Najdłuższa trasa liczy 55 km. Dwie krótsze 43 km. Dziś, 31.03., nie brakowało śmiałków, by zmierzyć się z tym dystansem, który dotyka duszy. Po Mszy św. w kościele NSPJ grupa pątników wyruszyła na szlak Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.
Pasjonatów historii ziemi raciborskiej z pewnością zaciekawią nowe teksty, przygotowane przez uznanych badaczy - Pawła Newerlę oraz Christopha Sottora.
Dwa telegramy odnalezione w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie mogą skorygować dotychczasowe poglądy na miejsce pierwszych polsko-niemieckich starć we wrześniu 1939 r. Wynika z nich, że były to przedpola Rybnika, w pasie Sumina-Zwonowice-Chwałęcice.
Biskupi metropolii górnośląskiej spotkali się wczoraj, 15 sierpnia, z wiernymi w Rudach. Na dziedzińcu pałacu opackiego odprawiono uroczystą Mszę św. W tym roku przypada wyjątkowo dużo jubileuszy.
Widok na dzisiejszą ulicę Kościuszki na wysokości skrzyżowania z ul. Wandy i Rostka był na przełomie XIX i XX wieku wykorzystywany przez wielu wydawców i to na różne, artystyczne sposoby. Pokazuje jednak niezbyt reprezentacyjny fragment miasta, wtedy i dziś. Dlaczego więc zrobił taką karierę?
W krajobrazie Raciborza było kiedyś znacznie więcej restauracji niż obecnie. Budynki kilku z nich przetrwały, choć nie pełnią już dawnych funkcji, a przechodzący obok nich raciborzanie często nie zdają sobie sprawy, że można tu było kiedyś dobrze zjeść.
Pomysł na czynne spędzenie weekendu na terenie Powiatu Raciborskiego? Droga św. Jakuba! Pomysł na dwa fajne weekendy? Dwie Drogi Jakubowe. Zawsze zaczynamy dzień drogi przed Raciborzem, a kończymy drugiego dnia w Opawie. Można wrócić do domu.
- Nie można było tolerować, że ktoś potrąci kogoś jadąc na rowerze, ucieknie, a jego tożsamość nie będzie ustalona - pisze Jarosław Gałkowski, prezentując pamiątki z krzanowickiej izby regionalnej.
Neogotycka budowla na skraju przypałacowego parku została oczyszczona i udostępniona zwiedzającym. Wokół jej historii pojawia się jednak wiele pytań.
Zacna rodzina von Banck, zamieszkująca przez siedemdziesiąt lat wojnowicki pałac i gospodarująca tu na ponad tysiąchektarowych włościach, "zniknęła" z tego miejsca – jak się okazało na zawsze – wiosną 1945 roku - pisze Zbigniew Woźniak.
W świątyni przy ul. Warszawskiej zwieńczono sobotnie wydarzenia związane z Dniami Dulcissimiańskimi.
Prowadzi je paulin, o. Laurencjusz Jan Żezicki OSPPE posługujący w rejonie Kijowa na Ukrainie. Łaskami słynąca ikona raciborska to najstarsza znana kopia cudownego obrazu z Jasnej Góry. Poznajcie program misji i zobaczcie zdjęcia z Mszy św. na ich rozpoczęcie.
Dzień Mamy już za kilka dni, a zostało niewiele czasu na znalezienie idealnego prezentu. Mamy rozwiązanie... wyjątkowe wspomnienia zamknięte w fotoobrazie na płótnie.
Trzy pierwsze odcinki, publikowane na portalu historycznym ziemiaracibors.pl, poświęcone są Antonowi Tschauderowi oraz Adolfowi Polko.
Pałace, zamki i dwory kojarzą się każdemu nie tylko z pięknymi budowlami, kompozycjami parkowymi i wnętrzami, ale i wspaniałymi przedmiotami, które je wypełniają. Są wśród nich kunsztownie zdobione meble, kobierce, żyrandole, składniki dawnego uzbrojenia, trofea myśliwskie, piece i kominki, lecz przede wszystkim obrazy i rzeźby - pisze Zbigniew Woźniak, właściciel pałacu w Wojnowicach, kolekcjoner.
Robert Ellendt spoczął na cmentarzu ewangelickim przy ul. Starowiejskiej. Jego grób jest tu do dziś, a o okolicznościach śmierci burmistrza pisze Natalia Klimaschka.
- Tak będzie z każdym, kto wkroczy do naszej sowieckiej ojczyzny – namalowane na ścianie ostrzeżenie odczytały polskie władze, kiedy w czerwcu 1945 r. przejęły z rąk Rosjan rozkradzioną i zdewastowaną fabrykę Siemens Plania Werke Ratibor. Na zdj. zniszczone dawne zakłady Siemens Plania Werke, po wojnie ZEW na wysokości ul. Szkolnej. Widoczna na zdjęciu kapliczka istnieje do dziś.