Wojsko wróci do Raciborza? Prezydent wskazał miejsce pod koszary

Prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz zwrócił się do dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej o utworzenie w naszym mieście batalionu terytorialsów.
Jednostka miałaby zająć dawną SP 11, a później Gimnazjum nr 5 przy ul. Opawskiej. Gmach dawnej szkoły stoi pusty. Jednocześnie władze miasta wskazały działki pod park sprzętu technicznego. Batalion WOT ma na wyposażeniu około 40 wozów. Dziś, 14 kwietnia, potencjalne lokalizacje omawiał z wiceprezydent Małgorzatą Rudnicką-Głowńską dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Paweł Piątkowski.
Popołudniem o inicjatywie prezydenta Raciborza rozmawiano z radnymi powiatowymi podczas komisji budżetu i finansów. Posiedzenie odbyło się w Kuźni Raciborskiej, w dawnej podstawówce, gdzie ulokowano kompanię saperów oraz – przez dwa tygodnie – kompanię wsparcia WOT. W Kuźni Raciborskiej WOT szkoli również psy K9.
Jak mówił płk Piątkowski, chętnych do służby w WOT jest tylu, że można od razu skompletować kolejny batalion. Wojskowe centra rekrutacji w regionie raportują około 500 kandydatów do służby. Za lokalizacją WOT w Raciborzu przemawiają względy bezpieczeństwa na wypadek klęsk żywiołowych, związane m.in. z funkcjonowaniem zbiornika Racibórz. Szef śląskiej brygady WOT przypomniał akcję z 17 września 2024 roku, kiedy żołnierze WOT brali udział w zabezpieczaniu wysięku w zaporze czołowej tego zbiornika.
O bataliony WOT starają się także Sosnowiec, Katowice i Rybnik. Wszystkie te samorządy, podobnie jak Racibórz, oferują budynki oraz tereny pod parki sprzętu technicznego. - Decyzje zapadają na szczeblu ministerialnym - przypomniał płk. Piątkowski.
Śląska Brygada Obrony Terytorialnej obejmuje:
131 Batalion Lekkiej Piechoty w Gliwicach
132 Batalion Lekkiej Piechoty w Częstochowie
133 Batalion Lekkiej Piechoty w Cieszynie
Kompanię Dowodzenia w Bytomiu
Kompanię Logistyczną w Bytomiu
Kompanię Szkolną w Gliwicach
Kompanię Saperów w Kuźni Raciborskiej oraz kompanię wsparcia
Wojska Obrony Terytorialnej to jeden z rodzajów sił zbrojnych, który w znaczący sposób powiększa potencjał obronny Polski. Budowa WOT rozpoczęła się w 2017 roku i od tego czasu postępowała etapowo. Najpierw powstało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, następnie rozpoczęło się formowanie trzech pierwszych brygad obrony terytorialnej w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim. W sumie w pierwszym roku działalności zapoczątkowano formowanie sześciu brygad OT – czwartej w województwie warmińsko-mazurskim oraz dwóch brygad w województwie mazowieckim. Na koniec pierwszego roku budowy WOT liczba żołnierzy wynosiła ponad 7,5 tysiąca.
Dawna SP 11 i G5
W kolejnym, 2018 roku struktury rozbudowano o kolejnych siedem brygad OT: pomorską, kujawsko-pomorską, łódzką, świętokrzyską, małopolską, wielkopolską i śląską. W tym samym roku rozpoczęto również formowanie Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. Na koniec 2018 roku liczebność żołnierzy nowego rodzaju sił zbrojnych wynosiła blisko 17 tysięcy.
Formowanie kolejnych dwóch brygad OT – zachodniopomorskiej i dolnośląskiej – rozpoczęto w 2019 roku. Jednocześnie Dowództwu WOT podporządkowano Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki oraz sformowano szkołę podoficerską „SONDA”. Liczebność formacji na koniec 2019 roku wynosiła blisko 25 tysięcy żołnierzy. W 2020 roku, pomimo ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, nadal rozbudowywano struktury WOT. Rok zakończył się stanem liczebnym na poziomie blisko 27,5 tysiąca.
W marcu 2021 roku rozpoczęto formowanie kolejnych trzech brygad OT – stołecznej, nadbużańskiej oraz przemyskiej. W 2023 roku sformowano Ośrodek Reprezentacyjny WOT w Radomiu. W 2024 roku powstały dwie ostatnie brygady: 17. Opolska i 15. Lubuska.
Obecnie WOT liczy ponad 40 tysięcy żołnierzy, choć docelowo formacja ma osiągnąć liczebność około 50 tysięcy. Główne zadania WOT w czasie zagrożenia wojną to ścisłe współdziałanie z wojskami operacyjnymi podczas prowadzenia operacji obronnej, w tym działania przeciwdywersyjne czy pomoc w przyjmowaniu wojsk sojuszniczych na terenie Polski.
W czasie pokoju żołnierze WOT biorą udział w operacjach kryzysowych, takich jak katastrofy naturalne. Terytorialsi wspierają również Straż Graniczną w ochronie granicy z Białorusią oraz ochraniają port lotniczy Rzeszów–Jasionka. Od 6 maja 2022 roku Dowództwo WOT pełni rolę Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministra Obrony Narodowej, a dowódca tych wojsk jest szefem tego centrum. Aktualnie, w ramach reagowania kryzysowego, działa 20 zespołów oceny odbudowy, 15 zespołów oceny wsparcia oraz 21 naziemnych zespołów poszukiwawczo-ratowniczych. Dodatkowo w gotowości utrzymywane są 43 moduły zadaniowe na terenie 16 województw.
Komentarze (24)
Dodaj komentarz