Zakończyły się prace konserwatorskie figury św. Jana Nepomucena
Zakończyła się konserwacja barokowej figury św. Jana Nepomucena zlokalizowanej na Placu Długosza w Raciborzu. Odbiór prac odbył się 6 listopada 2024 r. przy udziale Wykonawcy – firmy Kontrapost Konserwacja Zabytków, przedstawiciela Miasta Racibórz oraz przedstawiciela Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Aleksandra Polańskiego.
Prace były prowadzone od czerwca 2024 roku pod kierunkiem konserwator dzieł sztuki, pani Urszuli Girtler, na podstawie programu prac konserwatorskich opracowanego przez mgr Kosma Jackiewicza, mgr Bohdana Jackiewicza i mgr inż. arch. Amelię Procką, pod nadzorem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Polegały na oczyszczeniu kamienia z zabrudzeń i nawarstwień biologicznych, na wzmocnieniu strukturalnym kamienia, usunięciu kitów i wtórnych uzupełnień, rdzy z elementów metalowych, na wymianie fug, uzupełnieniu ubytków, rekonstrukcji brakujących elementów rzeźbiarskich i na kolorystycznym scaleniu powierzchni.
Istotnym elementem konserwacji było także odtworzenie złoceń na figurze – pozłocony został między innymi kartusz herbowy, litery inskrypcji, gwiazdki na chmurach i elementy stroju świętego. Został także odtworzony klucz trzymany przez aniołka walczącego z wężem – zostanie zamocowany na figurze w najbliższym czasie.
Figura św. Jana Nepomucena zlokalizowana na Placu Długosza w Raciborzu została wykonana w latach 30. XVIII w. przez rzeźbiarza Jana Melchiora Österreicha – autora innych barokowych rzeźb w Raciborzu – Kolumny Maryjnej i figury św. Jana Nepomucena na Ostrogu.
Figura pierwotnie znajdowała się na dziedzińcu klasztoru dominikanek. W 1810 r. klasztor objęto sekularyzacją, więc zdecydowano się przenieść pomnik w pobliże kościoła parafialnego, na ówczesny plac targowy – Neumarkt. Figura stała pośrodku placu, w otoczeniu kamienic. Plac został zniszczony w 1945 r. (figura ocalała) i obecnie znajduje się na Placu Długosza. Pomnik był poddany konserwacji w 1851 r. oraz w 1994 r. staraniem władz Miasta Racibórz.
Łacińską inskrypcję na pomniku można przetłumaczyć:
"Stoi niewinny baranek
Nie ma nic do ukrycia
Stoi! Gdy król nie prosi o nic,
Z mostu wyrzuca sprawiedliwego"
Złocony kartusz herbowy stanowi prawdopodobnie herb fundatora.
Figura jest ciekawa ikonograficznie – przedstawia świętego dającego jałmużnę żebrakowi, w otoczeniu putt – aniołków – spośród których jeden toczy walkę z wężem przy pomocy klucza, a drugi trzyma zamkniętą księgę – symbol tajemnicy spowiedzi.
Figura jest jednym z najcenniejszych zabytków Ziemi Raciborskiej.
Zadanie zostało dofinansowane z Rządowego programu odbudowy Zabytków BGK. Kosztowało 136 530,00 zł, z czego 2 % pochodzi z budżetu Miasta Racibórz, a 98 % z dotacji Programu.
Komentarze (5)
Dodaj komentarz