Dobry zwyczaj nie pożyczaj (laptopa) - dlaczego?
Laptop to przenośne urządzenie, z którego użytkownicy korzystają zarówno w pracy, jak i w domu. Na takim sprzęcie przechowywanych jest wiele wrażliwych danych, a ustawienia są skonfigurowane w taki sposób, aby odpowiadały indywidualnym potrzebom posiadacza. Jeśli zostaniesz poproszony o pożyczenie swojego laptopa, to dobrze się nad tym zastanów, ponieważ istnieje wiele powodów, dla których nie powinieneś tego robić. A dlaczego nie warto udostępniać osobistego komputera osobom postronnym?
Co się może wydarzyć, jeśli pożyczysz laptopa?
Osoba, której pożyczasz laptopa, powinna zalogować się jako gość, by nie zmieniać Twoich ustawień i nie mieć dostępu do Twoich danych. Jednak nie zawsze możesz mieć pewność, że tak się właśnie stanie, a wówczas istnieje ryzyko, że wrażliwe informacje dotyczące Twojej pracy zawodowej lub życia osobistego dostaną się w niepowołane ręce. Poza tym osoba postronna może niechcący uszkodzić laptop, przez co stracisz ważne dla Ciebie aplikacje, pliki, fotografie lub programy. Jeśli komputer służy Ci do celów zawodowych, to obowiązuje Cię RODO, co oznacza, że jeśli dane osobowe wyciekną z Twojego komputera, to możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. W takim wypadku pożyczanie laptopa jest bardzo ryzykowne i zdecydowanie lepiej będzie odmówić niż narażać się na nieprzyjemne konsekwencje.
Dlaczego nie warto pożyczać laptopa?
Jeśli posiadasz najnowszy laptop HP Omen i regularnie o niego dbasz, to oddając go na kilka dni osobie postronnej, musisz się liczyć z tym, że może wrócić do Ciebie w nie najlepszym stanie. Komputer to urządzenie, z którego użytkownicy intensywnie korzystają na co dzień, przez co na powierzchni klawiatury często zalega brud, zarazki i bakterie, które są przenoszone na palcach. Gdy odbierzesz laptop, będziesz go musiał dokładnie wyczyścić i zdezynfekować, zanim zostanie ponownie użyty. Problematyczna może się okazać również sytuacja, gdy zechcesz odzyskać laptop, a osoba, której go pożyczyłeś, nie będzie akurat dyspozycyjna lub stwierdzi, że nie może Ci go w danej chwili oddać. Wówczas trudno Ci będzie wyegzekwować zwrot sprzętu i może dojść między Wami do poważnej kłótni.
W jakich sytuacjach najlepiej odmówić pożyczenia laptopa?
Laptop możesz pożyczyć swoim bliskim, jeśli wiesz, że będą z niego korzystać tylko przez chwilę w kontrolowanych przez Ciebie warunkach. Jednak jeśli ktoś chce, aby mu dać komputer na kilka dni do domu lub na dłuższy wyjazd służbowy, to nie możesz mieć pewności, co się będzie działo z Twoim sprzętem. W takim wypadku lepiej odmówić pożyczenia laptopa, szczególnie jeśli znajdują się na nim ważne dane, których nie zgrałeś dotychczas na żaden inny nośnik. Użyczając swój laptop, musisz się też liczyć z tym, że może zostać przez przypadek uszkodzony lub wykorzystany do niewłaściwych celów. Jest to zatem bardzo ryzykowna decyzja, które może negatywnie wpłynąć na Twoją relację z daną osobą. Jeśli sprzęt jest cenny, to dodatkowo ryzykujesz utratę sporej kwoty, a takiej straty z pewnością nie pokryje żadna polisa ubezpieczeniowa.
Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, dobrze się zastanów, zanim pożyczysz laptopa osobie postronnej. Jeśli jednak postanowisz to zrobić, to pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć swoje dane, a najlepiej zgraj je na pendrive lub zapisz w chmurze. Gdy już odzyskasz sprzęt, dobrze go wyczyść i przeskanuj za pomocą programu antywirusowego, aby zyskać pewność, że jest właściwie chroniony.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.