Mszy św. żałobnej w klasztornej kaplicy przewodniczył kuzyn zmarłej zakonnicy, ordynariusz diecezjalny koszalińsko-kołobrzeski ks. bp Edward Dajczak.
Dziś, 27.01., obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – święto uchwalone 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Kamil Kotas przypomina listę raciborskich ofiar.
Wybór odpowiedniej tapety do pokoju dziecka nie jest wyborem prostym. Do pokoju malucha tapety wybieramy sami, decydując się często na bajkowe wzory. Kiedy czeka nas remont czy urządzanie pokoju nastolatka wybierając tapety młodzieżowe skupmy się przede wszystkim na guście naszego dziecka, nie wybierajmy tapety za niego/za nią. W końcu to nie my będziemy w tym pomieszczeniu najczęściej przebywać :)
- Biskup Opolski Andrzej Czaja w niedzielę 16 stycznia 2022 r. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Raciborzu otworzy proces beatyfikacyjny świątobliwej Eufemii Piastówny (1299-1359), księżniczki raciborskiej i przeoryszy raciborskich dominikanek. Uroczystość rozpocznie się Mszą św. o godz. 12.00 pod przewodnictwem Biskupa Opolskiego, podczas której homilię wygłosi Biskup Gliwicki Jan Kopiec - zapowiedziała oficjalnie opolska kuria.
Penitencjaria Apostolska przedłużyła Rok Jakubowy do końca 2022 roku. Kościół pw. św. Jakuba na Rynku jest jednym z kościołów stacyjnych.
- Na całym Śląsku, w tragicznym albo nawet i agonalnym stanie, znajduje się kilkaset pałaców i zamków, w większości pozostających w rękach prywatnych. Najczęściej zostały one kupione za niezbyt wielkie pieniądze przez osoby, które nie były w stanie, a nawet wcale nie zamierzały ich wyremontować, a nawet utrzymać - pisze Zbigniew Woźniak w 14. już odcinku poświęconym dziejom pałacu w Wojnowicach.
Dziś, 29 grudnia w kościele katolickim obchodzimy wspomnienie liturgiczne św. Tomasza Becketa - patrona kaplicy zamkowej w Raciborzu.
- Przypomnijmy, o sprawie tej dotąd nikt jeszcze nie pisał, nie znali jej również historycy zajmujący się dziejami Raciborza, a do tego nie udało się znaleźć ewentualnych świadków tych wydarzeń ani ich potomków/rodzin - informuje Kamil Kotas, którego kwerenda zapoczątkowała działania Instytutu Pamięci Narodowej.
Kuria opolska podała terminy udzielania przez biskupów sakramentu bierzmowania w 2022 r. Diecezja opolska obejmuje Racibórz oraz gminy Krzanowice, Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie oraz Rudnik.
Śląska Grupa Eksploracyjna prezentuje już drugi raport z odkrycia niemieckiego myśliwca strąconego w lutym 1945 r. niedaleko Raciborza. Polecamy również film pokazujący pracę eksploratorów.
- W związku z niestabilną i dynamiczną sytuacją epidemiczną w kraju Wikariusz Generalny Biskup Andrzej Iwanecki wydał wytyczne dla duszpasterzy odnośnie do odwiedzin kolędowych w roku duszpasterskim 2021/2022 - informuje gliwicka kuria. Diecezja gliwicka obejmuje gminy Nędza i Kuźnia Raciborska.
Skoro CIA interesowała się Rafako i ZEW-em, to i działalność kuźniańskiego Rafametu nie mogła ujść uwadze amerykańskiego wywiadu. Dokument nt. Kuźni Raciborskiej miał charakter tajny.
- W 1954 roku rozpoczęły się ważne próby produkcji specjalnych rur do rakiet. Rury te miały długość około 5 metrów, średnicę ok. 400 mm, a grubość ścianek między 16 a 20 mm - piszą Anna i Paweł Newerla w 11. odcinku cyklu poświęconego odtajnionym raportom CIA dotyczącym Raciborza.
Relikwie beatyfikowanego 12 września 2021 r. w Warszawie prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego, od dziś znajdują się w kościele pw. NSPJ w Raciborzu.
Dawni mieszkańcy wojnowickiego pałacu - wojnowicki pałac po wyporowadzeniu się szpitala. Trzynasty już odcinek pióra Zbigniewa Woźniaka, opisującego tym razem to, co działo się po 2001 r.
- Raport nr 6124 z dnia 19 czerwca 1956 roku został zaliczony do grupy „Restistance and Criticism”, czyli ‘Ruch oporu i krytyka’ i nosi tytuł: Antykomunistyczna działalność cieszy Racibórz - piszą w kolejnym odcinku cyklu Paweł i Anna Newerlowie.