Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 listopada 202410:37

Silny Racibórz o policzku wymierzonym w liczne środowiska patriotyczne

Silny Racibórz o policzku wymierzonym w liczne środowiska patriotyczne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
Reklama
Racibórz:

Stanowisko klubu „Silny Racibórz” wobec wykreślenia z miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości tradycyjnej Mszy Świętej - piszą w liście do mediów radni Silnego Raciborza.

Z niezrozumieniem i ubolewaniem przyjęliśmy jednoosobową decyzję Jacka Wojciechowicza o wykreśleniu tradycyjnej Mszy Świętej za Ojczyznę z programu miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Sytuacja taka nie miała miejsca w Raciborzu od upadku komuny i jest wydarzeniem bez precedensu w raciborskich dziejach III RP.

Jesteśmy przekonani, że mieszkańcy Raciborza nie potrzebują w tak podniosłym dniu dodatkowych podziałów i sporów ideologiczno-politycznych. Licząca ponad 30 lat tradycja raciborskich obchodów Święta Niepodległości - zakładająca niezależne od siebie uroczystości kościelne i samorządowe, organizowane jednakże w duchu wzajemnego uznania, szacunku, tolerancji i współpracy – jest naszą raciborską dumą. Być może obecny prezydent po wielu latach nieobecności w Raciborzu tego nie wie, ale od roku 1990-tego obchody te rozpoczynają się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w kościele farnym. Uczestniczą w niej Ci, którzy chcą i czują taką potrzebę. Następnie na ulicy Nowej kształtuje się pochód, w którym uczestniczą zarówno Ci, którzy wychodzą z kościoła, jak i osoby oraz organizacje, które chcą ograniczyć swój udział w uroczystości do części oficjalnej. Dalej już WSPÓLNIE idziemy w uroczystym pochodzie przy dźwiękach orkiestry w miejsce składania kwiatów. W różnych okresach historii był to pomnik Matki Polki, pomnik Powstańców Śląskich, a od czasu powstania pomnika arcybiskupa Gawliny – jest to miejsce w rogu raciborskiego rynku.

Jednoosobowa decyzja prezydenta Wojciechowicza wprowadza zamęt, chaos organizacyjny i niszczy tę dobrze zakorzenioną i pozytywnie przyjmowaną przez wszystkie strony tradycję. Nie jest tajemnicą, że środowiska patriotyczne są w bardzo znacznej mierze związane w kościołem, stąd ważne jest dla nich rozpoczęcie obchodów tego dnia od elementu religijnego. Nikt nigdy nie zmuszał do uczestnictwa w tej części ani prezydentów, ani radnych, ani pracowników samorządu, ani żadnych organizacji. Nikt też nie miał za złe nikomu, że dołącza do pochodu po Mszy Świętej. Wprowadzanie zamętu i – nazwijmy to wprost – wyrzucanie mszy świętej z programu obchodów święta miejskiego - budzi niesmak i zażenowanie. Wśród mieszkańców, urzędników, radnych, pracowników i dyrekcji miejskich jednostek oraz spółek mnożą się pytania:

- czy na mszy będzie tak jak zawsze obecny sztandar miasta niesiony przez strażników miejskich i chętnych urzędników? Czy decyzję w tej sprawie podejmie prezydent, jego zastępca czy komendant Straży Miejskiej?

- czy dyrektorzy szkół mogą wysłać poczty sztandarowe (nauczycieli i uczniów) na mszę świętą czy tylko na część, którą organizuje prezydent Wojciechowicz? Czy w związku z tym, że prezydent Wojciechowicz osobiście stroni od kościoła i uroczystości religijnych - będzie odczytywał uczestnictwo we mszy jako przejaw buntu i niesubordynacji wobec przełożonego? Czy decyzja idąca w poprzek upodobaniom prezydenta będzie przyjmowana neutralnie czy może negatywnie? Jakie będą ew. konsekwencje wyborów innych niż preferowane przez prezydenta Wojciechowicza?

- czy tradycyjny pochód zbierze się na ulicy Nowej i uroczyście przejdzie pod pomnik Matki Polki (swoją drogą – nijak nie związany historycznie z ideą walki o niepodległość, a stanowiący raczej ideowy relikt komuny)?

- czy zamawiana przez prezydenta miasta orkiestra poprowadzi pochód ze sztandarami z ulicy Nowej przez Rynek, czy też może Ci, którzy pojawią się na mszy - mają przydreptać pod pomnik Matki Polki w milczeniu, ze sztandarami pod pachą, po czym od nowa „odnaleźć się” tam w oczekiwaniu na przemówienie prezydenta Wojciechowicza?

- co ze służbami mundurowymi, które od ponad 30 lat uczestniczą w całych uroczystościach? Czy w związku z wykreśleniem Mszy Świętej za Ojczyznę z programu oficjalnych obchodów miejskich – po raz pierwszy od roku 89 w kościele farnym zabraknie polskiego munduru?

- czy prezydent Wojciechowicz zaczeka ze swoim przemówieniem na pochód i sztandary zmierzające pod Matkę Polkę po mszy od strony Rynku, czy też Ci, którzy zechcą złożyć kwiaty pod pomnikiem Arcybiskupa, (Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Gawliny i dotrą pod „Matkę Polskę” o 12.18 – będą uważani za spóźnionych?

Trudno interpretować działania prezydenta Wojciechowicza inaczej niż powrót do gomułkowskiej komuny, w której „każdy może sobie wierzyć, ale prywatnie, nie na ulicy, tylko u siebie w domu”. Jest to w istocie policzek wymierzony w liczne środowiska patriotyczne, dla których rozpoczęcie obchodów Święta Niepodległości 11 listopada jest czymś oczywistym.
Jako radni Rady Miasta Racibórz apelujemy do mieszkańców: nie dajmy sobie odbierać naszej tradycji, nie poddawajmy się politycznej i ideologicznej presji i nie pozwólmy się skłócić bez żadnego powodu! Świętujmy zgodnie ze swoimi zwyczajami i potrzebami duchowymi!

Radni Rady Miasta Racibórz:

Katarzyna Dutkiewicz
Dominik Konieczny
Magdalena Kusy
Dariusz Polowy
Dawid Wacławczyk
Roman Wałach

Autor: mat. nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (25)

Gość (IP: *.*.*.249) 7 listopada 202410:47
Wojciechowicz ma mszę i mieszkańców w nosie.
Gość (IP: *.*.*.6) 7 listopada 202412:51
Lewacki Kieca z Wodzisławia czy Kuczera z Rubika nie mają problemu z umieszczeniem Mszy świętej na plakacie. Lewak Wojciechowicz ma z tym kłopot.
Gość (IP: *.*.*.35) 7 listopada 202414:44
Masz co dzień co najmniej 2 msze w każdym raciborskim kościele (rano i wieczorem). Jak chcesz to idź, jak nie chcesz to nie idź, kto ci broni zakłamany patokatoliku ?
Gość (IP: *.*.*.183) 7 listopada 202410:49
Komuna wraca. Wstyd dla Raciborza.
Gość (IP: *.*.*.192) 7 listopada 202413:03
Jak widzę tych przewodników duchowych z Dąbrowy Górniczej , Sosnowca , Chałupek i ks. Olszewskiego od leczenia salcesonem i leczenia polskiego społeczeństwa z jego podatków to za bardzo się to nie różni od komuny. Więc nie sapać mnie - kto chce idzie do kościoła a kto ma ochotę to idzie pod pomnik Matki Polki .
Reklama
Gość (IP: *.*.*.35) 7 listopada 202414:52
To są ci katolicy co z Bąkiewiczem lali młode dziewczyny pod kościołem, a później towarzysze pisowscy przelewali im pieniądze na pseudofundacyjki.
Gość (IP: *.*.*.39) 7 listopada 202411:02
Jesli nie chcą Mszy Św., to niech idą pod pomnik Matki Polki o godz.11-tej, a nie o godz.12.15. Co? Liczą na to,że ludzie po Mszy Św.tam pójdą? Takiego wała! Idziemy do Abp.Gawliny!
Gość (IP: *.*.*.19) 7 listopada 202411:05
Teza o zakazie uczestnictwa we mszy świętej jest arcyśmieszna. Całą piątkę nieco poniosło w argumentacji. Co do mszy i oficjalnych obchodów oczywiście należy to zgrać ze sobą.

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Gość (IP: *.*.*.109) 7 listopada 202411:48
Nie ma poważniejszych problemów? Kto chce sobie na mszę pójdzie. W czym problem?
Gość (IP: *.*.*.23) 7 listopada 202411:48
"pomnik Matki Polki (...) ideowy relikt komuny" Poważnie? Żenada.
Reklama
Reklama
Gość (IP: *.*.*.244) 7 listopada 202411:49
Ważniejszych tematów nie ma? Odnoszę wrażenie, że w dzisiejszej dobie wszystko jest ważniejsze od faktycznych problemów w gospodarce, drożejącej energii, redukcji zatrudnienia w wielu gałęziach produkcyjnych i tak można wymieniać bez końca. Ciągłe zawracanie głowy mniej istotnymi sprawami prowadzi do zaniechania poważnych planów inwestycji jakie stoją przed obecną władzą.
Gość (IP: *.*.*.222) 7 listopada 202412:03
Obecna władza ma jeden plan - POzwijać Polskę!
Gość (IP: *.*.*.40) 7 listopada 202413:59
Obecna władza? XD To stara władza nie może się pogodzić z brakiem mszy. Jakby to było najważniejsze wydarzenie w mieście i kraju
Gość (IP: *.*.*.35) 7 listopada 202414:30
Za to Pazerni I Skorumpowani mieli i mają tylko jeden cel dla Polski i w dodatku z gębą pełną fałszywego patriotyzmu i niby Boga : "Rozgrabić Polskę Dojną".
Gość (IP: *.*.*.103) 7 listopada 202411:51
Cala Piątke strasznie poniosło-gdzie to jest napisane ze człowiek niewierzący lub niepraktykujący nie jest Polskim patryjotom ?
Reklama
Gość (IP: *.*.*.222) 7 listopada 202412:34
Odp: gdzie to wyczytałes? Przeczytaj proszę jeszcze raz artykuł bez emocji.
Gość (IP: *.*.*.243) 7 listopada 202411:55
Środowiska patriotyczne ale jakiego państwa? czy to te same które w Warszawie uważały się za sługi Ukrainy? Nie żebym miał coś do kogoś, chodzi o to żeby nie być hipokrytą.
Gość (IP: *.*.*.99) 7 listopada 202412:01
Rozumiem, że lewactwo może się nawet cieszyć. Ale Dzień Niepodległości to święto, którego nie obchodzą postępowi lewicowcy, tylko środowiska patriotyczne i prawicowe. Dla nich msza jest czymś oczywistym. A i nikomu nie przeszkadzała dotąd msza. Ale też pochodu szkoda, podobno orkiestra nie będzie czekać na poczty sztandarowe na ul. Nowej, tylko będzie grała na miejscu przed Matką Polką. Komuna wraca, a z pięknego wspólnego święta robi się jakiś apel Wojciechowicza...
Gość (IP: *.*.*.40) 7 listopada 202413:54
Bo są debilami? Możesz się modlić w domu, nie potrzebujesz do tego mszy i jakichś innych cyrków. Zawsze możecie sobie zorganizować mszę bez udziału miasta, które przypominam jest miastem świeckim, a nie katolickim
Gość (IP: *.*.*.51) 7 listopada 202413:02
Kto chce to pójdzie na mszę, a kto nie zechce to nie idzie.
Reklama
Reklama
Gość (IP: *.*.*.158) 7 listopada 202414:01
Rozdział Kościoła od państwa był zapowiedziany. Chcesz to idź na mszę, ale daj spokój ludziom o innych poglądach
Gość (IP: *.*.*.0) 7 listopada 202414:19
Swięto narodowe nie musi być świętem kościelnym. Ilu w Raciborzu było patriotów tak długo jak byli wysokimi urzednikami w UM? Ilu z was pamięta jaki był problem z odnowieniem krzyza w szpitalu? a tylu katolików.
Gość (IP: *.*.*.36) 7 listopada 202414:43
Musimy przygotować taczkę z gnojem i wyp...... gościa pseudo naszego prezy.
Gość (IP: *.*.*.35) 7 listopada 202414:48
Nie bać Pazernych I Skorumpowanych, zakłamanych patokatolików i patopatriotów, myślących, że jak wytatują sobie znak kotwicy i krzyża z drugiej strony, czy założą koszulkę złodzieja pisowskiego z Red Is Bad to mogą bezkarnie grabić Polskę.
Gość (IP: *.*.*.22) 7 listopada 202414:45
Przecież msza święta w tym dniu się odbędzie. Więc po co to pismo? Sianie zamętu i nienawiści, typowe dla ludzi związanych z pisem. Warto przypomnieć że 11 listopada 1918 roku, późniejszy biskup Gawlina był niemieckim żołnierzem w brytyjskiej niewoli. Więc co ma wspólnego z tym świętem?
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.11.2024
30 października 202418:13

Nasz Racibórz 01.11.2024

Nasz Racibórz 25.10.2024
24 października 202421:18

Nasz Racibórz 25.10.2024

Nasz Racibórz 19.10.2024
17 października 202422:07

Nasz Racibórz 19.10.2024

Nasz Racibórz 11.10.2024
10 października 202420:34

Nasz Racibórz 11.10.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.