Ile kosztuje rekuperacja w domu?
Instalacja rekuperacji w domu to inwestycja w skuteczną wentylację. Opiera się ona na działaniu rekuperatora, czyli urządzenia elektrycznego. Dzięki temu zapewnia stałą wymianę powietrza. Rekuperacja wpływa więc pozytywnie na zdrowie mieszkańców oraz sam budynek, zwalczając powstawanie pleśni. Jaka jest cena rekuperacji? Sprawdź w dalszej części tego artykułu!
Rekuperacja - co to jest?
Nowoczesnym, a zarazem sprawdzonym sposobem na prawidłową wymianę powietrza w domu jest rekuperacja. To system kanałów nawiewnych oraz wywiewnych, a także czerpni i wyrzutni, które są połączone z rekuperatorem. Urządzenie zarządza przepływem powietrza, jednocześnie ogrzewając te, które doprowadzone jest do pomieszczeń. Dzięki takiemu działaniu nie jest potrzebne otwieranie okien, ich rozszczelnianie, czy też montowanie specjalnych nawiewników. Świeże powietrze ciągle jest dostarczane do pomieszczeń, a zużyte z nich odprowadzane.
Rekuperacja - kiedy planować jej montaż?
Zastosowanie rekuperacji w domu warto zaplanować już na etapie projektu budowy. Wtedy wzięte będą pod uwagę wszystkie jej elementy, jakie muszą być wykorzystane do prawidłowego działania systemu. Jeśli na tym etapie nie uwzględni się korzystania z rekuperacji, można to zrobić po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Wtedy zmiana musi być zawarta w dzienniku budowy. Ostatnim etapem, na którym można jeszcze zdecydować się na montaż rekuperacji, są prace budowlane. Jednak nie mogą być one zbyt zaawansowane, ponieważ może się okazać, że wykucie odpowiednich otworów będzie bardzo drogie.
Cena rekuperacji - ile wynosi i od czego zależy?
Ostateczny koszt rekuperacji zależy od kilku czynników. Zalicza się do nich cenę za przygotowanie projektu, rekuperator oraz wszystkie niezbędne sprzęty, a także montaż. Plan rozłożenia elementów systemu jest bardzo ważny. Dzięki projektowi wiadomo, gdzie będą znajdować się poszczególne kanały, ale także rekuperator. To wpłynie na wydajność systemu działającego w całym budynku.
Cena rekuperatora jest z kolei zależna od jego wydajności. Modele, takie jak oferowane przez JAWAR, dostosowane są do tego, jaką ilość powietrza muszą wentylować oraz ile energii cieplnej odzyskiwać. Dopasowanie rekuperatora do domu należy powierzyć fachowcom, ponieważ zbyt słabe urządzenie nie zapewni optymalnej wymiany powietrza. Do urządzenia należy dokupić odpowiedni osprzęt, jak np. rury izolowane, wyrzutnię, czerpnię, kanały elastyczne, rozdzielacze, przyłącza, uszczelki. Koszt montażu całego systemu ustalany jest indywidualnie.
Cena rekuperacji składa się zatem z:
- projektu, którego koszt to średnio 400 - 800 zł,
- rekuperatora i osprzętu, które kosztują średnio 15.000 - 25.000 zł w zależności od ilości elementów oraz modelu urządzenia głównego,
- montażu, w którym uwzględniony musi być układ pomieszczeń w budynku oraz jego wielkość.
Podsumowanie
Rekuperacja w domu to komfortowe rozwiązanie, zapewniające ciągły dostęp do świeżego powietrza. Koszt jej montażu zależny jest od projektu, sprzętu oraz montażu. Cena rekuperacji może być pomniejszona z uwagi na funkcjonujące na terenie kraju programy dofinansowania.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.