Mechaniczne płuca sprawdzą jakość powietrza w Raciborzu. Ruszyła 6. edycja kampanii Zobacz czym oddychasz
Ruszyła 6. edycja kampanii Polskiego Alarmu Smogowego "Zobacz czym oddychasz", która w tym roku koncentruje się na wpływie zanieczyszczenia powietrza na zdrowie najmłodszych. W Raciborzu przy fontannach na skwerze im. prałata Stefana Pieczki pojawiła się duża mobilna instalacja, przedstawiająca ludzkie płuca, która przez cztery tygodnie będzie mierzyć jakość powietrza w naszym mieście.
W ramach inauguracji kampanii, w miejscu lokalizacji instalacji odbyła się konferencja prasowa Prezydenta Miasta Raciborza Jacka Wojciechowicza i koordynatora Polskiego Alarmu Smogowego Emila Nagalewskiego. W wydarzeniu uczestniczył również ekodoradca gminny Zuzanna Poprawka oraz dzieci ze Szkolnego Zespołu Antysmogowego ze Słonecznej Krainy w towarzystwie swoich opiekunów.
Jako pierwszy głos zabrał prezydent Jacek Wojciechowicz, który opowiedział o działaniach podejmowanych w Raciborzu, mających na celu poprawę jakości powietrza.
- Mamy szereg programów, które realizujemy w tej chwili, które zmierzają do tego, żeby eliminować tzw. kopciuchy, czyli nieekologiczne źródła ciepła, czy to w budynkach jednorodzinnych, czy też wielorodzinnych. Najnowszy program ruszył we wrześniu, to jest nowy program "Ciepłe Mieszkanie". Przypomnę również, że dodatkowe 8 milionów przeznaczamy na likwidację kopciuchów w zasobach miejskich, czyli robi to Miejski Zarząd Budynków - dodał prezydent.
Włodarz poinformował również o niedawno pozyskanym przez Miasto mobilnym laboratorium, dzięki któremu Straż Miejska będzie mogła sprawnie przeprowadzać kontrolę palenisk.
Następnie głos zabrał koordynator Polskiego Alarmu Smogowego Emil Nagalewski, który opowiedział m.in. o wpływie smogu na zdrowie najmłodszych. Z informacji lekarzy i naukowców zajmujących się zanieczyszczeniem powietrza wynika, że na negatywny wpływ smogu najbardziej narażone są dzieci w okresie niemowlęcym, wczesnoszkolnym i przedszkolnym, u których często pojawiają się infekcje układu oddechowego, takie jak: alergia i astma oskrzelowa.
W tym sezonie grzewczym mobilne płuca trafią aż do dziesięciu województw i 29 miejscowości. W każdej z nich będą mierzyć jakość powietrza i pokazywać czym oddychają mieszkańcy. To wyjątkowa kampania, ponieważ po raz pierwszy płuca trafiają do gmin na prośbę ich przedstawicieli, m.in. do zasmogowanej Nowej Rudy czy położonej na Podlasiu Hajnówki.
W Raciborzu rozpoczęła się śląska odsłona kampanii, ale płuca dotrą też do innych miast położonych w naszym województwie m.in. do Żor, Ustronia, Bierunia i Dąbrowy Górniczej.
Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Powietrze zasysane jest poprzez białą flizelinę pokrywającą płuca przez dwa wentylatory symulujące proces oddychania. Zanieczyszczenia powietrza filtrowane przez "płuca" osiadają na białej materii, która — zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza — przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor.
Podczas konferencji głos zabrała również Zuzanna Poprawka, która jest ekodoradcą gminnym, prowadzącym na terenie Raciborza działania edukacyjne dla najmłodszych, w ramach realizacji Projektu "Śląskie. Przywracamy Błękit". Warto dodać, że w ramach tej inicjatywy powstał Szkolny Zespół Antysmogowy, w skład którego wchodzą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 15 i Szkoły Podstawowej Słoneczna Kraina. Młodzi raciborzanie wraz z ekodoradcą przeprowadzają na terenie Raciborza liczne działania, mające na celu zwiększyć świadomość mieszkańców w temacie jakości powietrza.
Partnerami kampanii są: Allegro Foundation, Fundacja Better Future oraz Grupa LuxMed.
Patronatem kampanię objęły: Edukacyjna Sieć Antysmogowa NASK, Tech To The Rescue, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz Europejskie Centrum Czystego Powietrza.
Komentarze (14)
Dodaj komentarz