Kolizja drogowa - jak napisać oświadczenie sprawcy, aby dostać odszkodowanie?
Jeśli w wyniku zdarzenia drogowego nikt nie ucierpiał, to nie jest wymagane wezwanie funkcjonariuszy policji. Wówczas wystarczy, że sprawca i poszkodowany spiszą oświadczenie. Co powinno zawierać, aby nie było problemów z likwidacją szkody?
Co powinno się znaleźć w oświadczeniu?
Oświadczenie sprawcy kolizji to dokument, który powinien znajdować się w każdym pojeździe. Nie jest wymagany specjalny wzór, ale jest kilka istotnych danych, które powinny się w nim znaleźć.
W takim piśmie nie może oczywiście zabraknąć podstawowych danych osobowych - zarówno sprawcy, jak i osoby poszkodowanej, czyli: imię, nazwisko, adres zamieszkania, seria i numer prawa jazdy. Oprócz tego wymaga się, aby był podany numer polisy OC sprawcy.
W kolejnej części oświadczenia powinny się znaleźć informacje związane z oba pojazdami - sprawcy i poszkodowanego. Nie należy zapomnieć o numerach rejestracyjnych pojazdów. Następnie warto opisać cały przebieg zdarzenia, czyli jak doszło do kolizji drogowej.
Pomocny także będzie szkic sytuacyjny, który będzie obrazować moment zderzenia pojazdów. Tutaj warto zaznaczyć kierunki jazdy pojazdu, drogi oraz znaki drogowe czy sygnalizację świetlną. Wzór oświadczenia sprawcy kolizji możesz bezpłatnie pobrać tutaj: https://helpfind.pl/oswiadczenie-sprawcy-kolizji
Co robić tuż po kolizji? Nie panikować!
Każda, nawet niewielka stłuczka może wywołać wśród jej uczestników stres. Nie ma co się dziwić to bez wątpienia stresująca sytuacja, której nie da się przewidzieć. Mimo wszystko jednak należy starać się zachować spokój.
W pierwszej kolejności oczywiście należy sprawdzić, czy ktoś z uczestników zdarzenia drogowego nie ucierpiał, nie doznał jakiś obrażeń. Jeśli nikt nie wymaga pomocy, to należy przestawić pojazdy, tak aby nie stwarzały zagrożenia w ruchu drogowym.
Dlaczego tak ważne jest oświadczenie?
Jest wymagane przez ubezpieczyciela sprawcy w procedurze likwidacji szkody z OC. Dzięki temu dokumentowi wiadomo, że sprawca jest świadomy swojego czynu oraz zgadza się na wypłatę odszkodowania z jego polisy ubezpieczeniowej. Wówczas nie musi uiszczać na rzecz osoby poszkodowanej żadnej kwoty, ale wiąże się to z utratą zniżek u ubezpieczyciela za bezszkodową jazdę.
Jak uzyskać wysokie odszkodowanie po kolizji?
Podstawą jest oczywiście zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela sprawcy oraz wybór metody likwidacji szkody. Zdecydowana większość właścicieli pojazdów wybiera rozliczenie kosztorysowe, co oznacza że odszkodowanie jest wypłacane z na podstawie kosztorysu naprawy pojazdu. Mniej popularną metodą jest rozliczenie warsztatowe, czyli bezgotówkowe.
Warto mieć chociażby podstawową wiedzę na temat tego, jak przebiega procedura odszkodowawcza po kolizji drogowej. Dobrze jest mieć świadomość jakiego rodzaju świadczenia można się domagać od ubezpieczyciela sprawcy.
Niestety większość wypłaconych odszkodowań z OC jest zaniżonych. To może oznaczać, że przyznana kwota przez towarzystwo ubezpieczeniowe nie wystarcza na przywrócenie pojazdu do stanu sprzed zdarzenia drogowego. Okazuje się, że niemal każdy kosztorys zawiera nieprawidłowości, które to powodują że odszkodowanie jest zbyt niskie. Więcej o odszkodowaniach tutaj: helpfind.pl.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.