Jak urządzić spiżarnię w domu?
Spiżarnia w domu niegdyś stanowiła konieczność, ponieważ było to najchłodniejsze miejsce, w którym można było bezpiecznie przechować żywność. Współczesne gospodynie domowe powracają do tego zwyczaju. Decyzja o wydzieleniu pomieszczenia przy kuchni podyktowana jest obecnie nie przymusem, lecz praktycznością. W tym artykule podpowiadamy, o czym należy pamiętać, by spiżarnia dobrze pełniła swoje funkcje, a jednocześnie nie zaburzała harmonii istniejącej aranżacji kuchennej.
Gdzie najlepiej?
Tylko dobrze przemyślana i zaplanowana lokalizacja spiżarni będzie sprzyjała tworzeniu i utrzymaniu prawidłowych warunków do przechowywania zapasów pożywienia. Optymalne wartości temperatury mieszczą się w granicach 10–15°C, a wilgotność powietrza powinna być na poziomie około 55–60%. Zbyt dużo ciepła oraz wilgoci we wnętrzu będzie sprzyjało rozwojowi drobnoustrojów, co z kolei przyspieszy procesy psucia się produktów. Z tego względu, najczęściej spiżarnię umieszcza się przy północnej ścianie budynku. Pomieszczenie nie powinno mieć okien i instalacji grzewczych, za to wydajną wentylację.
Lepiej oddzielić czy połączyć
Czy spiżarnia powinna mieścić się w samej kuchni czy w osobnym pomieszczeniu to wybór, który zawsze zależy w głównej mierze od możliwości, preferencji i przyzwyczajeń domowników. Jednak, jeśli masz przestrzeń na zorganizowanie samodzielnej spiżarni, postaw na tę opcję.
Praktyczność
Jednym z atutów osobnej spiżarni jest jej użyteczność. Jest ona zdecydowanie większa od wydzielonej szafki w kuchni, więc pozwala na łatwiejsze utrzymanie porządku oraz sprawniejszą pracę w kuchni. Wszystkie akcesoria, sprzęt, zapasy makaronu, ryżu czy kasz można odpowiednio posegregować na półkach, by zawsze mieć do nich łatwy dostęp. To także idealne miejsce na domowe przetwory, suszone grzyby, przyprawy, zapasowe słoiki, butelki czy pojemniki. W oddzielnych spiżarniach z reguły dłużej można przechowywać produkt, gdyż łatwiej jest zachować tam odpowiednie warunki. Ponadto, gdy zorganizujesz osobne pomieszczenie, pozbędziesz się niechcianych zapachów w kuchni.
Estetyka
Spiżarnia jest szczególnie istotna w kuchniach urządzonych w stylu minimalistycznym lub skandynawskim. Projekty współczesnych wnętrz, pokazane na profesjonalnie zajmujących się trendami wnętrzarskimi stronach jak np. AboutDecor, charakteryzuje wysoki poziom elegancji oraz estetyki. Aranżując kuchnię z osobną spiżarnią, z pola widzenia znikną wszystkie przedmioty, które nie pasują do stylu całej kuchni i mogą zakłócać jego harmonię. Ciekawym pomysłem jest nawiązanie stylistyką spiżarni do pomieszczenia kuchennego poprzez drobne elementy dekoracyjne bądź urządzenie jej na zasadzie kontrastu. Zapasy, pożywienie, przyprawy kojarzą nam się z ciepłem domowego ogniska, więc odradzamy surowe wykończenia i zimne barwy w pomieszczeniu.
Jak zagospodarować spiżarnię?
Najczęstszym pomysłem na urządzenie spiżarni jest montaż półek lub regałów. Ważne jest, by wykonane były z materiałów odpornych na wchłanianie wilgoci i łatwych do utrzymania w czystości. Pozwoli to na utrzymanie higienicznych warunków, co jest szczególnie ważne, gdyż w spiżarni przechowuje się przede wszystkim produkty spożywcze. Najpraktyczniejsze rozwiązanie to wyłożenie podłogi płytkami ceramicznymi bądź gresem w ciemnym kolorze oraz pomalowanie ścian farbą zmywalną.
Regały bądź półki powinny być solidne i stabilne, ponieważ będą musiały utrzymać czasem dość spory ciężar. Dobrym pomysłem jest montaż szuflad na drobniejsze produkty czy akcesoria. Ciekawym pomysłem jest zawieszenie stylowych sznurków na zioła. Użyteczne okażą się też z pewnością wszelkie schowki, kosze, organizery. Warto wykorzystać również ściany oraz drzwi, na których możesz przymocować wieszaki lub haczyki.
Urządzając spiżarnię w domu, trzeba pamiętać, że higieniczna czystość i porządek to podstawa, by pomieszczenie mogło być w pełni wykorzystanie oraz cieszyć wyglądem i praktycznością przez długi czas.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.