Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 kwietnia 202510:12

Racibórz 1945. Konferencja i wystawa upamiętniły dramatyczne wydarzenia sprzed 80 lat [FOTO i WIDEO]

Racibórz 1945. Konferencja i wystawa upamiętniły dramatyczne wydarzenia sprzed 80 lat [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
23
Reklama
Racibórz:

W piątek, 4 kwietnia 2025 roku, w salach Muzeum w Raciborzu odbyła się wyjątkowa konferencja naukowa poświęcona wydarzeniom z przełomu marca i kwietnia 1945 roku, kiedy to miasto zostało zajęte przez wojska Armii Czerwonej. Spotkanie zorganizowano w związku z 80. rocznicą tych dramatycznych dni, które trwale odmieniły losy Raciborza i jego mieszkańców. Wydarzenie zgromadziło historyków z Polski i Czech, przedstawicieli instytucji naukowych i archiwalnych, a także pasjonatów historii lokalnej. Przebieg konferencji był transmitowany na żywo na kanale YouTube muzeum, umożliwiając udział szerszej publiczności. Materiał jest dostępny w sieci.

Podczas konferencji poruszano tematykę działań wojennych prowadzonych na terenie Raciborza i jego okolic w końcowej fazie II wojny światowej. Nie zabrakło również analiz dotyczących sytuacji ludności cywilnej, problematyki granicy polsko-czeskiej oraz społecznych konsekwencji wejścia Armii Czerwonej na Śląsk. Historycy starali się zrekonstruować przebieg tamtych wydarzeń na podstawie dostępnych źródeł, wspomnień i materiałów archiwalnych, ukazując nie tylko wymiar militarny, ale również dramat jednostek – mieszkańców miasta, którzy znaleźli się w samym centrum wojennego kataklizmu.

Zwieńczeniem wydarzenia był wernisaż wystawy czasowej zatytułowanej „Racibórz 1945”. Ekspozycja zaprezentowała sto archiwalnych fotografii ukazujących skalę zniszczeń w mieście. Zdjęcia pochodziły ze zbiorów Muzeum w Raciborzu oraz Archiwum Miejskiego w Leverkusen. Uzupełnieniem wystawy były unikalne dioramy przygotowane przez członków Stowarzyszenia Gwardia, odtwarzające w miniaturowej skali wybrane sceny z tamtego okresu – m.in. zburzone kamienice, ewakuację ludności oraz działania wojskowe. Wystawę wzbogacono również o reprodukcje dokumentów z 1945 roku, pochodzące z zasobów raciborskiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach.

Organizatorzy zadbali o odpowiednią oprawę merytoryczną i wizualną wydarzenia, które stanowiło ważny głos w lokalnej debacie o trudnym dziedzictwie historycznym. Przypomnienie o losach Raciborza w 1945 roku było nie tylko aktem pamięci wobec ofiar wojny, lecz także próbą zrozumienia złożoności tamtych czasów. Wystawa pozostanie dostępna dla zwiedzających przez najbliższe tygodnie, a jej towarzyszący katalog zawiera wybór prezentowanych fotografii oraz teksty autorstwa uczestników konferencji.

Dzięki zaangażowaniu muzealników i partnerów wydarzenia, Racibórz zyskał okazję do głębokiej refleksji nad historią miasta – historią, która nadal żyje w pamięci mieszkańców i materialnych śladach przeszłości.

Program konferencji pod wideo, kolejne odcinki na kanale YT Muzeum

 

  

2_1

Autor: fot. M. Kościelniak/Muzeum w Raciborzu, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (23)

Gość (IP: *.*.*.151) 5 kwietnia 202512:28
To kolejny przykład jak traktowana jest prawdziwa historia w Polsce. Przez lata to była rocznica wyzwolenia Raciborza, obecnie spotkanie historyków "bez pompy" Ci co jako żołnierze bronili swojego miasta cmentarza nie mają, ci co go zdobyli i spalili mają swój cmentarz i mogiły. W komunie niemieccy żołnierze mieli skromne mogiły i duży metalowy krzyż na Jeruzalem, obecnie nie mają nic. Historia jak koło, wczorajszy bohater to dzisiejszy zdrajca i odwrotnie. Nauczyciel historii aby uniknąć wpadki powinien rano sprawdzać kto aktualnie w kraju rządzi bo od tego załeży ocena historycznych wydażeń.
Gość (IP: *.*.*.24) 5 kwietnia 202515:32
Oczywiście ,że bylo wyzwolenie Raciborza, od faszystów - Niemców, " buta pruskiego". I powrót tych ziem do macierzy słowiańskiej, piastowskiej,polskiej. Niemcy zagarnęli teren Śląska 1742 roku, wcześniej rządzili tu Piastowie, potem Czesi.
Gość (IP: *.*.*.137) 5 kwietnia 202519:20
A kiedy rzadzili Polacy
Gość (IP: *.*.*.135) 5 kwietnia 202513:31
Pod rządami KOmunistów z PO tak będzie wyglądać cała Polska jak po 45 - jedna wielka ruina.
Gość (IP: *.*.*.39) 5 kwietnia 202513:49
Prawdę mówiąc to raciborski rynek w 1945 roku niebo lepiej wyglądał niż obecny 2025 r z tym kwadraciokiem i balonami :)
Reklama
Gość (IP: *.*.*.39) 5 kwietnia 202513:51
Natomiast RUINA tak ci mamusia miała dać na imię Ty ŁOBUZIE jeden :)
Gość (IP: *.*.*.32) 5 kwietnia 202514:57
Ip39 Ty łobuzie jesteś ruiną od POczęcia czy jak mówią lewicowcy od zlepku KOmórek :))
Gość (IP: *.*.*.39) 5 kwietnia 202515:07
Łobuzie *** 32, lepszy lewicowy zlepek niż na plebani stworzony człowieczek :)
Gość (IP: *.*.*.44) 5 kwietnia 202516:11
Ip39 Fantazje w temacie biskupów masz opanowane dogłębnie:))
Gość (IP: *.*.*.39) 5 kwietnia 202521:17
Odezwał się Maxi Kas 44 z Łubowic :)
Reklama
Reklama
Gość (IP: *.*.*.141) 6 kwietnia 202513:02
Dobrze powiedziane masz rację polska powoli i Racibórz wyglądają jak w marcu 45 bo w Polsce lewacka faszystowska z rudym debilem dyktatura znów zawitała do nas czas to zmienić
Gość (IP: *.*.*.200) 5 kwietnia 202514:31
Dzieci z domu dziecka ze Lwowa to też historia tego miasta o której nikt nigdy nie wspomniał. Początkowo trafiły do K, Raciborskiej a następnie do budynku BATORY. Uczniowie ZSZ praktyki mieli w ZEW-e. Ci którzy mieli ukończone 18-lat w ramach SP trafili do Warszawy i tam pracowali przy budowie Domu Słowa Polskiego. Możliwe że podawali cegły z raciborskich domów. Te dzieci trafiły do Polski dzięki sojuszowi USA i ZSRR. Ilu trafi jeszcze z Ukrainy do Polski w ramach obecnego sojuszu tych mocarstw? Na razie mamy Hiszpanię z 38 roku. Wszyscy "pomagają " a wygra obecny Hitler.
Gość (IP: *.*.*.162) 5 kwietnia 202514:41
Izrael wymordowali dziesiątki tysięcy Palestynczykow I cisza w mediach. Nie wolno pisać. Zaraz usuwają posty
Gość (IP: *.*.*.50) 5 kwietnia 202516:20
Ktoś tam pisał że Racibórz wyzwolono spod pruskiego buta tylko że pod tym butem to było rozwijające i znaczące miasto , już nigdy miasto nie będzie miało takiego rozwoju gospodarczego i kulturalnego, w tak zwanej macierzy tylko się zwija.
Gość (IP: *.*.*.221) 5 kwietnia 202517:41
Nie można traktować takich głupich wpisów poważnie. Każdy przecież wie jak było. Teraz ci "prawdziwi Polacy i patrioci" wyjeżdżają ze swojej ukochanej ojczyzny do tych znienawidzonych Niemiec i jedzą niemiecki chleb. Kupują niemieckie samochody, pracują w niemieckich fabrykach na niemieckie PKB. Rodzą dzieci dla Niemiec i o ukochanej Polsce nie chcą słyszeć. Tak wygląda prawda po latach. Jakże niewygodna ta prawda, ale jakże prawdziwa...
Reklama
Gość (IP: *.*.*.172) 5 kwietnia 202519:44
G -15-32 Wyzwolenie po rusku to zdobyć, wykrasć, wyruchać co się rusza, zabić ile się da i podpalić. Obecnie jest wyzwalana Ukraina wg. tego samego schematu jak był wyzwalany Racibórz.
Gość (IP: *.*.*.35) 5 kwietnia 202519:54
Fajnie było jak rządziła komuna,była praca, opieka, mieszkania,pokój,sami przyjaciele , w elementarzu z pierwszej klasy , cytat ,, murzynek bambo to nasz kolega ,,, .. Teraz wszystkiego jest ale ceny dla biurokratów brukselki,...
Gość (IP: *.*.*.172) 5 kwietnia 202520:41
W komunie mogłeś życie zaplanować od poczęcia do naturalnej śmierci. Obecnie nie wiesz co bedzie jutro. Nie musiałeś się głowić na kogo głosować bo miałeś tylko wrzucić kartę do skrzynki. jak zapomniałeś iść na wybory to przyjechali po ciebie za friko. Były absurdy ale nie było bezdomnych i głodnych. Kto był zaradny to "żył " podobnie jak teraz tyle że na innym poziomie. "Wyzwolony ' Racibórz odradzał się jak Feniks z popiołow. Budowano to co wazne czyli mieszkania, szkoły, przedszkola, sklepy. Coś przyciągało ludzi do Raciborza z całej Polski i to fakt a nie zakłamana historia. Po 89 bajka się skończyła, były za to banany i pomarańcze.

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Gość (IP: *.*.*.172) 5 kwietnia 202521:50
Ilu z Was wie jakie plany dla Raciborza miała komuna? kto wie gdzie miały powstać następne osiedla po zabudowaniu Lotniczej? kto wie co miało być w byłej wieży ciśnień? kto wie dlaczego był zakaz budowy na terenie za stacją paliw przy byłym mycie? Wszystko szlag trafił bo tak chcieliśmy.
Gość (IP: *.*.*.29) 6 kwietnia 202507:50
Pamiętam te plany, burzyć prywatne domy aby stawiać blokowiska, mój dom też miał być zburzony a to tylko dlatego że teren był uzbrojony, to co powstało to na tej samej zasadzie,nie dbano o centrum z kamienicami bo ma być nowocześnie klitki dla górników.
Reklama
Reklama
Gość (IP: *.*.*.35) 6 kwietnia 202500:17
Biedni nimce skumplowane z ruskimi okradli i rozebrali polske,, złupili cały kraj ,, , a nimce tak kradli że złota szukali nawet w dupie ,,, zęby złote wyrywali na zywca ,,,, nic niemogło sie zmarnować, nawet bielizna do recyklingu , parenasćie ton włósów też, a co lepszy tatuaż też się przyda jako obraz,,a kośći jako stolik kawowy,, Ale cóż musieli się dorabiać tego nie było dla każdego,, dla wybranych , zasłużonych dla niemiec , przecież to TOTALNA WOJNA ,, tak jak teraz totalna ... A teraz płaczą na cegłą.. Mała kara ich spotkała Teraz chpdzą i narzekają , że krzywda ich spotkała.,,, zwyrodnialce to oni są pokrzywdzeni,,..
Gość (IP: *.*.*.91) 6 kwietnia 202508:53
G-7-50 Zabudowę ul. Mariańskiej zablokowała raciborska SOLIDARNOSC. Zmiana ustroju zablokowała w Raciborzu prawie wszystko. RPB i kilka zakładów już nie było "potrzebnych".
Gość (IP: *.*.*.116) 6 kwietnia 202515:32
Racibórz i okolice Raciborza bronili głównie żołnierze z Bawarii. Niektórzy są pochowania na raciborskich cmetarzach. Polecam wszystkich książkę Ostatni wawrzyn Georg Gunter. Jedna z nielicznych książek opisującą wydarzenia obrony raciborza.
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Nasz Racibórz 28.03.2025
27 marca 202520:16

Nasz Racibórz 28.03.2025

Nasz Racibórz 21.03.2024
20 marca 202518:23

Nasz Racibórz 21.03.2024

Nasz Racibórz 14.03.2025
13 marca 202521:59

Nasz Racibórz 14.03.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.