Szpital wstrzymał zabiegi, bo NFZ nie płaci. Radni Lepszego powiatu komentują
- W odpowiedzi na interpelację radnego Szymona Bolika dowiedzieliśmy się, że szpital w Raciborzu jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej i nie realizuje wszystkich świadczeń. W mediach coraz częściej słychać o tym, że niektóre lecznice w Polsce są traktowane lepiej i takich problemów nie mają - czytamy w komunikacie radnych Lepszego Powiatu: Pawła Klimy, Krzysztofa Bajerskiego i Szymona Bolika.
Temat rozpoczęła interpelacja radnego Szymona Bolika (Lepszy Powiat).
- Szanowny Panie Starosto,
zwracam się do Pana z pytaniem dotyczącym sytuacji w Powiatowym Szpitalu im. dr Józefa Rostka w Raciborzu. W ubiegłym tygodniu zostałem poinformowany przez mieszkańca naszego Powiatu o przesunięciu terminu zabiegu wszczepienia endoprotezy. Z relacji tej osoby wynika, że podobne przesunięcia dotyczą także innych pacjentów naszej lecznicy. Uprzejmie proszę o informację, czy opisany przypadek jest sytuacją jednostkową, czy też dotyka szerszego grona pacjentów i stanowi wynik problemów związanych z brakiem płatności Narodowego Funduszu Zdrowia za wykonane usługi zdrowotne, o czym ostatnio coraz częściej informują portale branżowe.
W mojej ocenie niedopuszczalne jest, aby osoby, które od kilkunastu miesięcy oczekują na przywrócenie sprawności fizycznej, napotykały barierę utrudniającą im powrót do zdrowia i normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Szpital w Raciborzu dysponuje wykwalifikowaną kadrą medyczną, a w dziedzinie endoprotezoplastyki może wyznaczać standardy na skalę krajową. Zależy mi na tym, aby potencjał tego miejsca nie został zaprzepaszczony z powodu problemów związanych z trudnościami w przesuwaniu środków na szczeblu centralnym.
Proszę Pana Starostę o określenie skali problemu, zważywszy na dobro pacjentów, dla których przesunięcie zabiegu może wiązać się z utrudnieniami w powrocie do pełni zdrowia.
- W odpowiedzi na pismo z dnia 4 listopada 2024 r., znak: ZS.003.4.2024, którego załącznikiem jest interpelacja Radnego Szymona Bolika, Dyrekcja wyjaśnia, iż wskazana w interpelacji sytuacja wynika ze wstrzymania w miesiącu listopadzie i grudniu kolejek na świadczenia w zakresie endoprotezoplastyki kolana i biodra - odpowiedział dyrektor Ryszard Rudnik.
- Dyrekcja stanęła przed bardzo dużym dylematem – czy realizować świadczenia, czy ograniczyć pacjentom dostęp do świadczeń, powodując tym samym wydłużenie i tak długich kolejek oczekujących.
Zdaję sobie sprawę, iż moje poczynania sprawiły niezadowolenie wśród pacjentów oczekujących na w/w świadczenia, ale jako osoba zarządzająca i ponosząca ustawową odpowiedzialność za funkcjonowanie jednostki przy obecnym finansowaniu, muszę zaplanować budżet, aby nie doprowadzić szpitala do zapaści finansowej, co w konsekwencji może spowodować brak środków na wypłatę wynagrodzeń i innych zobowiązań.
W chwili obecnej szpital oczekuje konkretnych informacji i decyzji co do zapłaty za te świadczenia, które na dzień 05.11.2024 r. wynoszą od początku roku 4 370 934,32 zł.
Dodatkowo chciałbym nadmienić, iż Zarząd szpitala zwracał się wielokrotnie z prośbą do Pani Minister Zdrowia, jak również do władz Narodowego Funduszu Zdrowia, o podanie konkretnych wytycznych w kwestii zapłaty za udzielone świadczenia. W odpowiedziach nie padły konkretne daty, w których zapłata za świadczenia zostanie wypłacona - czytamy w piśmie dyrektora lecznicy.
Komentarze (0)