Czy powstanie RAFAKO 2.0? Wywiad z posłanką Gabrielą Lenartowicz
![Czy powstanie RAFAKO 2.0? Wywiad z posłanką Gabrielą Lenartowicz Czy powstanie RAFAKO 2.0? Wywiad z posłanką Gabrielą Lenartowicz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1739560854zrzut-ekranu-2025-02-14-o-20-11-31-.png)
O staraniach o rządową pomoc dla największej dotąd raciborskiej spółki z posłanką Gabrielą Lenartowicz rozmawia Raciborska Telewizja Kablowa.
Prace nad RAFAKO 2.0 – przyszłość spółki w rękach ARP i MAP
Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) prowadzi rozmowy z syndykiem RAFAKO w sprawie zagospodarowania majątku upadłej spółki. Oczekuje się, że wkrótce ARP i Ministerstwo Aktywów Państwowych przedstawią konkretne ustalenia w tej sprawie.
Przykładem skutecznego działania państwa na rzecz ratowania przemysłu jest odbudowa Huty Częstochowa. Podobny scenariusz powinien zostać wdrożony wobec RAFAKO, jednak proces ten jest utrudniony. Jak wskazał minister rozwoju i technologii, ostatni zarząd spółki nie przekazywał rzeczywistych danych o jej sytuacji, a plan restrukturyzacji nie był realizowany zgodnie z założeniami notyfikowanymi Komisji Europejskiej.
Mimo tych wyzwań nie można dopuścić do utraty potencjału RAFAKO, które przez dekady realizowało strategiczne inwestycje o znaczeniu krajowym i międzynarodowym. W nowej odsłonie – jako RAFAKO 2.0 – spółka może odegrać kluczową rolę w modernizacji energetyki, dekarbonizacji ciepłownictwa i rozwoju energetyki jądrowej.
RAFAKO to jedna z nielicznych polskich firm, które opracowały i wdrożyły technologię modernizacji bloków 200 MW. Utrzymanie ich operacyjnej gotowości, w świetle uchwalonej ustawy o rynku mocy, wymaga miliardowych inwestycji, które RAFAKO jest w stanie zrealizować.
Odbudowa spółki jako silnego podmiotu w sektorze energetycznym to nie tylko kwestia gospodarcza, ale także strategiczna – wzmacnia krajowy potencjał przemysłowy, zmniejsza zależność od zagranicznych koncernów i przyspiesza transformację energetyczną. To również element szerszej polityki bezpieczeństwa energetycznego, zgodnej z priorytetami polskiej prezydencji w Radzie UE oraz „Kompasem konkurencyjności” Komisji Europejskiej. Więcej czytaj: Kolejne ważne spotkanie w Rafako ze związkowcami i, tym razem, z dziennikarką Gazety Prawnej.
Komentarze (38)