Kostki do jogi na co dzień – akcesorium przydatne przy nauce i regularnej praktyce
Joga to niezwykle popularna forma aktywności fizycznej. Nic dziwnego. Regularna praktyka niesie ze sobą korzyści zarówno dla ciała, jak i dla umysłu – pomagając w rozładowaniu stresu i napięcia. Zanim jednak rozpoczniesz naukę pierwszych asan warto zatroszczyć się o zebranie potrzebnych akcesoriów. Poza matą i wygodnym strojem, pod ręką powinny znaleźć się także kostki do jogi. Sprawdź jak wybrać tego typu akcesorium oraz jak korzystać z nich podczas ćwiczeń!
Joga to niezwykle popularna forma aktywności fizycznej. Nic dziwnego. Regularna praktyka niesie ze sobą korzyści zarówno dla ciała, jak i dla umysłu – pomagając w rozładowaniu stresu i napięcia. Zanim jednak rozpoczniesz naukę pierwszych asan warto zatroszczyć się o zebranie potrzebnych akcesoriów. Poza matą i wygodnym strojem, pod ręką powinny znaleźć się także kostki do jogi. Sprawdź jak wybrać tego typu akcesorium oraz jak korzystać z nich podczas ćwiczeń!
Klocki do jogi i ich przeznaczenie
Po co używać w czasie praktyki klocków do jogi? Mają one za zadanie przede wszystkim ułatwiać wykonywanie poszczególnych pozycji. Kostki do jogi mogą być wykorzystywane przy różnych asanach, wykonywanych na siedząco, w skręcie, na leżąco oraz w staniu.
Bloczki do jogi pomagają w czasie praktyki m.in.:
- dosięgnąć dłońmi podłogi,
- lepiej utrzymać równowagę,
- zachować prawidłową postawę ciała,
- zadbać o symetrię ciała,
- przygotować się do wykonywania nowych asan,
- pracować nad wariantami znanych pozycji,
- pogłębiać zakresy ruchu,
- pracować nad rozciąganiem poszczególnych partii ciała.
To, jak postanowisz wykorzystać klocki do jogi, zależy przede wszystkim od aktualnych potrzeb i Twojej inwencji podczas ćwiczeń. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, dzięki czemu korzystać z nich mogą osoby początkujące, ale również zaawansowani jogini!
Kostki do jogi przy codziennych ćwiczeniach
Funkcjonalne kostki do jogi sprawdzą się na etapie nauki podstaw, a także później. Z pomocą klocków możesz przeprowadzić przygotowanie do wykonania bardziej skomplikowanych asan, jak np. stanie na rękach.
Warto sięgać też po bloczki zawsze wtedy, kiedy potrzebujesz stabilnej podpórki, podwyższenia do pozycji w siadzie czy separatora, który umożliwi utrzymanie w odpowiedniej pozycji ramion lub nóg.
Bloczki są wykorzystywane też do pogłębienia zakresu ruchu, np. gdy chcesz intensywniej rozciągnąć mięśnie lub kręgosłup. Sprawia to, że umożliwiają eksperymentowanie z nowymi wariantami znanych pozycji, a także wymyślanie własnych. Dzięki temu nuda podczas ćwiczeń nie powinna być groźna, nawet dla mocno zaawansowanych osób.
Wybierz dla siebie odpowiednie bloczki do jogi
Bloczki do jogi dostępne są w różnych wielkościach, kształtach oraz kolorach. Powstają z różnorodnych materiałów. Dla początkującej osoby wybór może wydawać się trudny – podpowiemy jednak jaki typ kostek najlepiej wpisze się w Twoje potrzeby.
Nauka i pierwsze kroki
Na początku przygody z jogą warto zaopatrzyć się w kostki do jogi, które będą wszechstronne, łatwe do przewożenia, a także wygodne do użytkowania w domu – czyli opcja jak najbardziej uniwersalna.
Spośród dostępnych w sprzedaży bloczków warto postawić np. na średnio ciężkie modele wykonane z naturalnego korka. To materiał ekologiczny i niezwykle przyjemny w dotyku. Co więcej, cenioną właściwością korka jest to, że nie pochłania on zabrudzeń i kurzu. Dzięki temu nie stwarza przyjaznego habitatu dla rozwoju bakterii i roztoczy – co szczególnie docenić mogą alergicy.
Praktyka w domu
Wiesz już, że jogę najczęściej zamierzasz praktykować w domowym zaciszu? Jeśli tylko dysponujesz miejscem, możesz z łatwością zaaranżować dla siebie przytulny kąt do ćwiczeń!
Do praktyki w domu przydadzą się trwałe bloczki, które będą dobrze znosić codzienne ćwiczenia i będą zdobić wnętrze. warto zatem postawić na naturalne drewno. Bloczki wykonane z drewna są najcięższe, ale skoro nie planujesz często ich przewozić, okaże się to ogromnym walorem. Cięższe kostki, to lepsza stabilność oraz bezpieczeństwo. Szeroki wybór tego typu akcesoriów znajdziesz m.in. w Sklepie Jogina.
Zajęcia w studiu jogi
Planujesz częste wyjazdy ze sprzętem do jogi? Lubisz trenować w studiu? Wsparcie instruktora jest nieprzecenione, zwłaszcza na początku przygody z jogą. Jeśli jesteś osobą, która będzie często przenosić ekwipunek do jogi, postaw na najlżejsze z bloczków.
Klocki do jogi wykonane z syntetycznej pianki ważą niewiele, są odporne na działanie wilgoci, łatwe w transporcie i dostępne w różnych wykończeniach. Coraz częściej można natknąć się na tworzywa pozyskiwane z recyklingu (lub do niego zdatne), wzbogacone np. o łuskę ryżową.
Co do kształtu bloczków – najwszechstronniej sprawdzą się kostki prostopadłościenne, w formie cegiełek. W toku praktyki zorientujesz się lepiej czy wśród wyposażenia do ćwiczeń powinny znaleźć się także klocki w innym kształcie, jak np. kliny.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.