Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 kwietnia 202510:12

Racibórz 1945. Konferencja i wystawa upamiętniły dramatyczne wydarzenia sprzed 80 lat [FOTO i WIDEO]

Racibórz 1945. Konferencja i wystawa upamiętniły dramatyczne wydarzenia sprzed 80 lat [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Reklama
Racibórz:

W piątek, 4 kwietnia 2025 roku, w salach Muzeum w Raciborzu odbyła się wyjątkowa konferencja naukowa poświęcona wydarzeniom z przełomu marca i kwietnia 1945 roku, kiedy to miasto zostało zajęte przez wojska Armii Czerwonej. Spotkanie zorganizowano w związku z 80. rocznicą tych dramatycznych dni, które trwale odmieniły losy Raciborza i jego mieszkańców. Wydarzenie zgromadziło historyków z Polski i Czech, przedstawicieli instytucji naukowych i archiwalnych, a także pasjonatów historii lokalnej. Przebieg konferencji był transmitowany na żywo na kanale YouTube muzeum, umożliwiając udział szerszej publiczności. Materiał jest dostępny w sieci.

Podczas konferencji poruszano tematykę działań wojennych prowadzonych na terenie Raciborza i jego okolic w końcowej fazie II wojny światowej. Nie zabrakło również analiz dotyczących sytuacji ludności cywilnej, problematyki granicy polsko-czeskiej oraz społecznych konsekwencji wejścia Armii Czerwonej na Śląsk. Historycy starali się zrekonstruować przebieg tamtych wydarzeń na podstawie dostępnych źródeł, wspomnień i materiałów archiwalnych, ukazując nie tylko wymiar militarny, ale również dramat jednostek – mieszkańców miasta, którzy znaleźli się w samym centrum wojennego kataklizmu.

Zwieńczeniem wydarzenia był wernisaż wystawy czasowej zatytułowanej „Racibórz 1945”. Ekspozycja zaprezentowała sto archiwalnych fotografii ukazujących skalę zniszczeń w mieście. Zdjęcia pochodziły ze zbiorów Muzeum w Raciborzu oraz Archiwum Miejskiego w Leverkusen. Uzupełnieniem wystawy były unikalne dioramy przygotowane przez członków Stowarzyszenia Gwardia, odtwarzające w miniaturowej skali wybrane sceny z tamtego okresu – m.in. zburzone kamienice, ewakuację ludności oraz działania wojskowe. Wystawę wzbogacono również o reprodukcje dokumentów z 1945 roku, pochodzące z zasobów raciborskiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach.

Organizatorzy zadbali o odpowiednią oprawę merytoryczną i wizualną wydarzenia, które stanowiło ważny głos w lokalnej debacie o trudnym dziedzictwie historycznym. Przypomnienie o losach Raciborza w 1945 roku było nie tylko aktem pamięci wobec ofiar wojny, lecz także próbą zrozumienia złożoności tamtych czasów. Wystawa pozostanie dostępna dla zwiedzających przez najbliższe tygodnie, a jej towarzyszący katalog zawiera wybór prezentowanych fotografii oraz teksty autorstwa uczestników konferencji.

Dzięki zaangażowaniu muzealników i partnerów wydarzenia, Racibórz zyskał okazję do głębokiej refleksji nad historią miasta – historią, która nadal żyje w pamięci mieszkańców i materialnych śladach przeszłości.

Program konferencji pod wideo, kolejne odcinki na kanale YT Muzeum

 

  

2_1

Autor: fot. M. Kościelniak/Muzeum w Raciborzu, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (8)

Gość (IP: *.*.*.35) 6 kwietnia 202500:17
Biedni nimce skumplowane z ruskimi okradli i rozebrali polske,, złupili cały kraj ,, , a nimce tak kradli że złota szukali nawet w dupie ,,, zęby złote wyrywali na zywca ,,,, nic niemogło sie zmarnować, nawet bielizna do recyklingu , parenasćie ton włósów też, a co lepszy tatuaż też się przyda jako obraz,,a kośći jako stolik kawowy,, Ale cóż musieli się dorabiać tego nie było dla każdego,, dla wybranych , zasłużonych dla niemiec , przecież to TOTALNA WOJNA ,, tak jak teraz totalna ... A teraz płaczą na cegłą.. Mała kara ich spotkała Teraz chpdzą i narzekają , że krzywda ich spotkała.,,, zwyrodnialce to oni są pokrzywdzeni,,..
Gość (IP: *.*.*.91) 6 kwietnia 202508:53
G-7-50 Zabudowę ul. Mariańskiej zablokowała raciborska SOLIDARNOSC. Zmiana ustroju zablokowała w Raciborzu prawie wszystko. RPB i kilka zakładów już nie było "potrzebnych".
Gość (IP: *.*.*.116) 6 kwietnia 202515:32
Racibórz i okolice Raciborza bronili głównie żołnierze z Bawarii. Niektórzy są pochowania na raciborskich cmetarzach. Polecam wszystkich książkę Ostatni wawrzyn Georg Gunter. Jedna z nielicznych książek opisującą wydarzenia obrony raciborza.
Gość (IP: *.*.*.35) 6 kwietnia 202523:38
Mieli takiego austriaka z jednym jajkiem i to do niego się modlili, jako naród zgodzli się NA WOJNĘ TOTALNA,,, czego oczekiwali - sami mordowali , palili narody w krematoriach, niezasługują na obecność wśród narodów Europy, kto im to wybaczył, teraz płaczą że ich skrzywdzono , dostali to samo co robili sami, mieli szczęscie że USA miało ich w swej opiece, ..
Gość (IP: *.*.*.229) 7 kwietnia 202507:19
Ocena tamtych dni tak obiektywna jak ocena kolejnych kadencji naszego samorządu. Ktos pamięta tylko "klocki", port w Sudole a jeszcze ktoś inny nabija się z przewróconej wiaty. Stosunkowo łatwo ocenia się czasy których nikt nie pamięta, nie ma żywych świadków. Jest okrągła rocznica zdobycia miasta, kradzieży, gwałtów i spalenia zdobytego miasta. To są fakty które były przemilczane ale nie mozna ich zmienić.
Reklama
Gość (IP: *.*.*.35) 7 kwietnia 202511:19
Okrągła Rocznica Wyzwolenia Niemieckiego Obozu Zagłady Aushwitz KL -Oświęcim-Tam powinni Wszyscy Niemcy Być KLĘKNĄC NA DWIE NÓŻKI I GŁOŚNO PROŚIĆ O PRZEBACZENIE, NA KOLANA POGROBOWCY
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Nasz Racibórz 28.03.2025
27 marca 202520:16

Nasz Racibórz 28.03.2025

Nasz Racibórz 21.03.2024
20 marca 202518:23

Nasz Racibórz 21.03.2024

Nasz Racibórz 14.03.2025
13 marca 202521:59

Nasz Racibórz 14.03.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.