Stanowisko RAFAKO S.A. wobec oświadczenia JSW KOKS S.A. o odstąpieniu od Umowy
- Otrzymane od JSW KOKS S.A. oświadczenie o odstąpieniu od Umowy na realizację Inwestycji pod nazwą: „Poprawa efektywności energetycznej w JSW KOKS S.A. – „Budowa bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym” w JSW KOKS S.A. Oddział KKZ – Koksownia Radlin”, w części dotychczas niewykonanej, z przyczyn, za które rzekomo Wykonawca ponosi całkowitą odpowiedzialność, RAFAKO S.A. uznaje za całkowicie bezpodstawne i podejmie kroki prawne w celu zapobieżenia jego skutkom - informuje raciborska spółka.
JSW KOKS S.A. informując o złożeniu tego oświadczenia (m.in. na swoich stronach internetowych) określiło, że dokonało tego w dniu 8 listopada 2024 r., pomimo rzekomych trudności stawianych przez RAFAKO S.A. To nieprawda, bowiem JSW KOKS S.A. próbowała doręczyć pismo już po godzinach pracy biura podawczego RAFAKO S.A., następnie próbowano pozostawić pismo u pracownika ochrony.
Z kolei doręczenie RAFAKO przedmiotowego oświadczenia mailem, to dowód nieznajomości postanowień Umowy, w której Strony, dla tak ważnych pism, jak odstąpienie od Umowy, na wyraźny wniosek JSW KOKS S.A. wprowadziły zapis, nakazujący ich doręczanie z zachowaniem formy pisemnej. Ten z pozoru mało znaczący szczegół, dowodzi zarazem, jak nikła jest znajomość JSW KOKS S.A. nie tylko samego zadania inwestycyjnego, którego bez RAFAKO S.A. nie będzie w stanie dokończyć w dającym się przewidzieć terminie, ale nawet zawartej w celu jego wykonania Umowy.
Odnosząc się do podstaw skierowanego przez JSW KOKS S.A. oświadczenia o odstąpieniu od Umowy, RAFAKO S.A. w całości podtrzymuje stanowisko, iż nie istnieją żadne podstawy, świadczące o rzekomym niewykonaniu lub nienależytym wykonaniu Umowy przez RAFAKO S.A. z przyczyn, za które RAFAKO S.A. ponosiłoby całkowitą odpowiedzialność. W konsekwencji złożone przez JSW KOKS S.A. oświadczenie o odstąpieniu od Umowy w części dotychczas niewykonanej, z przyczyn leżących w całości po stronie RAFAKO S.A., należy uznać za bezpodstawne oraz nieuzasadnione.
Okoliczności oraz podstawy zgłoszone w oświadczeniu Zamawiającego, potwierdzają charakter i cel działań JSW KOKS S.A., które nie zmierzają do współpracy w celu wykonania Umowy. Przeciwnie, jest to kreowanie kolejnych domniemanych przesłanek, które mogłyby zostać wykorzystane dla zakończenia Umowy i próby przypisania odpowiedzialności w tym zakresie RAFAKO S.A.. To także tuszowanie własnej niekompetencji, w zakresie zarządzania projektem.
Od miesięcy dostrzegamy po stronie JSW KOKS S.A. brak kompetentnych osób kierujących projektem, ponieważ wielu menadżerów zrezygnowało ze współpracy z obecnym zarządem, widząc destrukcję, jaką dla projektu RADLIN stanowią podejmowane przez JSW KOKS S.A. działania. Jednocześnie brak odpowiedzi ze strony Zamawiającego na składane wielokrotnie konstruktywne propozycje RAFAKO i jakichkolwiek propozycji merytorycznej współpracy.
Zamiast tego widzimy dalszą eskalację sporu i podejmowanie jawnych prób nawiązywania bezpośredniej współpracy z podwykonawcami RAFAKO S.A.
Biorąc pod uwagę bezpodstawność złożonego oświadczania o odstąpieniu od Umowy, RAFAKO S.A. oczekuje, zaniechania przeprowadzenia czynności zmierzających do przymuszenia
Wykonawcy do opuszczenia Placu Budowy, w tym dopuszczenia Wykonawcy do Placu Budowy oraz dalszego wykonywania Robót. Wykonawca oczekuje też niepodejmowania przez JSW KOKS S.A. działań utrudniających lub uniemożliwiających wykonywanie Robót objętych Umową oraz wycofania się ze złożonych do tej pory bezpodstawnych oświadczeń.
Niezmiennie RAFAKO S.A. proponuje odbycie spotkania na poziomie Zarządów obu Spółek, które doprowadziłoby do porozumienia, zamiast kolejnej eskalacji konfliktu, na którym stracą nie tylko obie strony, ale przede wszystkim Mieszkańcy miasta Radlina i okolic, stojący dziś przed realną groźbą utarty niezawodnego źródła ciepła w sezonie grzewczym, a nawet likwidacji Koksowni Radlin.
Przypominamy, że już 10 października 2024 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, XX Wydział Gospodarczy nakazał JSW KOKS S.A. zwrot kwoty pobranej od Alior Bank S.A. z tytułu gwarancji bankowej dla realizacji umowy na budowę przez RAFAKO S.A. Elektrociepłowni w Radlinie, którą to bank, na żądanie JSW KOK S.A. wypłacił. RAFAKO od początku twierdziło, że JSW KOKS S.A. nie miało podstaw do żądania wypłaty środków z tytułu gwarancji. Bezpodstawne było też przejęcie środków RAFAKO S.A. zdeponowanych w formie kaucji w JSW KOKS, która dodatkowo zabezpieczała wykonanie Umowy. Niestety, powyższymi działaniami JSW KOKS S.A. wygenerowało w RAFAKO S.A. przesłanki upadłościowe.
- JSW KOKS S.A. swymi agresywnymi działaniami sprawiła, że dziś RAFAKO S.A. czeka na ogłoszenie decyzji Sądu o upadłości. Jednak mimo to, chcieliśmy dokończyć ten kontrakt, świadomi jego znaczenia dla regionu – powiedział Maciej Stańczuk, Prezes Zarządu RAFAKO S.A. – Niestety nasze propozycje zawarcia porozumienia i aneksu do umowy, w którym określone zostaną zasady, warunki i terminy dalszej realizacji umowy i dodatkowych prac, jakie niezbędne są, aby dokończyć całą inwestycję, nie znajdują posłuchu u Zamawiającego, który zdaje się działać tak, jakby nie chciał dokończyć Inwestycji a odpowiedzialność za to zrzucić na RAFAKO. Prezes RAFAKO S.A. podkreślił również, że tylko i wyłącznie RAFAKO S.A. dysponuje pełną wiedzą na temat Umowy i jej realizacji, prawami własności oraz uprawnieniami licencyjnymi i tylko specjaliści z Fabryki w Raciborzu byli i nadal są w stanie sprawnie i szybko doprowadzić do uruchomienia instalacji.
Do tego niezbędne jest jednak także uwzględnienie przez Zamawiającego konieczności realizacji szeregu dodatkowych prac związanych z infrastrukturą wchodzącą w skład Elektrociepłowni Radlin, a które do dziś nie zostały zlecone, a w wielu wypadkach często nawet zaprojektowane i wykonane, a bez których ukończenia niemożliwe będzie uruchomienie Elektrociepłowni Radlin. Ponadto JSW KOKS S.A. nie rozliczył również szeregu prac, które zostały dotychczas zrealizowane przez RAFAKO S.A.
RAFAKO S.A. realizuje dla JSW KOKS S.A. w Radlinie inwestycję polegającą na budowie elektrociepłowni opalanej gazem koksowniczym. W dniu 9 września 2024 r. Inwestor jednostronnie i niespodziewanie zerwał mediacje prowadzone przed Prokuratorią Generalną i zagarnął 20 milionów złotych z kaucji wpłaconej przez Wykonawcę oraz zażądał od Alior Banku wypłaty 35 milionów złotych z tytułu gwarancji i środki te otrzymał. W efekcie tych działań Spółki Skarbu Państwa, 26 września br., Zarząd RAFAKO S.A. został zmuszony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
Komentarze (2)
Dodaj komentarz