Skandynawski styl w kuchni
Urządzając kuchnię, warto kierować się kilkoma aspektami, które pozwolą nam w pełni wykorzystać przestrzeń, jaką mamy do zagospodarowania. Pod uwagę warto wziąć zarówno rozmiar kuchni, jak i wystawę jej okien (a tym samym ilość światła, które dociera do pomieszczenia z zewnątrz). Jeśli zależy nam na rozświetleniu kuchni i optycznym jej powiększeniu, jesteśmy miłośnikami natury i przestronności, zapoznajmy się bliżej z tzw. stylem skandynawskim, który jest jednym z wnętrzarskich trendów.
Rok 2022, zdaniem ekspertów zajmujących się aranżacją wnętrz, to przede wszystkim czas powrotu do natury. I dokładnie w taką koncepcję wpisuje się styl skandynawski. Jasne ściany, wykorzystanie drewna (i innych naturalnych materiałów), a także naturalne dodatki, spajające wszystkie elementy w harmonijną całość.
Co to oznacza dla kuchni, którą chcemy urządzić w takim właśnie stylu? Ma być ona przede wszystkim przytulna i jasna. Stać się komfortowym miejscem dla domowników. Miejscem, w którym można odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu. Takie rozwiązanie jest idealne dla miłośników minimalizmu i natury, jak również dla osób, których kuchnie nie są zbyt przestronne. Dzięki urządzeniu kuchni w stylu skandynawskim optycznie powiększymy pomieszczenie i nadamy mu charakteru.
Zacznijmy od podstaw
Jeśli zakupiliśmy mieszkanie na rynku pierwotnym, mamy możliwość zaaranżowania kuchni (odbieramy ją bowiem w tzw. stanie surowym). Natomiast jeśli kupiliśmy mieszkanie na rynku wtórnym i obecny wystrój kuchni nam nie odpowiada, również powinniśmy być przygotowani na wykonanie pracy, która całkowicie odmieni wygląd tego pomieszczenia.
Jak wspomnieliśmy we wstępie, styl skandynawski jest idealny do mniejszych pomieszczeń, ale sprawdzi się również w kuchniach o większych rozmiarach.
Podstawowymi elementami każdego wnętrza są ściany, sufit i podłoga, więc to na nich skupimy się w pierwszej kolejności. Styl skandynawski w dużej mierze bazuje na kolorystyce opartej na bieli lub odcieniach beżu. Taki wybór farb, które pokryją ściany i sufit, optycznie powiększą pomieszczenie, a także je rozjaśnią (zwłaszcza, jeśli kuchenne okno jest niewielkie lub ma wystawę północną – wtedy ilość naturalnego światła przedostającego się do pomieszczenia jest znacznie mniejsza, niż w przypadku okien z wystawą na wschód czy południe).
Podłoga w skandynawskim stylu opiera się na drewnie. Panele drewniane w kuchni mogą mieć naturalny kolor, mogą być także "bielone". Wybór należy do nas.
Jakie wybrać oświetlenie?
Styl skandynawski to zarówno natura, jak i minimalizm. Zrezygnujmy zatem z dużych żyrandoli czy zbyt “przekombinowanych” lamp. Możemy zdecydować się na oświetlenie punktowe (rząd niewielkich lampek, umiejscowionych pod szafkami kuchennymi) oraz klosz zamontowany przy samym suficie. Jeśli kuchnia jest duża, można zdecydować się na lampy wiszące, ale wciąż kierując się zasadą – estetyka, ale nie przepych.
Kuchenne meble i dodatki
Aby osiągnąć idealny efekt skandynawskiego stylu, konieczne jest skupienie się na aranżacji wnętrza. Gdy ściany i sufit są już pomalowane, a panele drewniane ułożone na podłodze, czas na wybór mebli. Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że meble również powinny być drewniane, uzupełniając koncepcję naturalności i przytulności. Drewniane szafki, stół i krzesła, a także drewniane blaty, mogą w pierwszej chwili wydać się przesadą. Gdy jednak spojrzymy na efekt końcowy, spostrzeżemy, że wszystkie te elementy tworzą nie tylko harmonijną całość, ale nadają też wnętrzu lekkości i ciepła.
Dodatki ważne są bez względu na styl aranżacji pomieszczenia. To one są kluczowym spoiwem. Nie inaczej jest w przypadku kuchni w stylu skandynawskim. W sklepie internetowym DUKA znajdziemy wiele produktów, które idealnie wpiszą się w koncepcję właśnie tej estetyki.
Wybierając dodatki, raz jeszcze zastanówmy się nad przestrzenią, którą dysponujemy. Do małej kuchni wybierzmy przede wszystkim dodatki praktyczne, takie jak choćby:
- chlebak DUKA Kitchenbasic, którego pokrywka wykonana jest z drewna bambusowego i pełni jednocześnie rolę deski do krojenia;
- zestaw DUKA SNITT, czyli 5 noży umieszczonych w bloku z drewna kauczukowego;
- praktyczny stojak na przyprawy DUKA KRYDDA z ośmioma pojemnikami na przyprawy, szczelnymi wieczkami oraz specjalnymi sitkami, które ułatwią dozowanie przypraw;
- podstawka pod gorące naczynia (drewniana spirala) DUKA KITCHEN;
- wykonane z naturalnych materiałów podkładki pod kubki.
Dysponując większą przestrzenią, możemy pozwolić sobie na więcej, lecz pamiętajmy przy tym, że styl skandynawski charakteryzuje między innymi minimalizm – zbyt duża ilość akcesoriów znajdująca się na blatach kuchennych, całkowicie zniweczy nasze starania.
A zatem – jakie jeszcze dodatki możemy wykorzystać w większej kuchni?
- taca DUKA Modern Scandi, wykonana z profilowanego drewna, z wygodnymi uchwytami (przydatna podczas przenoszenia na niej szklanek z napojami, jak również wykorzystana jako podstawka pod dzbanek lub miskę z owocami czy przekąskami);
- drewniany pojemnik kuchenny na sól i pieprz DUKA FYNDIG;
- miseczka drewniana z łyżeczką DUKA TAPAS (do przystawek i dipów);
- a nawet stolik kawowy o dwóch poziomach – MODERN SCANDI.
W kuchni, w której mamy do zagospodarowania więcej przestrzeni, możemy również wykorzystać rośliny doniczkowe lub zioła (doniczki wpisujące się w styl skandynawski również znaleźć można w sklepie internetowym DUKA). Decydując się na miejsce ich ustawienia, weźmy pod uwagę zarówno potrzeby wybranych roślin i ziół, jak i rozmiary naszego okna (jeśli nie jest zbyt duże, zastawienie go roślinami zaciemni pomieszczenie, a tego efektu zdecydowanie powinniśmy unikać).
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.