Polska kuchnia w nowoczesnej odsłonie
W dzisiejszych czasach zachwycamy się raczej smakami z odległych krain ze wschodu, a czy tak naprawdę znamy te miejscowe, tradycyjne, przechowywane w starych kucharskich książkach i przekazywane z pokolenia na pokolenie? Kuchnia polska nie musi być przecież przeżytkiem starych lat. Gdyby się w nią zagłębić, można by znaleźć moc inspiracji, jakie wykorzystać można przy kompozycji nowoczesnych dań.
Tradycyjny żurek w 30 minut
Tradycyjne wielkanocny żurek to tradycja. żurek przygotowywany jest zazwyczaj na wywarze mięsnym z dodatkiem jajek, boczku i białej kiełbasy. Najważniejszym składnikiem jest jednak zakwas na żurek. Domowy zakwas na żurek można przygotować w stosunkowo prosty sposób, jednak jego przygotowanie zajmuje aż 7 dni. Dlatego zakwas na żurek ekspresowy kupić można w wielu sklepach spożywczych, warto zaglądać również do gazetek promocyjnych, takich jak aktualna gazetka Aldi, gdyż to właśnie w nich najtaniej można zdobyć wszystkie potrzebne składniki, w tym zakwas na żurek. Aktualna gazetka Aldi i wiele innych znajdują się na Kaufino, gdzie wszystkie gazetki znajdują się w jednym miejscu. By przygotować ekspresowy żurek należy przygotować wszystkie składniki, mianowicie 2 litry bulionu warzywnego lub mięsnego, 0,5 litra zakwasu na żurek, odrobinę boczku, śmietanę, majeranek, czosnek granulowany, sól, pieprz, opcjonalnie chrzan do smaku oraz jajka na twardo. Bulion należy zagotować, a zakwas przełożyć do garnka i dodać wodę. Zakwas na żurek należy przelać przez sito, by pozbyć się grudek i gotować z bulionem 10 minut. Parę łyżek śmietany należy zahartować i dodać do żurku. Podawać z boczkiem, białą kiełbasą i jajkami. Wszystkie składniki w promocyjnej cenie oferuje gazetka Aldi, która znajduje się na Kaufino.
Pieczone ziemniaki i bataty
Ziemniaków nie może zabraknąć przy tradycyjnym, polskim obiedzie, jednak co gdyby podać je nieco inaczej? Amerykańskie przepisy słyną z tego, że przy ich pomocy robi się najlepsze pieczone ziemniaki oraz frytki. Pieczone ziemniaki w mundurkach pokrojone na ćwiartki oblane w oleju z przyprawami urozmaicą niejeden polski obiad w chrupiącą skórkę i amerykańskie smaki. Natomiast by unowocześnić klasyczne frytki warto sięgnąć po bataty. Słodkie bataty zaskakująco dobrze sprawdzają się w roli frytek. Ba, ich popularność w różnego rodzaju restauracjach ciągle rośnie. Bataty bywają bardziej miękkie niż pieczone ziemniaki, dlatego warto wziąć to pod uwagę podczas ich przygotowania. Warto przeglądać inne amerykańskie przepisy, by inspirować się nimi w kontekście polskiej kuchni.
Pierogi ruskie
Pierogi ruskie to absolutny klasyk wszystkich polskich obiadów. Jak jednak przygotować je w nieco inny, zmodyfikowany sposób? Wegańskie pierogi ruskie na pewno dla wielu są wyzwaniem i ciekawym urozmaiceniem. Wegańskie pierogi ruskie są naprawdę proste w przygotowaniu. Zacząć należy od tego, że ciasto na pierogi tradycyjnie jest roślinne, dlatego o to nie trzeba się martwić. Co do farszu, to jest on banalnie prosty do przygotowania. Cały sekret polega w tym, by zamiast twarogu użyć tofu. Na około 70 pierogów potrzebne będzie 700 gramów ziemniaków, jedna duża cebula, 500 gramów tofu naturalnego, pół szklanki wody z kiszonych ogórków oraz pieprz ziołowy. Ziemniaki należy ugotować do miękkości, cebulkę podsmażyć i przy pomocy blendera rozdrobnić tofu i połączyć z wodą z ogórków i pieprzem ziołowym. Ziemniaki przecisnąć przez praskę i połączyć z tofu. I pierogi ruskie wegańskim wydaniu prawie gotowe. Pozostaje tylko przyrządzić je w tradycyjny sposób klejąc farsz w cieście i gotować, aż pierogi ruskie same wypłyną na powierzchnię.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.