Gospodarka obiegu zamkniętego i ochrona wód powierzchniowych. WFOŚiGW realizuje Projekt Doradztwa Energetycznego
![Gospodarka obiegu zamkniętego i ochrona wód powierzchniowych. WFOŚiGW realizuje Projekt Doradztwa Energetycznego Gospodarka obiegu zamkniętego i ochrona wód powierzchniowych. WFOŚiGW realizuje Projekt Doradztwa Energetycznego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1739391053476162565-954515583495338-8823843507992745485-n-.jpg)
Dwa aspekty ekologicznych działań są istotnym elementem strategii Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Edukacja ułatwia sięganie po wsparcie
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach reprezentowany przez Prezesa Zarządu Mateusza Pindla i Zastępcę Prezesa Zarządu Iwonę Gejdel-Targosz w ramach działań realizowanych z Projektem Doradztwa Energetycznego zorganizował 6 lutego spotkanie edukacyjno-szkoleniowe dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z zakresu gospodarki wodno-ściekowej i gospodarki obiegu zamkniętego.
W trakcie spotkania Doradca Energetyczny Michał Bugiel omówił zagadnienia edukacyjne w ramach prezentacji pt. „Błękitno-zielona infrastruktura, gospodarka wodno-ściekowa i gospodarka obiegu zamkniętego kluczowymi elementami adaptacji do zmian klimatu”.
„Głównym celem działań Doradców Energetycznych jest wspieranie zadań wyznaczonych przez Europejski Zielony Ład, mających na celu osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej do 2050 roku. To realizowane przez promowanie czystej i sprawiedliwej transformacji energetycznej, zielonych i niebieskich inwestycji, gospodarki o obiegu zamkniętym, łagodzenia skutków zmian klimatu, zapobiegania ryzyku, zrównoważonej mobilności. Wsparciem w dalszym ciągu będzie objęty sektor energetyczny (ze szczególnym uwzględnieniem dekarbonizacji), a także działania na rzecz poprawy jakości powietrza, dostępność do czystej energii wytwarzanej z OZE. Projekt służyć będzie zwiększeniu efektywności energetycznej gospodarki” – zapisano w strategii WFOŚiGW.
Dalsza część pod wideo
Środki na działania czekają
„W zakresie gospodarki odpadami i ochrony powierzchni ziemi niezwykle istotnym staje się gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ). To model produkcji i konsumpcji mający na celu wydłużenie cyklu życia wyrobów i ograniczenie odpadów do minimum. Polega ona na maksymalnym wykorzystaniu produktów poprzez dzielenie się, ponowne użycie, odnawianie i recykling. GOZ akcentuje więc również potrzebę projektowania towarów z myślą o ich późniejszym ponownym wykorzystaniu. Koncepcja gospodarki obiegu zamkniętego wpisuje się w szerszą ideę zrównoważonego rozwoju. Założeniem jest harmonijne połączenie wzrostu gospodarczego, ochrony środowiska i sprawiedliwości społecznej” – czytamy w strategii WFOŚiGW.
W kolejnym wystąpieniu Doradca Energetyczny Łukasz Balion przedstawił dostępne programy, w ramach których Beneficjenci mogą ubiegać się o dofinansowanie:
„Błękitno-zielona infrastruktura”,
„Gminny program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest”,
„Inwestycje pozwalające na zapobieganie powstawaniu odpadów lub przygotowanie ich do ponownego użycia lub umożliwiającego recykling, odzysk, unieszkodliwianie odpadów”,
„Gospodarka wodno-ściekowa poza obszarem aglomeracji”.
„Jako Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach konsekwentnie wspieramy projekty, które realnie wpływają na poprawę jakości środowiska w naszym regionie. Błękitno-zielona infrastruktura, programy związane z gospodarką wodno-ściekową, usuwaniem azbestu czy zagospodarowaniem odpadów to kluczowe obszary naszych działań. Inwestowanie w nowoczesne rozwiązania pozwala nie tylko zapobiegać powstawaniu odpadów, ale także stwarza możliwości ich ponownego wykorzystania i recyklingu. Dzięki współpracy z gminami i samorządami dążymy do zrównoważonego rozwoju, dbając o przyszłość naszego województwa i zdrowie jego mieszkańców” – podsumował spotkanie edukacyjno-szkoleniowe Prezes Zarządu Mateusz Pindel.
Gospodarka wodno-ściekowa to wciąż wyzwanie
„W zakresie zagospodarowania osadów ściekowych, Fundusz wspiera: budowę i modernizację obiektów gospodarki osadowej w zakresie przeróbki osadów ściekowych z oczyszczania ścieków komunalnych. Kompleksowe rozwiązania w tym zakresie powinny uwzględniać odzysk energii i surowców z osadów ściekowych. Województwo śląskie charakteryzuje się niskimi zasobami wodnymi. Zasoby wód podziemnych stanowią jedynie ok. 5% zasobów krajowych. Wody powierzchniowe są w złym stanie jakościowym (ok. 78% nie spełnia warunku dobrego stanu wód). W regionie jest niewiele naturalnych zbiorników wodnych, natomiast charakterystyczna jest duża ilość zbiorników antropogenicznych.
Wobec powyższego istotne są działania związane z budową i modernizacją systemów zaopatrzenia w wodę, m.in.:
− wymiany odcinków sieci wodociągowych azbestowo-cementowych i ołowianych;
− wymiany zdegradowanych sieci wodociągowych, w których występują znaczne straty wody;
− zaopatrzenia w wodę do celów pitnych w przypadku niewłaściwej jakości wody lub niewystarczającej ilości wody;
− modernizacji, budowy stacji uzdatniania wody, ujęć wody w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw wody pitnej.”
- Rozwijające się obszary miejskie i postępująca urbanizacja powodują coraz większe zapotrzebowanie na wodę i generowanie coraz większej ilości ścieków. Stąd konieczność inwestycji w poprawę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej: budowy, rozbudowy i modernizacji systemów zbierania i oczyszczania ścieków oraz systemów zaopatrzenia w wodę. Polepszenie infrastruktury w tym zakresie wpłynie na efektywność korzystania z zasobów wodnych, lepsze zaopatrzenie ludności w wodę i poprawę ogólnego stanu wód w kraju. Wymierne korzyści będzie można obserwować w jakości wody i jej dostępności, a także poprawie stanu wód podziemnych i powierzchniowych. Dalsze inwestycje i rozwiązania powinny wspierać: optymalizację procesów oczyszczania ścieków, uwzględniających zwiększające się stężenia niektórych substancji problematycznych w ściekach komunalnych (np. substancji farmaceutycznych, mikrozanieczyszczeń, mikropl iku), technologie odzysku i oczyszczania wody. Wykorzystanie wody opadowej oraz ponowne wykorzystanie wody w procesach produkcyjnych, utrzymaniu obiektów i gospodarstwach domowych pozwoli zachować jąna dłużej w obiegu, co również stanowi cel w obszarze adaptacji do zmian klimatu - to zapisy strategii odnośnie gospodarki wodno-ściekowej.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.