Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 grudnia 202414:13

Miał być rodzinny ogród z wielkim misiem. Radny proponuje las tworzony metodą Miyawaki

Miał być rodzinny ogród z wielkim misiem. Radny proponuje las tworzony metodą Miyawaki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
22
Reklama
Racibórz:

Chodzi o teren naprzeciwko kościoła Matki Bożej. Poprzedni prezydent projektował tu rodzinny ogród rekreacji, na który pozyskano 8 mln zł z Polskiego Ładu. Z parku zrezygnowano, przeznaczając środki na likwidację niskiej emisji. Pojawiła się konkurencyjna koncepcja zasadzenia tu lasu kieszonkowego.

- Szanowny Panie Prezydencie, zwracam się z serdeczną prośbą, acz warto zwrócić uwagę, że owa prośba podpierana jest co rusz pojawiającymi się głosami mieszkańców odnośnie tworzenia zielonych przestrzeni, aby rozważyć stworzenie zielonej przestrzeni w obrębie miasta w koncepcji lasu kieszonkowego / mikro lasu / lasu tworzonego metodą Miyawaki. Być może dogodnym miejscem byłoby zagospodarowanie części przestrzeni przy DK45 naprzeciw Kościoła pw. Matki Bożej - napisał do prezydenta wiceprzewodniczący Rady Miasta radny Alan Wolny (Polska 2050). Więcej o rodzinnym ogrodzie rekreacji.

Metoda ponownego zalesiania Miyawaki, opracowana w latach 70. XX w., opiera się na naturalnych procesach zachodzących w przyrodzie. Jej głównym celem jest szybkie i efektywne przywrócenie lasów na terenach zdegradowanych i przekształconych przez człowieka. Inspiracją do tworzenia lasów są naturalne ekosystemy leśne. Lasy tworzone metodą Miyawaki, ze względu na zajmowaną niewielką przestrzeń, często zwane są kieszonkowymi.

Zalesianie obszarów tym sposobem naśladuje proces naturalnego tworzenia się lasów, bez ingerencji człowieka. Lasy tworzone metodą Miyawaki składają się tylko z gatunków rodzimych, które występowałyby na danym terenie naturalnie (tzw. koncepcja potencjalnie naturalnej roślinności). Przy doborze gatunków uwzględnia się panujące w środowisku warunki klimatyczne. Dzięki temu sadzone drzewa są dobrze przystosowane do lokalnych warunków.

Metoda Miyawaki uwzględnia interakcje i zależności zachodzące między poszczególnymi gatunkami roślin. Dobierane są gatunki, które wzajemnie się uzupełniają. Choć dobór gatunków nie jest przypadkowy, to już ich sadzenie w dużej mierze zachodzi w sposób losowy – co odtwarza naturalny proces zalesiania. Pozwala to na stworzenie wielowarstwowych złożonych lasów w ciągu zaledwie 10-20 lat. Po takim czasie założony las jest dojrzały i stabilny (źródło: https://spa4garden.pl/)

- Odpowiadając na Pana interpelację z dnia 2.12.2024 r. w sprawie utworzenia lasu kieszonkowego lub innego terenu zadrzewionego np. las Miyawaki w Raciborzu informuję, iż dodatkowe nasadzenia wpływają korzystnie na wiele aspektów życia mieszkańców w związku z czym powyższa inicjatywa jest rozpatrywana pozytywnie.

Należy jednak wziąć pod uwagę nie tylko jednorazowy wydatek związany z utworzeniem terenu zielonego, który powinien być uwzględniony w budżecie miasta, ale przede wszystkim dodatkowe nakłady finansowe przeznaczone na pielęgnację zieleni miejskiej w kolejnych latach - czytamy w urzędowej odpowiedzi dla radnego Wolnego (bez podpisu).

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (22)

Gość (IP: *.*.*.21) 29 grudnia 202407:07
Super Panie Radny. Wreszcie jakiś mądry głos w samorządzie. Czekam jeszcze na nowe tereny zieleni w samym śródmieściu ( na przykład naprzeciwko szkoły muzycznej.
Gość (IP: *.*.*.237) 29 grudnia 202412:26
Tyle zwolnien w Raciborzu.Zamykaja zakłady jeden po drugim a radnych nieporadnych mamy w ciul i trochę?!Czas połowę zwolnić i już pieniądze zaoszczędzone.Jeszcze starostwo- pytam po co nam starosta skoro w magistracie tyłu rządzących.Czas zrobić z tym porządek.
Gość (IP: *.*.*.192) 29 grudnia 202416:42
Jeden z niewielu miejskich terenów inwestycyjnych, w pełni uzbrojony, ze zjazdem z drogi krajowej a my od paru lat zajmujemy się wymyślaniem głupot.
Gość (IP: *.*.*.108) 29 grudnia 202418:54
Czekam z niecierpliwością na las miyawaki a nawet kilka lasów w Raciborzu, są one bardzo tanie w założeniu w porównaniu do obecnych, wydumanych projektów zieleni i praktycznie bezobsługowe. W Rybniku już mają las Miyałaki. Przypomnę właścicielom suvów że Racibórz leży w niecce i wasze dzieci oddychają smogiem a nie tlenem. No i Racibórz na żywniecce oficerowie niemieccy w czasie wojny mogli tutaj przebywać maksymalnie 3 tygodnie takie były plikazy kierownictwa bo Niemcy wiedzieli jaki tutaj jest klimat klimat.
Gość (IP: *.*.*.241) 29 grudnia 202419:46
Na Ostrogu wokół tężni można było taki las zasadzić bo póki co to tam jest jak na pustyni. Temat do przemyślenia zwłaszcza dla Pana wiceprezydenta Kuligi.
Reklama
Gość (IP: *.*.*.213) 30 grudnia 202408:40
Jak dla mnie może niech zacznie się coś budować.Cały czas jak nie jedno to drugie kasa ucieka a inwestycji brak ja wiem 2050 to tylko obiecuje bo dotychczas ani jej lider ani pani Julka nic nie zrobili.Przykre jest to że nikt nic nie robi tylko ciągle blabla bla itd.Słabe !!!!!!!!!!
Gość (IP: *.*.*.195) 30 grudnia 202408:44
To co ty piszesz to kompletne bzdury. Kompletne. Co budować ? I po co aby do reszty zniszczyć miasto ? Budować na obrzeżach jak już a nie w centrum miasta. Ten las to bardzo dobry pomysł. Lasów powinno kilka powstać w mieście i co najmniej jeden nowy park najlepiej na placu Długosza.
Gość (IP: *.*.*.251) 30 grudnia 202409:38
Dokładnie zieleń tylko zieleń na pl.Dlugosza by było czym oddychać bo póki co - to betonozą.

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Gość (IP: *.*.*.213) 30 grudnia 202409:50
Co budować np.place zabaw ,parkingi !!! Miasto i tak jest zniszczone .Parki spoko ale jest Zieleni sporo wokół.Czym miasto zachęca teraz !!! Niczym !!! Same problemy bo po co mi mieszkanie jak nie mam gdzie parkować i iść z dziećmi .Zabiegi typu lasek koło drogi krajowej spoko pomysł ale czy nie lepiej na pasach zieleni nasadzenia zrobić.W takim parku to tylko etanolowców spotkasz !!!!
Gość (IP: *.*.*.238) 30 grudnia 202410:22
Goń się z Twoimi parkingami. Samochody i parkingi już tyle złego zrobiły i robią dalej, że nikt kto ma odrobinę oleju w głowie nie bedzie dalej betonował miasta pod samochodowe beton place czyli parkingi. W innych miastach w miejsce parkingów robi się zielone przestrzenie i sadzi drzewa krzaki i trawę sieje. A samochodom utrudnia się wjazd do centrów właśnie po to aby nie smrodziły spalinami, aby nie hałasowały i aby nie zabierały przestrzeni. Zróbcie park na placu Długosza a samochody z tego placu wyrzucić definitywnie.
Reklama
Reklama
Gość (IP: *.*.*.238) 30 grudnia 202410:27
Las Miyawaki zaproponowany przez Pana radnego Alana Wolnego to bardzo dobry pomysł, który powinien być zrealizowany. Taki las to nie jeden powinien powstać w mieście a parę bo inaczej w lecie w upale się ugotujemy a w zimie dobija nas smog.
Gość (IP: *.*.*.213) 30 grudnia 202411:11
Las i w las .Brak pracy to gałęzi potrzeba.Człowieku myśl miasto ma żyć a nie senatorium urządzać !!!Mało masz zieleni wokół.Parkingi wielopiętrowe i place zabaw by radość i hałas za oknem był a nie umieralnia.
Gość (IP: *.*.*.238) 30 grudnia 202411:22
Placów zabaw nie brakuje w Raciborzu !!! To jest chore ciągle o tych placach zabaw piepszenie. Dzieci jest coraz mniej i będzie coraz mniej. Za to mamy coraz wiecej smogu betonu coraz więcej samochodów i coraz mniej zieleni, przestrzeni i drzew. W Raciborzu brakuje zieleni nowych parków i lasów miejskich. Pracę miasto ci nie załatwi. Sam jej szukaj i nie piernicz głodnych kawałów.
Gość (IP: *.*.*.229) 30 grudnia 202416:44
W czasach Lenka "ktoś " co nie szukał rozgłosu posadził drzewa za strzelnicą na Ostrogu. Robiono "dochodzenie" kto coś takiego zrobił. Temu komuś wystarczyły sadzonki, łopata i chęci. Tu będą analizy, plany dużo pir----nia a na końcu nie będzie nic.
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Nasz Racibórz 29.11.2024
28 listopada 202419:21

Nasz Racibórz 29.11.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.