Nie jak zwykle uczniowie, ale tym razem nauczyciele świętującej jubileusz 60-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Raciborzu postanowili dać dziś, 23.11., popis swoich umiejętności. Jak im wyszło?
Melodie skomponowane przez muzyka rodem z Raciborza wielu z nas słyszało, ale niewielu wie, że ten niemiecki kompozytor wywodzi się z naszego miasta. Jego postać przybliżył dziś Michał Fita.
- Na pewne rzeczy nie można być przygotowanym. Na przykład na globalną pandemię czy tornado z hormonów piętnastolatka. Dlatego niektóre sytuacje trzeba przeżyć w życiu bez znieczulenia. 15 lat to trudny wiek nastolęctwa, a tyle właśnie kończą Paranienormalni. Co robi 15 latek w obliczu pandemii jeśli jest kabaretem? Obraca wszystko w żart! Dziś Paranienormalni wystąpili w Raciborzu.
Takie wydarzenia mogą liczyć w Raciborzu na rzesze melomanów. Royal Lviv Ballet zaprezentował dziś największy fenomen sztuki baletowej.
„Mgła” nadesłana z Birmingham oraz „Wielki Piątek” z Krakowa wśród zwycięzców VIII edycji konkursu literackiego „Racibórz prozą zaczarowany”. Wieczór literacki w raciborskiej bibliotece uświetniło spotkanie autorskie z Andrzejem Michałem Derwiszem. Sprawdź kto jeszcze znalazł się w gronie laureatów i przeczytaj nagrodzone prace.
Raciborskie kapele Gallileous, Indignity i Soul Collector zaprezentowały się wczoraj, 5.11., na scenie Raciborskiego Centrum Kultury. Było doom, thrash i death metalowo.
28 października w Państwowej Szkole Muzycznej I st. Im. S. Moniuszki w Raciborzu odbył się Konkurs Organowy dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia oraz czeskich szkół muzycznych II stopnia i Konserwatoriów muzycznych – V edycja transgraniczna.
Sztukę francuskiego mistrza zjadliwego humoru Laurenta Baffie w reżyserii Artura Barcisia dwukrotnie wystawiono dziś na deskach Raciborskiego Centrum Kultury.
We wtorek 26 października miał miejsce drugi w tym roku szkolnym koncert umuzykalniający. Tym razem muzycznym bohaterem spotkania były skrzypce, ponieważ w tym semestrze uczniowie klas 1-3 raciborskich szkół podstawowych będą poznawać instrumenty strunowe. O odpowiednie wprowadzenie w tematykę wczorajszego spotkania tradycyjnie zadbał prowadzący koncerty Franciszek Borysowicz. W trzech turach koncertów wzięło udział ok. 400 dzieci.
Wszystko to za sprawą plenerowej wystawy fotografii poświęconej architekturze współczesnej i dziełom sztuki podparyskiej dzielnicy La Défense. Sprowadzenie ekspozycji jest wynikiem współpracy szkoły ze Starostwem Powiatowym.
W dniach od 17 do 22 października dziesięcioro uczniów Szkoły na Ostrogu wraz z dwoma opiekunami, uczestniczący w projekcie „Chcesz nauczyć się języka? – Weź TIK za przewodnika!", udali się do Madrytu.
Leszek Cichy w rozmowie z Piotrem Trybalskim pt. „Nie tylko Everest... Góry Świata Leszka Cichego” - tym akcentem zakończyły się wczoraj, 24.10., trzydniowe Wiatraki.