Jak wyrobić patent sternika motorowodnego?
Popularność rekreacji motorowodnej z roku na rok rośnie, a na polskich jeziorach i innych wodach śródlądowych pojawia się w sezonie coraz większa liczba łodzi motorowych i skuterów wodnych. Aby samodzielnie prowadzić taki pojazd, trzeba jednak posiadać odpowiednie uprawnienia, czyli patent sternika motorowodnego - wymagają tego krajowe przepisy. Jak wyrobić uprawnienia sternika motorowodnego, jakie formalności są niezbędne, aby uzyskać patent i jakie wymagania trzeba spełnić?
Kto może zdobyć uprawnienia sternika motorowodnego?
Według aktualnie obowiązujących w Polsce przepisów patent sternika motorowodnego może zdobyć każda osoba, która ma ukończone co najmniej 14 lat. Górnego ograniczenia wiekowego przepisy nie nakładają, nie są także wymagane żadne konkretne zaświadczenia ani badania lekarskie. W przypadku osób małoletnich niezbędne jest jedynie przedstawienie zgody opiekunów prawnych na udział w egzaminach na patent sternika motorowodnego.
Co ważne, nie ma ustawowego wymogu ukończenia kursu na patent sternika przed podjęciem próby zdania państwowego egzaminu, ale dedykowane szkolenie przygotowujące warto odbyć, ponieważ pozwoli to zdobyć doświadczenie praktyczne oraz teoretyczną wiedzę niezbędne do zaliczenia egzaminu i bezpiecznego poruszania się łodzią motorową po wodzie.
Sternik motorowodny - uprawnienia
Sternik motorowodny posiadający oficjalny patent jest uprawniony do legalnego poruszania się po wodzie łodziami motorowymi i skuterami wodnymi, przy czym należy pamiętać o następujących kwestiach:
- sternik motorowodny może prowadzić po wodach śródlądowych jachty motorowe bez ograniczeń mocy silnika i długości kadłuba (patent sternika motorowodnego to także "prawo jazdy" na skuter wodny);
- osoba posiadająca patent sternika motorowodnego może również legalnie prowadzić w porze dziennej jachty motorowe o długości kadłuba do 12 metrów po morskich wodach wewnętrznych i pozostałych wodach morskich w strefie maksymalnie do 2 mil morskich od brzegu;
- uprawnienia sternika motorowodnego posiadane przez osoby poniżej 16 roku życia mogą być realizowane wyłącznie na jachtach motorowych o mocy silnika poniżej 60 kW (około 80 KM).
Patent sternika motorowodnego - "prawo jazdy" na motorówkę, ale nie tylko
Jak już wspomnieliśmy powyżej, patent sternika motorowodnego uprawnia także do legalnego poruszania się po wodach śródlądowych skuterami wodnymi. Co bardzo ważne, dotyczy to wszystkich pojazdów tego rodzaju - zarówno tych, które posiadamy na własność, jak i tych, które wypożyczamy nawet na kilkanaście minut w wypożyczalni. Pływanie skuterem wodnym bez uprawnień sternika motorowodnego jest niezgodne z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa i może skutkować surowymi karami - zazwyczaj policja wodna nakłada mandat karny zgodnie z przepisami dotyczącymi pojazdów lądowych. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy wypożyczymy skuter wodny wraz z uprawnionym do jego prowadzenia instruktorem i płyniemy nim wyłącznie jako pasażer.
W przypadku, gdy osoba nieposiadająca uprawnień do prowadzenia skutera wodnego spowoduje wypadek z jego udziałem, odpowiedzialność karna jest taka sama, jak w przypadku kierowcy bez prawa jazdy, który doprowadził do katastrofy w ruchu lądowym.
Jak wygląda egzamin na patent sternika motorowodnego?
Państwowy egzamin na sternika motorowodnego przebiega w dwóch etapach: teoretycznym i praktycznym.
Część teoretyczna polega na udzieleniu odpowiedzi na 75 pytań testowych w czasie nie dłuższym, niż 90 minut. Test jest zamknięty, jednokrotnego wyboru, a pytania są dobierane losowo z puli, która nie stanowi zamkniętego zbioru i ulega nieustannym modyfikacjom, dlatego nie istnieje żadna kompletna baza pytań, jakie potencjalnie mogą się na egzaminie pojawić. Wynik pozytywny uzyskuje się w przypadku udzielenia prawidłowej odpowiedzi na co najmniej 65 pytań.
Część praktyczna to test umiejętności prowadzenia łodzi motorowej przeprowadzany na wodzie. Jacht motorowy, na którym przeprowadzany jest państwowy egzamin na sternika motorowodnego, musi być wyposażony w silnik pozwalający pływać w ślizgu na akwenie z pomostem, przy którym łódź egzaminacyjna może zacumować. Pozytywny wynik uzyskuje się po prawidłowym wykonaniu wszystkich manewrów oraz weryfikacji umiejętności egzaminowanej osoby w zakresie kierowania załogą, wydawania komend i wykonywania prac bosmańskich. Każdy błędnie wykonany manewr można jeden raz powtórzyć.
Wniosek o wydanie patentu sternika motorowodnego
Po zdaniu z wynikiem pozytywnym obu części państwowego egzaminu na sternika motorowodnego konieczne jest złożenie wniosku o wydanie patentu sternika do Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. Wniosek należy prawidłowo wypełnić (wymagania są podane na stronie internetowej PZMiNW) i dołączyć do niego:
- kserokopię dowodu wpłaty na konto wymaganych opłat egzaminacyjnych i za wydanie patentu sternika motorowodnego,
- zaświadczenie o zdaniu egzaminu potwierdzającego posiadanie odpowiednich umiejętności oraz wiedzy z zakresu żeglarstwa.
Na wniosku trzeba również w wyznaczonym miejscu nakleić fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, własnoręcznie go podpisać oraz wysłać wraz z pozostałymi wymaganymi załącznikami na adres PZMiNW. Średni czas oczekiwania na patent sternika motorowodnego po zdaniu egzaminu wynosi około 1 miesiąca, jednak może on być krótszy zależnie od liczby wniosków trafiających w danym czasie do PZMiNW.
W przygotowaniu tekstu pomogli instruktorzy ośrodka szkoleniowego Motosternik.pl, prowadzącego nad Zalewem Zegrzyńskim szkolenia pozwalające uzyskać patent sternika motorowodnego oraz inne uprawnienia motorowodne.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.