Miał być rodzinny ogród z wielkim misiem. Radny proponuje las tworzony metodą Miyawaki
Chodzi o teren naprzeciwko kościoła Matki Bożej. Poprzedni prezydent projektował tu rodzinny ogród rekreacji, na który pozyskano 8 mln zł z Polskiego Ładu. Z parku zrezygnowano, przeznaczając środki na likwidację niskiej emisji. Pojawiła się konkurencyjna koncepcja zasadzenia tu lasu kieszonkowego.
- Szanowny Panie Prezydencie, zwracam się z serdeczną prośbą, acz warto zwrócić uwagę, że owa prośba podpierana jest co rusz pojawiającymi się głosami mieszkańców odnośnie tworzenia zielonych przestrzeni, aby rozważyć stworzenie zielonej przestrzeni w obrębie miasta w koncepcji lasu kieszonkowego / mikro lasu / lasu tworzonego metodą Miyawaki. Być może dogodnym miejscem byłoby zagospodarowanie części przestrzeni przy DK45 naprzeciw Kościoła pw. Matki Bożej - napisał do prezydenta wiceprzewodniczący Rady Miasta radny Alan Wolny (Polska 2050). Więcej o rodzinnym ogrodzie rekreacji.
Metoda ponownego zalesiania Miyawaki, opracowana w latach 70. XX w., opiera się na naturalnych procesach zachodzących w przyrodzie. Jej głównym celem jest szybkie i efektywne przywrócenie lasów na terenach zdegradowanych i przekształconych przez człowieka. Inspiracją do tworzenia lasów są naturalne ekosystemy leśne. Lasy tworzone metodą Miyawaki, ze względu na zajmowaną niewielką przestrzeń, często zwane są kieszonkowymi.
Zalesianie obszarów tym sposobem naśladuje proces naturalnego tworzenia się lasów, bez ingerencji człowieka. Lasy tworzone metodą Miyawaki składają się tylko z gatunków rodzimych, które występowałyby na danym terenie naturalnie (tzw. koncepcja potencjalnie naturalnej roślinności). Przy doborze gatunków uwzględnia się panujące w środowisku warunki klimatyczne. Dzięki temu sadzone drzewa są dobrze przystosowane do lokalnych warunków.
Metoda Miyawaki uwzględnia interakcje i zależności zachodzące między poszczególnymi gatunkami roślin. Dobierane są gatunki, które wzajemnie się uzupełniają. Choć dobór gatunków nie jest przypadkowy, to już ich sadzenie w dużej mierze zachodzi w sposób losowy – co odtwarza naturalny proces zalesiania. Pozwala to na stworzenie wielowarstwowych złożonych lasów w ciągu zaledwie 10-20 lat. Po takim czasie założony las jest dojrzały i stabilny (źródło: https://spa4garden.pl/)
- Odpowiadając na Pana interpelację z dnia 2.12.2024 r. w sprawie utworzenia lasu kieszonkowego lub innego terenu zadrzewionego np. las Miyawaki w Raciborzu informuję, iż dodatkowe nasadzenia wpływają korzystnie na wiele aspektów życia mieszkańców w związku z czym powyższa inicjatywa jest rozpatrywana pozytywnie.
Należy jednak wziąć pod uwagę nie tylko jednorazowy wydatek związany z utworzeniem terenu zielonego, który powinien być uwzględniony w budżecie miasta, ale przede wszystkim dodatkowe nakłady finansowe przeznaczone na pielęgnację zieleni miejskiej w kolejnych latach - czytamy w urzędowej odpowiedzi dla radnego Wolnego (bez podpisu).
Komentarze (22)
Dodaj komentarz