Co to jest konwersja wynalazku na wzór użytkowy?
Zarówno uzyskanie patentu na wynalazek, i prawa ochronnego na wzór użytkowy mają na celu zabezpieczenie wytworów własności intelektualnej o charakterze technicznym przed działaniami nieuczciwej konkurencji. Na czym polega różnica między powyższymi rozwiązaniami? Czym jest konwersja wynalazku na wzór użytkowy? W jakich sytuacjach warto ją wykonać? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Wynalazek a wzór użytkowy.
Zgodnie z art. 94 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej, Dz.U.2013.1410 j.t. wzór użytkowy https://aomb.pl/uslugi/wzory-uzytkowe/ to „nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci”. Istotna jest więc funkcjonalność produktu lub procesu, a nie jego nowe walory estetyczne.
Wynalazek podobnie wzór użytkowy, musi być nowym, tzn. wcześniej nie ujawnionym publicznie, rozwiązaniem o charakterze technicznym. Z tą dodatkową różnicą, iż koniecznym jest, aby miał charakter wynalazczy i nadawał się do przemysłowego zastosowania.
Przytoczone definicje, wskazują iż możliwe są sytuacje, gdy dany wynalazek spełnia definicję wzoru użytkowego. Powyższa informacja jest niezwykle istotna dla osób, które chcą chronić swoje odkrycie, jednakże w inny sposób niż za pomocą patentu.
Patent na wynalazek a ochrona wzoru użytkowego.
Podstawową różnicą jest złożoność procedur i czas oczekiwania na uzyskanie odpowiedzi co do przyznania, bądź odmowy udzielenia patentu lub ochrony znaku towarowego. W przypadku wynalazku ścieżka jest zdecydowania dłuższa, co przekłada się również na okres uzyskanej ochrony. W polskim ustawodawstwie ochrona patentowa obowiązuje przez maksymalnie 20 lat od daty dokonania zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym. Ochronę wzoru użytkowego można natomiast otrzymać na maksymalnie 10 lat.
Konwersja wynalazku na wzór użytkowy?
Konwersją nazywamy zmianę zgłoszenia wynalazku na zgłoszenie wzoru użytkowego. Dokonuje się jej w Urzędzie Patentowym RP gdy zostanie stwierdzone, że wynalazek nie spełnia wymogu poziomu wynalazczego. Zgłaszający może wówczas, w toku rozpatrywania zgłoszenia wynalazku, bądź w okresie dwóch miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji o odmowie udzielenia patentu, złożyć wniosek o udzielenie prawa ochronnego na wzór użytkowy.
Ochrona wzoru użytkowego jako alternatywa dla patentu.
Innowacyjne rozwiązania technologiczne zasługują na bezwzględną ochronę przed działaniami nieuczciwej konkurencji. W związku z tym, zawsze warto starać się o zabezpieczenie swojego odkrycia, nawet jeśli nie otrzymamy zgody na udzielenie patentu. Ochrona wzoru użytkowego może stanowić doskonałą alternatywę, zwłaszcza w przypadku mniej skomplikowanych rozwiązań, których przewidywany czas życia na rynku nie przekracza 10 lat.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.