Upadłość firmy jako sposób na pozbycie się zadłużenia
Upadłość firmy jest dla wielu z nich jedynym rozwiązaniem sytuacji, w której nie są one w stanie prowadzić swojej działalności. Jej celem jest zaś zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Należy jednak pamiętać, że w miarę możliwości w ramach postępowania powinny być zabezpieczone także interesy przedsiębiorcy. Kto może ogłosić upadłość firmy? Jakie są jej przesłanki?
Kto może ogłosić upadłość?
Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego upadłość firmy może ogłosić:
- osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, która zarejestrowana jest w CEIDG;
- osoba prawna, która prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą;
- jednostka organizacyjna, której ustawa nadaje zdolność prawną prowadząca, we własnym imieniu działalność gospodarczą;
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna i spółka akcyjna nieprowadząca działalności gospodarczej;
- spółki osobowe;
- wspólnicy osobowych spółek handlowych, którzy ponoszą odpowiedzialność za ich zobowiązania całym swoim majątkiem;
- wspólnicy spółki partnerskiej.
Warto wyraźnie podkreślić, że upadłość osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej nie jest tożsama z upadłością firmy. Jest to bowiem tzw. upadłość konsumencka, której ogłoszenie odbywa się na nieco innych zasadach.
Cel postępowania upadłościowego firmy
Celem postępowania upadłościowego firmy jest zaspokojenie wierzycieli w jak największym stopniu. Jednocześnie powinno odbyć się to w taki sposób, aby w miarę możliwości zachować przedsiębiorstwo dłużnika.
Jak podkreślają eksperci, jest to istotna różnica względem upadłości konsumenckiej. Upadłość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności fizycznej ma bowiem na celu przede wszystkim jej oddłużenie.
Przesłanki ogłoszenia upadłości firmy
Ogłoszenie upadłości firmy możliwe jest w razie jej niewypłacalności. Niewypłacalność dłużnika ma miejsce wtedy, gdy nie reguluje on swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych przez okres ponad trzech miesięcy. Jeżeli jest on zaś osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, gdy jego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość majątku i stan taki utrzymuje się przez okres przekraczający 24 miesiące.
Warto podkreślić, że można ogłosić także upadłość przedsiębiorcy w razie jego śmierci. Możliwe jest to jednak tylko wtedy, gdy wniosek o ogłoszenie upadłości został złożony w terminie roku od dnia jego śmierci, a w razie ustanowienia zarządu sukcesyjnego – także po upływie roku od dnia śmierci przedsiębiorcy, ale przed dniem wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego.
Upadłość firmy a jej restrukturyzacja
Od postępowania upadłościowego należy odróżnić postępowanie restrukturyzacyjne, które zgodnie z przepisami ma pierwszeństwo względem upadłości. Co więcej, postępowanie restrukturyzacyjne ma na celu uniknięcie upadłości firmy. Warto zauważyć, że mimo iż wspólną ich przesłanką jest niewypłacalność dłużnika, to jeśli firma zauważy swoje kłopoty finansowe, a chce nadal prowadzić swoją działalność powinna jak najszybciej rozpocząć postępowanie restrukturyzacyjne.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.