Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie14 marca 202511:41

Wielkanoc - nowe i stare tradycje

Wielkanocne tradycje
0
Reklama
Polska:

Wielkanoc to święto radosne, kojarzone z wiosną i budzącą się do życia przyrodą. Ma ono także oczywiście swoje tradycje. 

Część z nich towarzyszy nam od lat, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jednakże w ostatnim czasie pojawiło się kilka nowych tradycji, które dotarły do nas z innych krajów. Nie wszystkie znamy, nie wszystkie z pewnością przyjmą się w naszych domach. Ci z nas, którzy zdecydują się spędzić święta poza domem, być może poznają je bliżej. Wiele ośrodków wprowadza do swojej oferty aktywności i tradycje już nam znane, ale i te zupełnie nowe. Poniżej przedstawiamy kilka z nich. A jeśli szukacie miejsca na spędzenie Wielkanocy ciekawe propozycje znajduja sie tutaj: romantycznyweekend.eu/oferty/wielkanoc.

Pisanki

Pisanki wielkanocne

Tworzenie pisanek to klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody. Ozdabianie jajek to świetna zabawa dla całej rodziny, która pomaga rozwijać artystyczne pasje oraz zbliża nas do siebie. Możemy skorzystać z gotowych barwników czy naklejek lub też użyć naturalnych barwników, takich jak buraki, kurkuma czy cebula. Nie musimy jednak poprzestawać na zdobieniu pisanek - tworzenie wielkanocnych dekoracji, takich jak wieńce, zajączki czy koszyczki, staje się coraz bardziej popularne, zarówno w domach, jak i w ośrodkach wypoczynkowych.

Wielkanocne posiłki

Wielkanocne śniadanie to jeden z najważniejszych momentów w obchodach świąt wielkanocnych. Odbywa się w Niedzielę Wielkanocną, czyli w dzień Zmartwychwstania Chrystusa, co nadaje mu szczególny, uroczysty charakter.  Na stole wielkanocnym znajdują się pokarmy, które dzień wcześniej zostały poświęcone w koszyczku. Każdy z nich ma swoje znaczenie: jajka symbolizują życie i odrodzenie, chleb jest znakiem dobrobytu i jedności, sól chroni przed złem, wędliny symbolizują dostatek, chrzan siłę i zdrowie, a ciasta, takie jak mazurki czy baby, niosą radość i podkreślają świąteczny nastrój.

Jednym z kluczowych momentów niedzielnego śniadania jest dzielenie się jajkiem, co stanowi piękny gest wyrażający miłość, szacunek i życzenia zdrowia, szczęścia oraz pomyślności. To wszystko czyni wielkanocne śniadanie nie tylko okazją do delektowania się pysznymi potrawami, ale również chwilą głębokiej refleksji i radości z bycia razem.

Pod wpływem kultur zachodnich coraz częściej organizowane są także wielkanocne brunche, gdzie bliscy spotykają się w bardziej luźnej atmosferze, delektując się pysznymi potrawami. Często na stołach znajdują się wówczas nowoczesne interpretacje tradycyjnych dań.

Szukanie jajek  

To zabawa zaczerpnięta z tradycji anglosaskich, która staje się coraz bardziej popularna w Polsce, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń. Rodzice ukrywają jajka (często czekoladowe) w domu lub ogrodzie, a dzieci bawią się, szukając ich. Jest to świetna forma aktywności rodzinnej, łącząca zabawę z symboliką. Jest to także chyba ulubiona zabawa dzieci prowadzona przez animatorów w hotelach. To świetna atrakcja, która wprowadza wszystkich w świąteczny nastrój.

Śmigus-Dyngus (Lany Poniedziałek) 

To jedna z najbardziej charakterystycznych polskich tradycji. Dawniej miała głębsze znaczenie – polewanie wodą symbolizowało oczyszczenie i płodność. Obecnie jest to bardziej forma zabawy, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Jeśli chodzi o hotele to bardzo często Lany Poniedziałek organizowany jest na basenach, dzięki czemu jest to wspaniała zabawa dla całej rodziny. Nierzadko przy tej okazji można także spróbować chodzenia w wodnej kuli (tzw. aquazorbing) – co stanowi nie lada atrakcję!

To oczywiście tylko niektóre z wielkanocnych tradycji, zarówno te nowe i stare - współgrają ze sobą, tworząc wielowymiarowy obraz polskiej Wielkanocy. Najważniejsze jednak byście spędzali święta w gronie najbliższych, a być może stworzycie lub też już stworzyliście własne tradycje, które umilą Wam ten wyjątkowy czas.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności15 kwietnia 202509:24

Mieszkańcy Brzezia chcą, by Sosienka pozostała miejska. Ratusz chciał jej sprzedaży

Mieszkańcy Brzezia chcą, by Sosienka pozostała miejska. Ratusz chciał jej sprzedaży - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Mieszkańcy Brzezie zbierają podpisy pod petycją, by wzgórze Sosienka pozostało na mieniu miasta i służyło całej społeczności. To niezwykle ważne miejsce w brzeskim krajobrazie.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Sport14 kwietnia 202511:22

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Runda wiosenna na piłkarskich boiskach weszła już na właściwe tory. W miniony weekend rozegrano kolejne spotkania od II ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności16 kwietnia 202508:25

Podpalacz z Kuźni Raciborskiej w rękach policji

Podpalacz z Kuźni Raciborskiej w rękach policji  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP, fot. arch. OSP Kuźnia Raciborska, KPP
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Nasz Racibórz 28.03.2025
27 marca 202520:16

Nasz Racibórz 28.03.2025

Nasz Racibórz 21.03.2024
20 marca 202518:23

Nasz Racibórz 21.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.