Digitalizacja – co powinna oznaczać dla HR?
Digitalizacja, czyli inaczej cyfryzacja, procesów HR to jedno z największych wyzwań w nowoczesnej organizacji. Co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem? Sprawdź!
Digitalizacja procesów HR – korzyści dla firm
- uproszczenie procesów personalnych
Zarządzanie dokumentacją personalną i rozliczanie wynagrodzeń to podstawowe obowiązki każdego pracodawcy. W dobie powszechnej transformacji cyfrowej trudno sobie wyobrazić prowadzenie polityki wynagradzania czy przygotowywanie raportów bez dostępu do internetu. Zwłaszcza, że coraz więcej przedsiębiorstw otworzyło się na pracowników zdalnych.
Choć rozwiązanie to może przynieść firmie wiele korzyści, wiąże się z nowymi wyzwaniami. W związku z tym wiele procesów HR musiało zostać poddanych digitalizacji. Na pierwszy ogień poszły rozmowy rekrutacyjne. Dziś wideorozmowa z kandydatem już nikogo nie dziwi. Zmiany poszły jednak dużo dalej. Trudno wyobrazić sobie, żeby osoba, która na co dzień pracuje w innym mieście, musiała dostarczać wszystkie dokumenty wyłącznie osobiście lub pocztą. Dzięki transformacji cyfrowej wiele bieżących spraw można załatwić przez internet np. złożyć wniosek o urlop, pożyczkę pracowniczą czy otrzymać PIT.
- poprawa komunikacji
Dzięki digitalizacji procesów HR można prowadzić efektywniejszą komunikację w firmie. Korzystając z nowoczesnych narzędzi, dużo łatwiej stworzyć klarowny system oceny pracowników czy wyznaczyć indywidualną ścieżkę kariery dla każdej zatrudnionej osoby. Digitalizacja procesów HR to także stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla pracowników umożliwiającej swobodną dyskusję o firmie i kierunkach jej rozwoju. Poprawa komunikacji przekłada się na wzrost zadowolenia pracowników z wykonywanej pracy i większą wydajność.
- optymalizacja kosztów
Choć transformacja cyfrowa firmy wymaga określonych nakładów finansowych, to w perspektywie długofalowej przynosi konkretne oszczędności. Zarządzanie procesami HR za pośrednictwem internetu daje możliwość skrócenia czasu potrzebnego na analizę danego zagadnienia lub wykonanie określonego zadania. Digitalizacja i automatyzacja procesów HR pozwala na łatwiejsze wykrywanie błędów oraz ich szybszą naprawę. Pracownicy odpowiedzialni za nadzorowanie pracy innych osób są mniej obciążeni pracą i dzięki temu bardziej produktywni w innych obszarach wymagających większej kreatywności czy decyzyjności.
- poprawa wizerunku firmy
Digitalizacja HR przekłada się na poprawę wizerunku firmy, zarówno wewnątrz organizacji, jak i na zewnątrz. Firma, która stawia na nowoczesne rozwiązania cyfrowe, jest postrzegana jako bardziej innowacyjna.
Digitalizacja HR – wybór czy konieczność?
Transformacja cyfrowa, którą obserwujemy od początku XXI wieku, pozwoliła na wprowadzenie wielu zmian, które jeszcze niedawno wydawały się albo niemożliwe, albo zupełnie nieopłacalne. Digitalizacja procesów HR jawi się więc jako konieczność. Można więc powiedzieć, że inwestycja w rozwiązania cyfrowe w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi to inwestycja w rozwój całej firmy.
Więcej szczegółów znajdziesz tutaj:https://hrk.pl
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.