Jak napisać życiorys zawodowy do pracy?
Kiedy szukamy pracy pierwsze co robimy to piszemy swoje CV - poprawiamy je, aktualizujemy, udoskonalamy. Warto wtedy zapoznać się z najnowszymi trendami oraz radami ekspertów. Jak powinno wyglądać profesjonalne CV? Co możemy zrobić by dokument ten przyciągnął uwagę rekruterów i pracodawców?
Klasyczne formy CV powoli odchodzą do lamusa. Dlaczego? W formule tej na pierwszy plan wysuwa się zdobyte wykształcenie, tymczasem niektórzy pracodawcy większą uwagę zwracają na doświadczenie lub umiejętności.
Jakie są zatem rodzaje CV i kiedy je stosować?
1.Chronologiczne
Najbardziej klasyczna forma CV. Jej główną zaletą jest przejrzystość. Stosuje się w niej tzw. chronologię odwróconą umieszczając na samej górze aktualne dane. Jeśli kandydat ma bogate doświadczenie oraz nieustannie podnosi swoje kwalifikacje poprzez kursy, szkolenia i studia podyplomowe ta forma CV świetnie to uwypukli. Jeśli natomiast nie ma ciągłości w zatrudnieniu lepiej zrezygnować z tego rodzaju CV.
2. Funkcjonalne
Ta forma CV koncentruje się na kwalifikacjach, umiejętnościach i doświadczeniu. Dostarcza informacji na temat tego, czy kandydat nadaje się do wykonywania pracy na danym stanowisku.
3. Mieszane
W formie tej wykształcenie oraz doświadczenie zapisuje się w chronologicznie.
4. Europejskie
Europass CV to wzór zaproponowany przez Komisję Europejską. Wyróżnia go uniwersalność - sprawdza się, kiedy chcemy aplikować do pracy w krajach UE.
Wyróżnij się! - jak napisać atrakcyjne CV?
- Napisz 3-4 zdania podsumowujące Twoje cele oraz dotychczasowe życie zawodowe. Czy wiesz, że tylko 62% kandydatów dodaje tę sekcję? To jeden ze sposobów na wyróżniające się CV.
- Kursy i certyfikaty warto umieszczać w osobnej sekcji, tak aby się wyróżniały. Pamiętaj, żeby wpisywać tylko te, które korespondują z ofertą pracy.
- Nie zaniedbuj sekcji z zainteresowaniami. Opisz konkretnie co lubisz robić, jakie masz pasje i hobby. Ta część CV pokazuje Twoją osobowość, a ciekawy sposób przedstawienia zainteresowań z pewnością przykuje uwagę rekrutera.
Życiorys zawodowy to Twoja wizytówka - warto poświęcić jej trochę uwagi, a czas poświęcony na stworzenie CV potraktować jako inwestycję w rozwój swojej kariery zawodowej.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.