Oto żubrza rodzinka z Raciborza. Od 14 lutego zagroda w Brzeziu znów otwarta [FOTO i WIDEO]
![Oto żubrza rodzinka z Raciborza. Od 14 lutego zagroda w Brzeziu znów otwarta [FOTO i WIDEO] Oto żubrza rodzinka z Raciborza. Od 14 lutego zagroda w Brzeziu znów otwarta [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1739457346dsc-8753-.jpg)
Po kilkumiesięcznej przerwie Nadleśnictwo Rybnik ponownie otwiera zagrodę żubrów w Raciborzu-Brzeziu. Od 14 lutego mieszkańcy i turyści będą mogli znów podziwiać te majestatyczne zwierzęta, spacerując wokół żubrowiska. To wyjątkowa atrakcja, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży korzystających z zimowych ferii.
Cztery żubry – byk Podskok oraz krowy Pontycja, Potulanka II i Pośmiewna – trafiły do Raciborza z końcem września 2023 r. z Ośrodka Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach (Nadleśnictwo Kobiór). Po odbyciu kwarantanny zajęły 10-hektarowy wybieg na granicy Brzezia i Pogrzebienia. To teren o zróżnicowanej rzeźbie, z pagórkami, zagajnikami i łąkami. Gleby są tu żyzne, a bogata roślinność stanowi naturalne uzupełnienie diety zwierząt.
Warunki w nowym miejscu okazały się idealne, o czym świadczy przychówek. 20 maja na świat przyszła Poturbowana, a 6 listopada urodził się byczek, który wkrótce otrzyma imię w drodze konkursu. Docelowo stado ma liczyć 10 osobników.
Zagroda żubrów – element ochrony gatunku
Zagroda w Brzeziu to nie tylko atrakcja turystyczna, ale przede wszystkim ważny element ochrony żubra europejskiego. Rozproszenie populacji minimalizuje zagrożenia związane z chorobami i przegęszczeniem. Powstanie nowego stada poprawia warunki życia żubrów w Nadleśnictwie Kobiór i jednocześnie przywraca historyczną obecność tego gatunku w regionie. Dawniej w okolicach Raciborza, obok jeleni i dzików, żyły także tury, niedźwiedzie i właśnie żubry.
Ścieżka edukacyjna wokół zagrody znów otwarta
Odwiedzający mogą korzystać z 1,5-kilometrowej leśnej ścieżki edukacyjnej, biegnącej wokół żubrowiska. Po marcowej katastrofie budowlanej w 2024 r., gdy zawaliła się wiata, teren był niedostępny dla zwiedzających. O jego ponowne otwarcie apelował m.in. poseł Michał Woś, który jako wiceminister sprawiedliwości wspierał utworzenie żubrowiska.
Ścieżka pozwala na obserwację zwierząt w ich naturalnym środowisku. Żubry są towarzyskie i często podchodzą blisko ogrodzenia. W okresie od wiosny do jesieni przemierzają całe żubrowisko, zimą preferują okolice paśników, gdzie poza standardową karmą (mieszanka zbóż i woda) chętnie zjadają korzonki, marchewki, buraki, kasztany i żołędzie.
Dalsza część pod wideo
Zasady obowiązujące na terenie żubrowiska
Aby zapewnić bezpieczeństwo zwiedzających oraz dobrostan zwierząt, obowiązują następujące zasady:
Zakazy:
- Hałasowania oraz głośnego zachowania, które mogłoby płoszyć zwierzęta.
- Wjazdu rowerami i pojazdami mechanicznymi – rowery należy pozostawić w wyznaczonym miejscu.
- Zrywania roślin i niszczenia drzew.
- Dokarmiania i niepokojenia żubrów.
- Wstępu ze zwierzętami.
- Przekraczania ogrodzenia i wchodzenia na teren zagrody.
- Opuszczania wyznaczonego szlaku.
- Używania otwartego ognia.
- Palenia papierosów i innych wyrobów tytoniowych.
- Spożywania alkoholu i innych substancji odurzających.
- Niszczenia infrastruktury ścieżki, w tym znaków i tablic informacyjnych.
Bezpieczeństwo:
Użytkownicy korzystają ze ścieżki na własną odpowiedzialność. Za osoby niepełnoletnie odpowiadają opiekunowie.
W razie wypadku należy wezwać pomoc pod numerem alarmowym 112.
W czasie burz, silnych wiatrów lub innych zagrożeń użytkownicy powinni natychmiast opuścić teren.
Nadleśnictwo Rybnik nie ponosi odpowiedzialności za ukąszenia czy inne nieprzewidziane zdarzenia związane z dzikimi zwierzętami.
W trudnych warunkach atmosferycznych (opady deszczu, śnieg, śliska nawierzchnia) należy zachować szczególną ostrożność.
Odpowiedzialność:
Opiekunowie grup zorganizowanych ponoszą odpowiedzialność za uczestników.
Osoby niszczące wyposażenie ścieżki lub ich prawni opiekunowie ponoszą pełną odpowiedzialność materialną za wyrządzone szkody.
Informacje praktyczne
- Parking dla samochodów osobowych znajduje się przy wejściu do zagrody, przy drodze wojewódzkiej 935 (Racibórz–Rybnik).
- Na terenie ścieżki znajdują się miejsca do odpoczynku – prosimy o korzystanie z nich w sposób kulturalny i pozostawienie porządku.
- Teren objęty jest monitoringiem dla zapewnienia bezpieczeństwa.
Zapraszamy do odwiedzenia żubrów w Brzeziu! To unikalna okazja, by z bliska podziwiać te majestatyczne zwierzęta w otoczeniu przyrody.
Komentarze (12)
Dodaj komentarz