Sposoby na chwasty w ogrodzie
Chwasty w ogrodzie bywają prawdziwą zmorą dla większości ogrodników. Ciągłe pielenie potrafi zmęczyć, a rośliny tak szybko rosną, że końca pracy nie widać. Dodatkowo bardzo szybko się rozsiewają i często pokrywają zasadzone przez ogrodników rośliny, Jak skutecznie pozbyć się wroga w postaci chwastów? Co najlepiej z nimi zrobić? Jak pielić?
Skuteczne usunięcie chwastów
Wielu ogrodników szuka skutecznych sposobów na pozbycie się chwastów. Jednak problem dotyczy środków, które wykorzystuje się w tym celu. Ludzie zazwyczaj wolą zrezygnować ze sztucznych, chemicznych preparatów i stawiają na naturalne rozwiązania. Jakich substancji warto użyć, aby pozbyć się chwastów?
W walce ze zbędnymi roślinami skuteczny okazuje się ocet. Jest to tani, naturalny i ekologiczny środek, który nie wpływa negatywnie na środowisko. Ogrodnicy bardzo chętnie wykorzystują ten sposób w walce z chwastami. Ocet nie tylko niszczy zbędne rośliny, ale dodatkowo odstrasza szkodniki takie jak mrówki czy mszyce.
Jeśli ogrodnik zdecyduje się na użycie octu, musi bardzo uważać podczas aplikacji preparatu. Najłatwiejszą formą jest rozpylenie lub wylanie w miejscu pojawienia się chwastów. Jednak ocet potrafi niszczyć trawę oraz inne rośliny, które zostały zasadzone tam celowo.
Poza octem bardzo często ogrodnicy korzystają z cukru oraz popiołu, ponieważ te substancje niwelują powstawanie chwastów.
W razie konieczności usunięcia chwastów z trawnika warto użyć specjalistycznego środka takiego jak https://sklepdlaogrodu.pl/pl/p/Chwastox-Nowy-Trio-390-SL-Zwalcza-Chwasty-Na-Trawniku-100-ml-Ziemovit/23063055. Dzięki temu nie narazi się trawy na uszkodzenia.
Jak skutecznie pielić rośliny?
Prawidłowe pielenie roślin również jest kluczowe, jeśli ogrodnik chce zapobiec powstawaniu nowych chwastów. Ogrodnik powinien mieć wiedzę teoretyczną, ponieważ dzięki niej uniknie czynności, które mogą spowodować nadmierne rozsiewanie się chwastów. Nigdy nie należy zbierać chwastów w okresie kwitnienia, ponieważ w tym czasie mają większe możliwości w kwestii wysiewania się. Ponadto wyrwane w tym czasie szybciej rosną.
Najlepszym momentem na pielenie jest czas, w którym rośliny wykiełkują. Nie będzie wtedy ryzyka, że się rozsieją. Po pozbyciu się chwastów następuje idealny moment na sadzenie i wysiewanie roślin.
Kolejną bardzo ważną rzeczą podczas pielenia jest pozbycie się nie tylko nadziemnej części rośliny, ale również korzenia. W przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji, w której roślina wyrośnie od nowa. Warto przekopać glebę, aby nie było ryzyka, że rośliny zostaną wyrwane tylko częściowo. Można do tego wykorzystać szpadel, widły lub motykę.
Na czym polega ściółkowanie?
Ściółkowanie jest jedną z metod, która pozwala na uniknięcie nadmiernej ilości chwastów w ogrodzie. Polega na przykryciu wierzchniej warstwy gleby ściółką. Brak odpowiedniej ilości światła sprawia, że rośliny nie są w stanie rosnąć.
Jak prawidłowo ściółkować? Najlepszym sposobem jest wykorzystanie czarno-białych gazet. Można nimi wyścielić podłoże wokół roślin, a następnie pokryć korą. Gazeta będzie skutecznie oddzielała ziemię od kory, dzięki czemu nie zmieni się ph, co korzystnie wpłynie na rozwój roślin. Co oprócz kory dobrze sprawdzi się w roli ściółki?
- igliwie
- słoma
- włóknina
Chwasty w ogrodzie bywają prawdziwą zmorą ogrodników. Jednak są skuteczne sposoby, które mogą je zupełnie zniwelować. Należy pamiętać, że w kwestii bezpieczeństwa warzyw nie należy martwić się małymi chwastami pojawiającymi się wokół roślin. Najważniejsze, aby niepożądane samosiejki nie zdominowały warzywniaka.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.