Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie25 maja 202214:43

Co daje cynkowanie?

Co daje cynkowanie? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Proces cynkowania ma na celu ochronę materiału. Powłoka cynku oznacza, że przedmiot może być trwale zabezpieczony przed korozją. Dowiedz się więcej na temat tego procesu i poznaj najpopularniejsze metody cynkowania.

Cynkowanie to powszechny sposób na ochronę, jakiej poddawany jest metalowy element. Zabieg ten stosuje się w różnych gałęziach przemysłu, np. przy produkcji narzędzi ogrodniczych czy w przemyśle motoryzacyjnym. Przekonaj się, co daje nałożenie ochronnej warstwy cynku oraz dowiedz się, dlaczego niektóre metody różnią się sposobem nakładania.

Co to jest cynkowanie?

Cały proces polega na nałożeniu warstwy cynku na element metalowy. W ten sposób cząsteczki cynku osiadają na przedmiocie, w efekcie czego tworzy się warstwa ochronna, która zabezpiecza przede wszystkim przed korozją dany element. Zastosowanie cynku jest różnorodne, podobnie jak sam proces. Może on polegać na zanurzeniu albo malowaniu warstwą farby o specjalnym składzie. Związki cynku działają korzystnie na metalowe powierzchnie, zapewniając im większą trwałość. Jak powstaje powłoka cynkowa? Oto kilka najpopularniejszych metod, w efekcie których powstaje warstwa cynku.

Cynkowanie ogniowe

Polega na zanurzeniu elementu metalowego w w cynku, który jest ciekły i rozgrzany do temperatury ok. 450–500 ᵒC. Cynkowanie zanurzeniowe ma dwie główne zalety. Przede wszystkim pozwala na niezwykle dokładne otoczoną cynkiem stal, co nie pozwala na powstanie ognisk korozji. Elementy metalowe są bardzo dobrze zabezpieczone dzięki zanurzeniu produktu w całości. Spośród wszystkich rodzajów cynkowania, cynkowanie ogniowe jest najbardziej powszechne. Drugi atut to grubość warstwy ochronnej, jaką pomaga uzyskać proces cynkowania ogniowego. Jej grubość jest większa, co jesz szczególnie istotne w przypadku przedmiotów poddawanych na co dzień agresywnej atmosferze.

Cynkowanie galwaniczne

Cynkowanie galwaniczne również polega na zanurzeniu w kąpieli elektrolitowej elementu metalowego. Procesowi cynkowania nie towarzyszy jednak wysoka temperatura. Czynność opiera się na procesie elektrolizy, wobec czego znacznie łatwiej uzyskać jednolitą i gładką powierzchnię. Specjalny skład stanu ciekłego cynku daje podobny efekt jak w przypadku metody ogniowej, jednak gładkość powierzchni oraz równe pokrycie nie idą w parze z wytrzymałością stopu. Dlatego cynkowanie galwaniczne stosowane jest przede wszystkim w przypadku przedmiotów ozdobnych, np. przy wystroju wnętrza.

Cynkowanie proszkowe

Popularność tego rozwiązania spada ze względu na nowsze możliwości technologiczne. Tymczasem sposób opierający się na sproszkowanym cynku jest również czasochłonny. Wymaga też wysokiej temperatury - oscylującej w okolicach 400 ᵒC.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 10.01.2025
9 stycznia 202521:58

Nasz Racibórz 10.01.2025

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.