Zadbaj o bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich w Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Podpowiadamy jak
Na drogach z roku na rok przybywa aut. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych środków transportu. Ze względu na wygodę, niezależność i możliwość poruszania się w dowolne miejsca, coraz więcej osób decyduje się na przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy. Często w wiadomościach można usłyszeć o wypadkach na drodze. Jak temu zapobiec? Jak jeździć bezpiecznie? Dlaczego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Kierowcy? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części tekstu.
Dzień Bezpiecznego Kierowcy
Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy przypada 25.07. Dlaczego akurat w tym dniu? W Kościele Katolickim tego dnia obchodzony jest Dzień Świętego Krzysztofa, który jest patronem kierowców. To dobra okazja, aby uświadomić kierowców i pieszych oraz przybliżyć im temat bezpieczeństwa na drogach. W ten sposób można zmniejszyć ilość wypadków w ruchu drogowym. Nie tylko w Polsce obchodzimy święto bezpieczeństwa w ruchu. Komisja Europejska postanowiła także ustanowić Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu, który jest 13.07. Zwiększająca się ilość kierowców i egoizm występujący na drogach spowodował, że potrzeba uświadamiania o bezpieczeństwie jest bardzo ważna.
Niebezpieczeństwa na drodze
Dlaczego na drogach nie zawsze jest bezpiecznie? Dlaczego trzeba uświadamiać uczestników ruchu drogowego? Życie w biegu, stres i nerwy powodują, że pośpiech przenosi się również na drogi. Napięty grafik sprawia, że kierowcy chcą jak najszybciej przetransportować się z punktu A do B. Wyprzedzanie w nieodpowiednim miejscu i pośpiech mogą być fatalne w skutkach. Dodatkowo osoby łatwo ulegające emocjom mogą zachowywać się agresywnie na drodze. Kolejnym powodem wypadków są pijani kierowcy. Alkohol usypia czujność i zmniejsza refleks. Proste manewry wykonywane autem po alkoholu stają się dużym wyzwaniem, a pijany kierowca stwarza ogromne niebezpieczeństwo na drodze.
Jak jeździć bezpiecznie?
Podstawą bezpiecznej jazdy jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Dostosowanie prędkości do obowiązujących ograniczeń, pogody i nawierzchni wydaje się oczywiste, ale niestety nie dla wszystkich. Zasiadając za kierownicą ważne jest, aby pamiętać, że odpowiadamy nie tylko za siebie, ale także za przewożone osoby i innych uczestników ruchu drogowego. Odpowiednie zachowanie na drodze tworzy kulturę bezpieczeństwa, a ta przekłada się na zmniejszenie liczby wypadków.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa
- przestrzeganie przepisów drogowych,
- trzeźwość za kierownicą,
- szacunek do innych uczestników ruchu drogowego,
- dostosowanie prędkości do warunków na drodze,
- używanie kierunkowskazów z odpowiednim wyprzedzeniem,
- spokój za kierownicą,
- udzielenie pomocy w poszkodowanym uczestnikom ruchu drogowego,
- dbanie o stan techniczny pojazdu.
Szkolenie z bezpiecznej jazdy
Jeśli chciałbyś udoskonalić umiejętności jazdy autem, to świetnym rozwiązaniem jest szkolenie z bezpiecznej jazdy. Kurs prowadzony jest przez wykwalifikowanych instruktorów. W zależności od wybranej oferty, może odbywać się w ruchu drogowym lub na torze. Dzięki teoretycznemu i praktycznemu szkoleniu uczestnik poprawi swoje umiejętności, a co za tym idzie, zwiększy swoje poczucie bezieczeństwa oraz pewność siebie na drodze. To świetne rozwiązanie dla osób, które niedawno zdały egzamin na prawo jazdy i jeszcze nie czują się pewnie oraz długoletnich kierowców, którzy zdążyli już wypracować błędne nawyki. Szkolenie obejmuje naukę poruszania się w trudnych warunkach oraz pozwala poznać funkcje i systemy bezpieczeństwa pojazdu uczestnika.
Duża ilość wypadków na drogach to skutek zbyt małej świadomości wpływu kierowcy na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Bardzo ważne jest, aby każdy uczestnik ruchu znał konsekwencje braku przestrzegania przepisów. Jeśli nie czujesz się pewnie na drodze lub ktoś z twoich bliskich nie czuje się bezpiecznie w ruchu drogowym, to warto pomyśleć o szkoleniu z bezpiecznej jazdy, na którym zostaną poruszone najważniejsze zagadnienia. Dzięki temu świadomiej będziesz poruszał się po drogach.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.