Popularny aparat ortodontyczny Hassa
Zęby są wizytówką każdego z nas. Coraz częściej sięgamy po aparaty ortodontyczne, które mają za zadanie wyprostować skrzywione zęby. To nie tylko wpływa na zniwelowanie wad zgryzu, lecz także za zachowanie pewności siebie. W tym wypadku warto rozważyć aparat ortodontyczny hassa. Czym cechuje się ten rodzaj aparatu? Kiedy jest stosowany? O czym warto wiedzieć?
Aparat ortodontyczny Hassa
Niekiedy podczas leczenia ortodontycznego trzeba zastosować dodatkowe elementy, poza samym aparatem ortodontycznym. W takiej sytuacji uzupełnieniem terapii bywa często aparat Hassa. Pamiętajmy o tym, że założenie stałego aparatu może nie wystarczyć, aby całkowicie wyleczyć wadę zgryzu. Ortodonci sięgają zatem po dodatkowe części, takie jak aparat podniebienny Hassa. Służy on głównie do rozszerzania zwężonego łuku zębowego, tak aby zrobić miejsce dla wszystkich zębów.
Jak zbudowany jest aparat ortodontyczny Hassa? Składa się on z następujących elementów:
- łuki,
- pierścienie,
- śruba, która służy do rozszerzania górnego łuku zębowego.
Po założeniu aparatu Hassa, pacjent samodzielnie go rozkręca za pomocą kluczyka. Trzeba to zrobić zgodnie z zaleceniami ortodonty, który wytłumaczy nam, jak przykręcać śrubę. Istotne jest to, że zazwyczaj na początku noszenia aparatu Hassa, pojawia się uczucie rozpierania w jamie ustnej. Specjaliści w niektórych sytuacjach sięgają też po podniebienny aparat Hyrax, który składa się z akrylowych nakładek na zęby.
Więcej o aparacie Hassa przeczytasz tutaj: https://dentinfo.pl/aparat-hassa/
O czym warto wiedzieć?
Aparat ortodontyczny Hassa pozwala na poszerzenie podniebienia w krótkim okresie czasu. Okres leczenia jest zawsze indywidualny dla każdego pacjenta, przy czym zazwyczaj nie przekracza 6 miesięcy. Pacjenci przed wizytą u specjalisty obawiają się bólu podczas zakładania aparatu. Faktem jest, że założenie aparatu jest bezbolesne. Po założeniu natomiast może pojawić się dyskomfort, jednak jest on podobny do tego, jaki odczuwamy po wymianie drutu w aparacie stałym.
Najczęściej założenie aparatu Hassa i jego noszenie jest bezbolesne. Jednakże znajduje się on na podniebieniu, dlatego organizm potrzebuje czasy, aby przyzwyczaić się do ciała obcego w ustach. Pewnym dyskomfortem dla pacjenta jest to, że taki aparat zajmuje dosyć duże miejsca. Podczas rozmowy lub spożywania posiłków na początku możemy mieć pewne trudności.
Jak dbać o higienę i aparat Hassa?
Gdy musimy mieć założony aparat Hassa, musimy pamiętać o kilku aspektach. Przede wszystkim konieczne jest codzienne dbanie o higienę jamy ustnej. Systematycznie usuwajmy resztki pokarmowe, które mogą wchodzić między podniebienie a śrubę. Zastosujmy na co dzień szczoteczkę, irygator i wykałaczkę stomatologiczną. W każdym wypadku trzeba stosować się do zaleceń lekarza. Specjalista powinien nad poinformować, jak często musimy regulować śrubę. Dobrym rozwiązaniem jest używanie wosku ortodontycznego. Ten produkt może nas ochronić przed bolesnymi podrażnieniami od śruby lub pierścieni.
Co jeszcze jest ważne? W czasie noszenia aparatu ortodontycznego Hassa, raczej powinniśmy zrezygnować z twardego jedzenia. Niewskazane są także inne produkty problematyczne, przykładowo owoce z małymi pestkami, wchodzącymi pomiędzy aparat. Gdy aparat ulegnie uszkodzeniu lub występują inne kłopoty, konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym. Nie należy działać na własną rękę, lecz trzeba jak najszybciej skontaktować się z ortodontą. Samodzielne działanie może bowiem przynieść więcej szkody, niż pożytku.
Podsumowując warto stwierdzić, że aparat ortodontyczny Hassa jest zakładany w określonych przypadkach. Jego stosowanie zostaje zlecone przez ortodontę danym osobom. Ma on za zadanie poszerzyć podniebienie w dosyć szybkim czasie. Faktem jest, że często taki aparat stanowi uzupełnienie do klasycznego aparatu stałego. Musimy mieć na uwadze zalecenia ortodonty co do dbania o higienę i aparat Hassa. Na początku nasz organizm musi przyzwyczaić się do ciała obcego w jamie ustnej.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.