Na przedostatnim koncercie umuzykalniającym w tym roku szkolnym, w piątek 27 maja, gościliśmy Martę Sandurską, która zaprezentowała nam przepiękny, anielski instrument, który rzadko można zobaczyć i usłyszeć nawet na dużych koncertach orkiestr, czyli HARFĘ - informuje RCK.
A konkretnie neolitycznej figurki kobiety sprzed około 6000 lat, znalezionej na terenie Raciborza Sudoła. Odkrycie znalazło swoje miejsce nawet w National Geographic.
Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury, przy pełnej sali, odbył się koncert "Kasprowicz z serca". Wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu.
Majowe spotkanie Klubu Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu – działającego w Fili nr 2 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu - rozpoczęło się od niespodzianki. Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu podzieli się swoimi doświadczeniami z zagranicznych praktyk w ramach projektu Erasmus.
24 maja - po długiej i smutnej pandemicznej przerwie - w Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu odbyły się uroczyste obchody święta patronki szkoły Księżnej Eufemii Raciborskiej.
MiedziankaFest zostaje przekształcona w Miedziankę po Drodze, a na jej trasie ma się znaleźć Racibórz. Prezydent proponuje przekazać na ten cel 20 tys. zł. Biblioteka zapowiada relacje w National Geographic.
23 maja biblioteka w Brzeziu zorganizowała warsztaty tworzenia książek pop-up. Są to książki-rozkładanki, w których ilustracje ożywają! Trójwymiarowe strony sprawiają, że każda z nich jest niespodzianką. Przestrzenny obraz, technika i treść łączą się w całość tworząc świat, w którym czytelnik może się zanurzyć przy każdym przewróceniu kartki.
W sobotę 21 maja 2022 odbyła się promocja 35 numeru „ALMANACHU PROWINCJONALNEGO” wydawanego od 2005 roku przez Raciborskie Centrum Kultury. Kolorami sali były błękit i żółć, bowiem cały wieczór podobnie jak numer naszego pisma bogate były w akcenty ukraińskie.
Zagraniczne praktyki uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu „Budowlanka – Gastronomik” to wyzwanie, obowiązki, ale również wielka przygoda życiowa.
Pomarańczowa alternatywa promuje czytelnictwo! W sobotę 14 maja ulicami i polnymi dróżkami Raciborza już po raz ósmy przejechał peleton Odjazdowego Bibliotekarza - ogólnopolskiego rajdu rowerowego czytelników i bibliotekarzy. W tym roku miłośnicy jazdy na dwóch kółkach i książek wyruszyli spod siedziby głównej raciborskiej biblioteki (ul. Kasprowicza 12) w kierunku filii bibliotecznej na Ocicach.
Placówka z ul. Ogrodowej zorganizowała w sali koncertowej kolejne ciekawe wydarzenie.
Zaproszenie rektora dr. Pawła Strózika przyjęła liczna grupa wykładowców oraz przyjaciół uczelni. W tym roku mija dwadzieścia lat od chwili, gdy Racibórz stał się miastem akademickim.
Raciborską bibliotekę odwiedził Jan Mela - polski podróżnik, najmłodszy w historii zdobywca dwóch biegunów w jednym roku, uczestnik nowojorskiego maratonu, działacz społeczny, wieloletni prezes Fundacji „Poza horyzonty” i mówca motywacyjny.
Od kilku lat raciborska biblioteka propaguje sztukę pięknego pisania wśród młodzieży poprzez organizację konkursu kaligrafii dla uczniów. Po raz pierwszy jednak organizatorzy zadali dorosłym pytanie, czy w czasach komputerów i urządzeń mobilnych jest jeszcze możliwe ładne i staranne pismo?
Po raz dwunasty, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu odbył się Konkurs Gwary Śląskiej „Tukej piyknie godomy”. Konkursowi patronują Prezydent Miasta Racibórz i Starosta Powiatu Raciborskiego. W tegorocznym konkursie wzięło udział 20 uczestników z przedszkoli i szkół podstawowych Raciborza i Powiatu Raciborskiego.
Raciborskie Centrum Kultury zaprasza na koncert jubileuszowy 15-lecia działalności Zespołu Wokalnego Perspektywa, który odbędzie się 27 maja (piątek) o godz. 18:00 w sali widowiskowej RCK RDK.
Trawers Korsyki szlakiem GR20. 400 kilometrów przez szkockie pustkowia na Cape Wrath Trail. Dwa światy. Dwie zupełnie różne wędrówki. Obie zaliczane do najtrudniejszych szlaków w Europie. 2 miesiące i prawie 1000 kilometrów. Gościem raciborskiej biblioteki był Krzysztof Story, który opowiedział o swojej wędrówce porównując ją do wędrówki Alicji z powieści Lewisa Carolla.
Słoneczna aura sprzyja długim spacerom. Do plecaka warto zapakować książkę, by umilić sobie odpoczynek w naturze. Wśród nowości tygodnia m.in. pełen emocji dramat Szczepana Twarocha – Byk. Koniecznie sprawdź, co jeszcze nowego w ofercie odwiedzając raciborską bibliotekę!
„Odjazdowy Bibliotekarz” to ogólnopolska akcja mająca na celu promowanie czytelnictwa oraz aktywności fizycznej, w którą od lat włącza się raciborska biblioteka. Pomarańczowy rajd (oficjalny kolor wydarzenia) jest okazją do spędzenia czasu z czytelnikami, zapoznania ich z ofertą biblioteki i odwiedzenia jej oddziałów.