Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie19 lutego 202513:30

Co Zrobić, gdy Zgubisz się w Lesie? Praktyczny Poradnik Krok po Kroku

Co Zrobić, gdy Zgubisz się w Lesie? Praktyczny Poradnik Krok po Kroku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Kiedy lubimy łono natury i często wybieramy się na przykład w góry albo do lasu, to istnieje prawdopodobieństwo, że się zgubimy. Podstawową zasadą survivalu jest nie znajdywać się w sytuacji survivalowej. Ale w tym artykule ją pominiemy i skupimy się jedynie na tym co zrobić,gdy już się w niej znaleźliśmy. Kiedy zgubisz się w lesie, na pewno od razu pojawi się stres i prawdopodobnie strach. W pierwszych chwilach sytuacji przetrwania, zachowanie spokoju i trzymanie się kilku prostych zasad sztuki przetrwania może pomóc w bezpiecznym i szybkim powrocie do cywilizacji. Oto praktyczny poradnik, co powinniśmy zrobić krok po kroku.

Zatrzymaj się i na spokojnie przemyśl sprawę

Najważniejsze to nie poddać się panice. Panika spowoduje, że będziesz podejmował pochopne i nieprzemyślane decyzje, które najprawdopodobniej pogorszą Twoją sytuację.

Trzy strefy survivalu – czyli pomocne narzędzie w ocenie sytuacji. Pierwsza strefa to Twoja osoba i to, co masz na sobie, czyli ubranie, plecak torba itp. Druga strefa to to, co widzisz dookoła siebie bez przemieszczania się. Trzecia strefa to to, co znajduje się poza Twoim polem widzenia. Oceń, co masz przy sobie, co widzisz i co wiesz o terenie dookoła Ciebie który jest poza Twoim polem widzenia.

Podejmij próbę ustalenia swojej lokalizacji i poinformowanie służb o Twoim położeniu

Może się okazać, że w pierwszej strefie (czyli przy sobie) masz smartfon z GPS, który nadal ma baterię i jedną kreskę zasięgu. W tym wypadku Twoja sytuacja survivalowa zakończy się bardzo szybko. Sprawdź lokalizację, udostępnij ją służbom i po prostu czekaj na pomoc. Dobrą praktyką jest wysłanie współrzędnych gps wraz z opisem sytuacji smsem a dopiero potem dzwonienie. Dzwonienie wymaga lepszego zasięgu niż wysłanie paru informacji tekstowych.

zdjcie_2

Co jeżeli nie masz dostępu do GPS ani telefonu

Tutaj właśnie zaczyna się pełnoprawna sytuacja survivalowa i wymagane jest podjęcie następujących działań.

Oceń dostępne zasoby

Sprawdź, co masz przy sobie – jedzenie, wodę, coś do rozpalania ognia, odzież przeciwdeszczową, latarkę, nóż survivalowy, a może namiot lub paracord i tarp? Zobacz, co jest w Twojej drugiej strefie. Może jest jagodnik lub pole malin? A może jest strumień albo duża kałuża? Następnie oceń trzecią strefę. Czy może teren schodzi w dół i roślinność zmienia się w bagienną (znak, że jest tam woda), może słyszysz potok w głębi lasu, a może nawet słyszysz drogę szybkiego ruchu gdzieś w oddali? Droga mówi sama za siebie, ale w przypadku potoku lub rzeki, przydatna jest ona na nizinach, gdyż na 99% dojdziesz nią do siedzib ludzkich. W górach ta zasada NIE DZIAŁA. Możesz podążyć potokiem, tylko aby znaleźć się na klifie przy wodospadzie tracąc godziny albo dni marszu i znajdując się w pułapce.

Podejmij decyzję: czekać na pomoc czy iść?

Tutaj w grę wchodzi podstawowy aspekt: czy ktoś będzie Cię szukać? Jeżeli poinformowałeś bliskich albo służby gdzie idziesz i kiedy wrócisz, to jeżeli masz podstawowe zasoby do przeżycia, najlepiej jest pozostać na miejscu i czekać na ratunek. Jeśli jednak wątpisz, że ktoś zacznie Cię szukać, to musisz wyjście z sytuacji survivalowej znaleźć sam.

zdjcie_3

Pięć filarów survivalu – jak pozwolą Ci przetrwać.

Survival opiera się na 5 filarach, które zapewnią Ci wszystko, czego potrzebujesz do przeżycia. Jeżeli masz zapewnione je wszystkie, to w sytuacji przetrwania możesz przebywać tyle ile potrzeba. Tyle, aż dotrzesz do cywilizacji. Oto filary gradacyjnie od najważniejszego. Z taką jedynie uwagą, że zgodnie z konkretną sytuacją survivalową, mogą się one mieszać. Na przykład w śnieżycy najpierw szukamy schronienia, kiedy zamarzamy, najpierw rozpalamy ogień, ale w gruncie rzeczy, poniższa kolejność obowiązuje w większości przypadków.

woda

Woda – bez niej nie przeżyjemy więcej niż dwa dni. W praktyce po jednym dniu bez wody już nasze szanse przeżycia spadną drastycznie. Uzupełniać można ją z rzek, jezior, kałuż po uprzednim przefiltrowaniu i przegotowaniu. Można także ją zdobywać rozmaitymi technikami survivalowymi. Bardzo przydatny może się okazać kieszonkowy filtr survivalowy – pozwoli nam on na picie wody z dowolnego zbiornika wodnego (pod warunkiem, że nie jest skażony chemicznie) bez przegotowywania wody i czasochłonnej konstrukcji filtra survivalowego. Poczytać więcej o wodzie w survivalu możesz tu:

https://survivorgroup.pl/filtry-do-wody-survival

Filtr survivalowy możesz kupić tu:

https://survivorgroup.pl/produkt/filtr-sawyer-mini

schronienie

Schronienie – zapewnia nam ochronę przed deszczem, śniegiem, gradem oraz poprawia nasz komfort termiczny. Umożliwia sen, niezbędny w sytuacji przetrwania. Możemy zbudować szałas, łóżko typu „A”, schronienie z tarpa, poncha, folii NRC lub wykonać wiele innych rodzajów schronień survivalowych.

ogień

Ogień – jego przedstawiać nie trzeba. Ugotuje nam wodę, oświetli ciemność w nocy, upiecze jedzenie, odstraszy dzikie zwierzęta, ogrzeje oraz może być użyty do innych przeróżnych zaawansowanych technik survivalowych.

jedzenie

Jedzenie – bez jedzenia w teorii możemy przeżyć około 2 tygodnie. W praktyce jednak po 2-3 dniach nie będziemy się już nadawali do niczego. Musimy je choćby minimalnie uzupełniać w jakiś sposób. Polowanie z łukiem lub z dzidą zostawmy dla Hollywood. Realistycznie będą to rośliny jadalne, owoce, i czasem świeża padlina, którą da się uzdatnić. Dla bardziej zaawansowanych łowienie ryb oraz budowa pułapek i wnyków survivalowych. Nie podejmujcie się jednak tego bez uprzedniego treningu.

sygnalizacja

Topografia i orientacja w terenie oraz sygnalizacja awaryjna – to jest to, co wyciągnie nas z sytuacji survivalowej. Wyznaczanie północy, pozycji na mapie, marsz na azymut, rozpoznawanie rzeźby terenu pozwoli nam na dobranie najlepszej drogi, która da nam największe szanse na znalezienie cywilizacji lub ustawi nas w najlepszej pozycji do bycia odnalezionym. Techniki sygnalizacyjne takie jak ognisko dymne, buzzsaw, SOS w alfabecie Morse’a, zostawianie śladów na ziemi i drzewach tylko to ułatwią.

Więcej o filarach survivalu można przeczytać tu:

https://survivorgroup.pl/piec-filarow-survivalu

Podsumowanie

zdjcie_4

Powyższe zasady i porady pomogą Ci w ogromnym stopniu zmniejszyć chaotyczność sytuacji, w jakiej się znalazłeś. Jeżeli zastosujesz się do powyższych porad, to będziesz w stanie z głową i na spokojnie ocenić swoją sytuację, zaplanować kroki i wykonać je, aby bezpiecznie dotrzeć do domu. Zdecydowanie polecamy dalsze samokształcenie, gdyż w tym artykule poruszyliśmy tylko wierzchołek góry lodowej. Bardzo polecamy udział w szkoleniu survivalowym, gdzie pod okiem instruktora spędzisz 24-godzinną symulację sytuacji przetrwania i nauczysz się realnych technik, które potem rzeczywiście będziesz mógł wykorzystać. Zwiększy to diametralnie Twoje bezpieczeństwo i pewność siebie w terenie dzikim.

Zapisać się możesz tutaj:

https://survivorgroup.pl/szkolenia/kompletne-szkolenie-survivalowe

Zapraszamy!

zdjcie_5

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 21.02.2025
20 lutego 202513:34

Nasz Racibórz 21.02.2025

Nasz Racibórz 14.02.2025
14 lutego 202519:07

Nasz Racibórz 14.02.2025

Nasz Racibórz 07.02.2025
6 lutego 202519:32

Nasz Racibórz 07.02.2025

Nasz Racibórz 31.01.2025
30 stycznia 202520:04

Nasz Racibórz 31.01.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.