Dlaczego warto ściółkować rośliny ozdobne
Ściółkowanie to w skrócie przykrywanie ziemi wokół naszych cennych roślin. W dużej mierze ma to na celu ograniczenie wysychania gleby podczas długotrwałych upałów i utrzymanie jej idealnej temperatury umożliwiającej uzyskanie obfitych plonów.
Co to w ogóle znaczy ściółkować?
Padające na odsłoniętą ziemie promienie słońca, bardzo szybko powodują zmniejszenie wilgotności i to na dużej głębokości. Okrywa ze ściółki bardzo dobrze zatrzymuje ciepło i zaledwie niewielka warstwa gleby ulega wtedy jej wysuszeniu. Ale zalet ściółkowania jest znacznie więcej. Dla kontrastu powierzchnia, która jest pokryta ściółką rewelacyjnie chroni korzenie naszych roślin przed chłodem późną jesienią i zimą. Ściółkowanie ogranicza ilość wyrastających chwastów między cennymi rabatami. Przeznaczamy mniej czasu i energii na pielenie.
Najlepsze materiały do ściółkowania
Do ściółkowania ziemi wokół roślin wykorzystujemy następujące materiały:
- korę sosnową - która jest najbardziej popularnym materiałem do ściółkowania. Trzeba pamiętać jednak, że ma pH kwaśne (pH 4,5-5,5), dlatego nadaje się głównie do ściółkowania roślin kwasolubnych takich jak krzewy iglaste czy rośliny wrzosowate
- słomę - doskonale przydaje się w uprawie truskawek, gdyż rozkłada się znacznie wolniej od trawy, ogrzewa podłoże i zapobiega brudzeniu się owoców.
- trociny z drzew – mają kwaśny odczyn i podobnie jak w przypadku kory sosnowej nadadzą się głównie dla roślin kwasolubnych, z kolei trociny z drzew liściastych spełnią swoje zadanie przy większości roślin, z wyjątkiem wrzosowatych i iglaków.
- wysuszona skoszona trawa - po rozdrobnieniu może zostać wykorzystana pod wszystkie rodzaje roślin. Rewelację sprawi głównie w ogrodzie warzywnym i w sadzie.
- kompost, torf - sprawia, że do gleby przenika mnóstwo substancji odżywczych tak ważnych dla prawidłowego wzrostu roślin i ich długoletniej egzystencji w naszym ogrodzie. W ten sposób poprawia się zasadnicza ilość próchnicy. Słowem jej żyzność. Zabieg ten jest dosyć powszechny między innymi wśród szkółkarzy i sadowników. Gwarantuje maksymalizację zbiorów.
- łuski kokosowe – są świetną alternatywą dla truskawek i wszelkich roślin ozdobnych. Z powodzeniem mogą być stosowane jako nawóz organiczny.
- węgiel drzewny – bardzo dobrze nadaje się do słabej ziemi, zdecydowanie poprawia jakość gleby, ponieważ zawiera mnóstwo makro i mikroelementów takich jak wapń, żelazo, siarka, miedź, cynk, molibden, bor czy mangan.
- żwir i drobne kamyczki - różnorodność kamienia ozdobnego na rynku sprawia, że możemy w dowolny sposób kreować i aranżować kolorystycznie nasze podłoże. Dodajemy naszym nasadzeniom stylu i elegancji. Takie pokrycie kamieniem ozdobnym ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. W przypadku intensywnych opadów deszczu, chronimy podłoże przed wypłukaniem. Woda roztrzaskuje się o kamień, tracąc swoją siłę i jednocześnie bezpiecznie nawadnia nam rośliny.
- agrowłóknina – jest koloru brązowego, białego i czarnego. To materiał, bardzo dobrze przepuszczający powietrze i wodę. Stoi na straży nadmiernego rozrostu chwastów oraz co ważne zabezpiecza owoce i warzywa przed zabrudzeniami i chorobami doglebowymi. Warto wiedzieć, że włóknina w czarnym kolorze z wiadomych względów przyśpiesza nagrzewanie się gleby i jest doskonałym podkładem pod inne rodzaje ściółek.
Bardzo istotne jest, aby przed rozpoczęciem procesu ściółkowania glebę porządnie przekopać i zniwelować wszelkie grudki, usunąć kamienie czy wystające pnie i korzenie starych roślin. Więcej informacji na temat pielęgnacji ogrodów znajdziecie na www.ogarnijogrod.pl.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.