Komisja rozwoju gospodarczego dyskutowała nad dietami i zmianami w budżecie
W poniedziałek, 25 listopada, odbyło się posiedzenie Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów Rady Miasta Racibórz. Radni zajęli się projektami uchwał przygotowanymi na najbliższą sesję, w tym m.in. zasadami przyznawania diet dla radnych oraz zmianami w budżecie na 2024 rok.
Pierwszym punktem obrad była uchwała dotycząca zasad przyznawania diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowych dla radnych. Kierownik Biura Rady Miasta, Leszek Jureczko, podkreślił, że konieczność uchwalenia nowego dokumentu wynika z uchylenia poprzedniego aktu przez Sąd Administracyjny oraz trwającego procesu kasacyjnego.
– Nasza uchwała z 2002 roku była archaiczna. Proponowane zmiany dostosowują ją do aktualnych przepisów. Nowością jest ryczałt oraz wprowadzenie potrąceń w przypadku braku aktywności radnych – wyjaśnił przewodniczący Rady Miasta Mirosław Lenk.
W trakcie dyskusji radni mieli różne opinie na temat wysokości diet, szczególnie w kontekście dodatków dla wiceprzewodniczących komisji. Radna Julia Parzonka oraz radni Dariusz Polowy i Dominik Konieczny wskazywali, że kwoty za zastępowanie przewodniczących komisji są zbyt wysokie.
– Tworzenie osobnej kategorii dla zastępców przewodniczących to przesada. Różnica między nimi a szeregowym radnym jest niewielka – stwierdził Konieczny, proponując, by ewentualne potrącenia z diet uwzględniały funkcję pełnioną przez radnego.
Uchwała wzbudziła wiele emocji, jednak w głosowaniu rozkład głosów był równy: trzy za, trzy przeciw, dwa wstrzymujące się, przy dwóch nieobecnych. W efekcie uchwała nie została rozstrzygnięta.
Zmiany w budżecie 2024 roku
Drugim ważnym punktem obrad była uchwała dotycząca zmian w budżecie na 2024 rok. Skarbnik miasta, Maria Wieczorek-Juzwiszyn, wyjaśniła, że przesunięcia budżetowe są konieczne ze względu na pilniejsze potrzeby finansowe.
Radny Dominik Konieczny zwrócił uwagę na zmniejszenie środków na modernizację dróg dojazdowych do pól, wskazując na obietnice prezydenta w tej kwestii. – Dlaczego środki są przesuwane, zamiast być przeznaczone na naprawy dróg? – pytał.
– Przesunięcia wynikają z braków w innych działach budżetu. Aktualnie i tak nie zdążylibyśmy przeprowadzić remontów za te środki – odpowiedziała skarbnik, dodając, że miasto otrzyma wkrótce dodatkowe fundusze na likwidację skutków powodzi.
Uchwała o zmianach w budżecie została przyjęta stosunkiem głosów sześć za, trzy przeciw, przy jednym nieobecnym radnym.
Plan zagospodarowania przestrzennego wycofany z obrad
Dokument dotyczący przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części Śródmieścia został wycofany z porządku obrad przez prezydenta Jacka Wojciechowicza. Pozostałe punkty obrad, w tym sprawy bieżące i wolne wnioski, nie wzbudziły większych emocji, co pozwoliło na zakończenie posiedzenia.
Komentarze (8)
Dodaj komentarz