Eko-rajd rowerowy i Światowy Dzień Pszczoły na Kempingu Obora
Światowy Dzień Pszczoły w tym roku obchodziliśmy w nietypowej formule. 24 maja Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa zorganizował piknik na terenie Kempingu Obora (OSiR), na który zaproszeni uczestnicy musieli dotrzeć ze swoich szkół rowerami.
Szkolny eko-rajd rowerowy odbył się pod hasłem ogłoszonym przez Ekodoradcę „Bierzemy Powietrze pod Swoje Skrzydła”. Celem rowerowej akcji było uświadomienie najmłodszych, że po mieście można się poruszać bezpiecznie i ekologicznie, dbając o powietrze.
Na pikniku na najmłodszych czekało wiele atrakcji związanych z tematyką pszczelą i nie tylko.
Gościem wydarzenia był pan pszczelarz Kamil Chromik, który zapoznał dzieci ze zwyczajami pszczół, przedstawił pszczelą królową wraz z jej giermkami, czyli trutniami i robotnicami następnie najmłodsi posmakowali różnego rodzaje miodów oraz dowiedzieli się jaka różnica jest pomiędzy pyłkiem pszczelim a propolisem. Na pamiątkę spotkania samodzielnie wszyscy wykonali świece z wosku pszczelego.
Po prelekcji dzieci mogły skorzystać z edukacyjnych atrakcji przygotowanych przez ABM, WIORiN i KRUS. Można było pooglądać owady i różnego rodzaju nasiona pod mikroskopem oraz poznać dokładny cykl rozwojowy pszczoły. Dzieci mogły dowiedzieć się, co oznacza hasło „rolnictwo przyjazne pszczołom” oraz zapoznać się z 10 zasadami bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin przez rolników. Dzieci miały również okazję do wykonania artystycznych obrazów z kwiatów wraz z pracownikiem ABM, panem Piotrem Kolarczykiem.
Dla pokrzepienia sił dzieci posiliły się kiełbaskami upieczonymi osobiście nad ogniskiem oraz zostały poczęstowane wodą, o którą niezawodnie zadbały Wodociągi Raciborskie Sp. z o.o.
Po posiłku uczestnicy zmierzyli się z 9 zagadkami ekologicznej gry miejskiej pt. "Lufcik na tropie czystego powietrza". Dla każdego, kto odkrył główne hasło Rodziny Śląskich związane z walką ze smogiem czekały nagrody- długopisy oraz mapy rowerowe naszych okolic.
Dzieci miały również możliwość zmierzenia się z zagadkami gry wielkoformatowej XL pt.: „Czyste Powietrze” dotyczącymi ochrony powietrza, przy której trzeba było wykazać się sprawnością skacząc i wykonując ćwiczenia ruchowe.
Powyższe gry odbyły się w ramach realizacji zadań z projektu „Śląskie. Przywracamy błękit” Kompleksowa realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego/LIFE 20 IPE/PL/000007- LIFE-IP-AQP-SILESIAN-SKY
Stoiska dla dzieci zostały przygotowane przez: Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa (oddział w Raciborzu), Arboretum Bramy Morawskiej, Wodociągi Raciborskie Sp. z o.o. oraz Ekodoradcę gminnego.
Pszczela prelekcja oraz posiłek sfinansowane zostały przez Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany