Na czym polega wypalanie kawy?
Wypalanie kawy to proces, który w dużym stopniu wpływa na smak i aromat kawowego napoju. Mimo, że wielu z nas jest miłośnikami kawy to jednak samym wypalaniem kawy zwykle interesują się wyłącznie bariści oraz zapaleni entuzjaści małej czarnej. Wychodząc temu naprzeciw w ramach ciekawostki w przystępny i nieco uproszczony sposób w niniejszym artykule opisujemy, jak wygląda proces wypalania kawy.
Jak wygląda proces wypalania kawy?
Zanim dojdzie do wypalania kawy, najpierw ziarna kawy zostają zebrane na plantacji. Z reguły plantacje kawy. Następnie w workach transportowych (z reguły drogą morską) są transportowane do lokalnych magazynów. Później z magazynów trafiają do palarni.
Co interesujące, zanim ziarno zostaje wypalone wbrew pozorom nie ma zbyt wiele smaki aromatu. Raczej aromat wpada w nuty owocowe i jest stosunkowo delikatny. Dopiero po wypaleniu kawa nadbiera wyraźnych właściwości smakowych i silnego aromatu. Dlatego profesjonalna palarnia kawy jest w stanie mocno wpływać na smak i aromat kawy w zależności od tego jaką technikę wypalania przyjmie.
Palenie odbywa się w specjalistycznych piecach, w których temperatura przekracza 200 stopni Celsjusza. Czas potrzebny na wypalenie ziaren wynosi około kilka lub kilkanaście minut (w zależności od tego jaki stopień wypalenia chcemy uzyskać).
Po udanym wypaleniu następuje schładzanie. W tym celu ziarna są rozkładane na specjalnej tacy. Ziarna w ten sposób muszą poleżeć nawet kilka - kilkanaście godzin (lub nawet kilka dni) ponieważ poza schładzaniem dochodzi także do „odgazowywania”. Dopiero po tym etapie kawa zyskuje upragniony aromat. Z reguły ziarna można wykorzystać do zaparzenia kawy dopiero po kilku dniach od wypalenia w piecu.
Jak uzyskać świeżo wypalone ziarna?
Kupienie świeżo wypalonych ziaren w hipermarkecie może być trudnym zadaniem, gdyż zanim kawa dociera do sklepu to zwykle trochę czasu mija od jej wypalenia. Rozwiązaniem jest sklep internetowy palarni kawy, który oferuje świeżo wypaloną kawę zaledwie kilka dni po wyjęciu z pieca.
Źródło zdjęcia: Africa Studio / Shutterstock.com
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.