Dlaczego warto znać porowatość swoich włosów?
Nisko? Średnio? A może wysokoporowate są twoje włosy? Nie wiesz tego albo w ogóle nie bierzesz pod uwagę przy pielęgnacji włosów? Błąd! Porowatość to jedna z najważniejszych cech charakteryzujących strukturę twoich włosów. Różnice te przekładają się natomiast na potrzeby pielęgnacyjne.
Po co mi ta wiedza?
Jeśli myślisz, że określenie porowatości włosów ma znaczenie jedynie dla twojego fryzjera, jesteś w błędzie. Od tego, czy odpowiednio dobierzesz pielęgnację i kosmetyki do porowatości włosów, zależy czy też świetny szampon, który wszyscy ci naokoło tak zachwalają rzeczywiście zadziała, a olejowanie przyniesie tak spektakularne efekty, jak obiecuje fryzjer. Porowatość to cecha, która określa stopień odchylenia łuski włosa. Im jest on większy, tym włosy są bardziej porowate. Im większy jest stopień odchylenia, tym na przykład potrzebne są olejki o większych cząsteczkach. Włosy niskoporowate z kolei takimi olejkami błyskawicznie przeciążysz. Zamiast je odżywić, przeciążysz. Warto więc nie tylko wiedzieć, jakie ma się włosy, ale świadomie o tego dobierać pielęgnację. Jak sprawdzić porowatość włosów? Możesz o to zapytać fryzjera przy najbliższej wizycie albo po prostu uważnie im się przyjrzeć. Zapraszamy do przeczytania wpisu na temat określania porowatości włosów: https://4szpaki.pl/blog/jak-okreslic-porowatosc-wlosow
Jak rozpoznać porowatość włosów?
Porowatość włosów naprawdę nietrudno jest ocenić. Doskonale znasz przecież swoje włosy, wystarczy wiedzieć, czym charakteryzuje się konkretny poziom porowatości, a zorientujesz się bez problemu, który wyróżnia twoje kosmyki.
- Włosy niskoporowate mają bardzo niewielki stopień rozchylenia łusek, są bardzo gładkie, proste, sypkie i błyszczące. Bez problemu z dobrymi kosmetykami na takich włosach można uzyskać efekt tafli. Znacznie trudniej jednak w tym przypadku o trwałe loki. Włosy te również łatwo przeciążyć źle dobranymi kosmetykami i sprawić, że będą oklapnięte. Aby odbić je od nasady, uzyskać efekt większej objętości, naprawdę uważnie trzeba dobierać do nich produkty pielęgnacyjne i stylizacyjne.
- Włosy średnioporowate to najczęściej występujący typ. Przede wszystkim wymagają jednak pracy nad utrzymaniem równowagi PEH. Odpowiednio nawilżone i odżywione nie będą się puszyć, a jednocześnie stosunkowo łatwo poddadzą się stylizacje (wydobyć możesz ich skręt lub mocniej wygładzić). Znacznie łatwiej jest je także odbić od nasady. Dają one efekt większej objętości, nie są nigdy idealnie gładkie, źle prowadzone mogą się puszyć.
- Włosy wysokoporowate są bardzo przesuszone, łatwo się łamią, a przez to sprawiają wrażenie zniszczonych. Często są matowe, pozbawione blasku. Wymagają zaawansowanej pielęgnacji, przede wszystkim jeśli chodzi o ich odżywienie i nawilżenie.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.