Nowy ambasador Niemiec w Warszawie
Od 7 września nowym ambasadorem Niemiec w Warszawie jest Rüdiger Freiherr von Fritsch. Poniżej przedstawiamy Jego biografię.
Jako dwudziestolatek pomógł swemu kuzynowi i dwóm przyjaciołom w ucieczce z byłej NRD. W latach 1986-1989 jako referent ds. politycznych w ambasadzie w Warszawie, utrzymując ścisłe kontakty z działaczami polskiej opozycji, był naocznym świadkiem rozpoczynającego się w Polsce procesu demokratycznych przemian. Z Polską oraz wydarzeniami przełomu politycznego lat osiemdziesiątych łączy go jednak więcej, niż tylko zawód dyplomaty – a mianowicie
osobiste kontakty z przedstawicielami tutejszego świata polityki, gospodarki i kultury, nieustanne od czasu pierwszych wolnych wyborów zainteresowanie wydarzeniami w Polsce, a także znajomość języka polskiego. W dniu dzisiejszym nowy ambasador Niemiec w Warszawie, Rüdiger Freiherr von Fritsch, rozpoczął oficjalnie swoją misję.
Ambasador von Fritsch studiował historię i germanistykę, a w roku 1984 rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej. Po pobycie na placówkach w Warszawie i Nairobi pracował w Referacie Prasowym Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a następnie w Stałym Przedstawicielstwie Niemiec przy Unii Europejskiej w Brukseli. W zakres jego obowiązków wchodziły wówczas między innymi prace związane z przygotowaniem akcesji Polski do Unii Europejskiej. W czasie, gdy pełnił funkcję szefa Sztabu Planowania w Urzędzie Prezydenta Federalnego, prezydenci Kwaśniewski i Rau przyjęli w październiku 2003 roku „Deklarację Gdańską“ dotyczącą stosunków polsko-niemieckich, a w przededniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej prezydent Rau wystąpił w Sejmie z przemówieniem. Po okresie pełnienia funkcji zastępcy szefa Federalnej Agencji Wywiadu piastował stanowisko dyrektora Departamentu Gospodarki Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ambasador von Fritsch ma nadzieję, że swoje zafascynowanie Polską i jej bogatą kulturą będzie mógł wykorzystać w codziennej pracy. „My Niemcy musimy jeszcze lepiej poznać Polskę i jej mieszkańców. Zbliżymy się do naszego sąsiada, ucząc się języka, podróżując do Polski, czytając polskich autorów.“ Ambasador wysoko ceni zatem wspólne projekty kulturalne, wymianę uczniów oraz współpracę instytucjonalną za pośrednictwem polsko-niemieckich organizacji – to właśnie „bezpośrednie kontakty międzyludzkie rozbudzają wzajemną sympatię i niwelują uprzedzenia – a nie samo przeglądanie gazet czy oglądanie wieczornych wiadomości.“ Duży potencjał dostrzega przede wszystkim w praktycznej współpracy regionów przygranicznych.
Za ważny filar stosunków polsko-niemieckich ambasador uważa kontakty gospodarcze: „Niemcy i Polskę łączą ścisłe więzy gospodarcze. Towary, usługi i inwestycje przemieszczają się w obydwu kierunkach, przyczyniając się do wzrostu dobrobytu w obydwu krajach. Już od wielu lat Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski, Polska natomiast była w ubiegłym roku najważniejszym partnerem handlowym Niemiec w Europie Środkowo-Wschodniej. Musimy dokładać starań, by warunki zaangażowania gospodarczego stawały się coraz lepsze.“ Ambasador von Fritsch przypisuje Polsce i Niemcom centralną rolę w dalszym rozwoju Unii Europejskiej. W ramach Trójkąta Weimarskiego obydwa kraje wspólnie z Francją mogą być motorem integracji europejskiej. Dotyczy to także oraz przede wszystkim Partnerstwa Wschodniego: „Polska od dawna utrzymuje doskonałe kontakty ze swymi wschodnimi sąsiadami – Białorusią i Ukrainą, Unia Europejska musi zatem wykorzystać ten potencjał, by stworzyć przestrzeń zaufania i stabilności. Tu, w Polsce znaleźć można ekspertów w dziedzinie demokratyzacji, zmierzającej do osiągnięcia konsensusu odnowy i transformacji gospodarczej.“
Rüdiger von Fritsch dodaje: „Ambasadorem Niemiec w Polsce nie można być, nie mając ciągłej świadomości historii naszych stosunków. Chcemy przypominać o tym, co dobre, nigdy nie pomijając milczeniem mrocznych stron, które na Niemców w Polsce nakładają szczególny obowiązek.“ Żoną nowego ambasadora Niemiec jest Huberta Freifrau von Fritsch. Państwo von Fritsch mają pięcioro dorosłych dzieci.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany