyjne, które, bawiąc, będą stymulowały intelektualny rozwój dziecka. Stawiaj na lektury autorów w interesujący sposób starających się przekazać wiedzę szkolną z zakresu przyrody, geografii czy matematyki. Wybierając odpowiednie tytuły, zadbasz o poszerzenie wiedzy dziecka o otaczającym go świecie i wzbogacisz zasób jego leksyki. Wartościowe książki dla dzieci nierzadko znacznie skuteczniej niż szkoła poszerzają ich horyzonty intelektualne.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.